Yetersiz beslenme türleri

Beslenme eksikliği açlığın sonucudur, bir bir kişinin gıdalardan gelen büyük miktarda besin eksikliğine sahip olduğu hastalık. Bu hastalık yetersiz protein, vitamin, demir ve diğerleri nedeniyle ölüme neden olabilir.

Bu, genellikle ekonomik kaynakların kıtlığından kaynaklanmaktadır. Kötü beslenme, vücudun savunmasını maksimum potansiyelde bulamadığı için bir dizi hastalık ve diğer rahatsızlıklara neden olur. Günden güne 50 binden fazla insan yetersiz beslenmeden öldü ve yılda 500 bin çocuk A vitamini eksikliği nedeniyle kör oluyor.

Gezegenin çevresinde Her gün 52 milyon çocuk aç kalıyor. Dünyada yetersiz beslenmeyi her düzeyde ortadan kaldırmayı başaran tek ülke, sosyalist politikaları sayesinde herkesin yaşamak için ihtiyaç duyduğu şeye sahip olduğu Küba’dır.

Yetersiz beslenme yetersiz beslenme değildir: Terim ile karıştırılmamalıdır yetersiz beslenmeBu son terim, bazı besin maddelerinin fazla veya eksik olduğu kötü beslenme nedeniyle dengesiz bir diyet anlamına gelir.

Yetersiz beslenme nedenleri

  1. Eğitim eksikliği, kültür inançları, gelenekler
  2. Yoksulluk
  3. Solunum veya ishal gibi hastalıklar
  4. Kadınlar söz konusu olduğunda, küçük zaman aralıklarında birçok çocuk
  5. Yemek pişirirken hijyen eksikliği
  6. Besinlerin emilimini zorlaştıran sindirim sorunları
  7. Yeme bozuklukları (anoreksi, bulimia)

Ciddiyetine göre yetersiz beslenme türleri

  1. Tip I yetersiz beslenme, birincil veya hafif: Hem nitelik hem de nicelik olarak kötü beslenmeden kaynaklanır. Temel özellik olarak, normalden biraz daha ince, kemikleri yüzeysel olarak görünür veya daha zayıf, koyu halkalarla vb. Bir kişi görüyoruz. Çoğu zaman bu patoloji kalıtsaldır ve az gelişmiş ülkelerde görülür. Çocuklar söz konusu olduğunda, yetersiz büyüme, hastalıklar gibi sonuçlar doğurur ve öğrenme süreçlerini geciktirebilir. Burada mağdurun ağırlığı, yaş ve boy ile ilgili olarak normalde gerekli olan kilonun% 75 ila% 90’ına eşittir.
  2. Tip II, ikincil veya orta düzeyde yetersiz beslenme: Bu yetersiz beslenme, sindirim sistemiyle ilgili sağlık sorunları ile ilgilidir, örneğin, yiyecek tutma kabiliyetinin kusma veya ishalden etkilenmesi veya bulimia gibi yeme bozuklukları nedeniyle de ortaya çıkması, aşırı kilo vermek için bu durumların tetiklendiği durumlarda. Bu ikinci tip şeker hastalığı gibi başka hastalıklara da yol açabilir. Çocuklarda büyüme eğrisi düzdür, yani çocuk büyümez. Bu ikinci tipte, mağdurun ağırlığı, yaş ve boy ile bağlantılı olarak normalde gerekli olan kilonun% 60 ila% 65’ine eşittir.
  3. Tip III, şiddetli veya karışık yetersiz beslenme: önceki türlerin özelliklerini içerir. Bu en kötü beslenme biçimidir, çünkü bu kişi sadece yemek yemiyor ya da kötü bir şekilde sindirmiyor, aynı zamanda vücudu artık gerektiği gibi yiyecekleri ememiyor ya da tutamıyor, çünkü bu durumda uzun bir süre geçirdi. Kişinin ağırlığı, yaşa ve boyuna bağlı olarak normalde gerekli olan% 60’tan azdır.

Diğer yetersiz beslenme türleri

Çocuk yetersiz beslenmesi, özellikle hayatın bu aşamasında, aylardan 14 yaşına kadar veya biraz daha fazla ortaya çıkan yetersiz beslenmeyi ifade eder. STK’ya göre Sınırsız Doktorlar, her yıl 6 yaşın altındaki üç ila beş milyon çocuk yetersiz beslenmeden ölüyor.

Kronik yetersiz beslenme Bu, bundan muzdarip kişinin yıllarca ondan muzdarip olduğu, rahatsızlığın yavaş yavaş büyüdüğü, tip III yetersiz beslenmeye ulaştığı ve bu nedenle vücudunun artık normal kilosuna sahip olmasına izin vermediği anlamına gelir.

Akut yetersiz beslenme Çocuklarda aniden gelen, yani yemek yemeyi bırakırlar veya herhangi bir nedenle yedikleri kalori miktarını büyük ölçüde azaltırlar. Kısa sürede büyük kilo kaybından dolayı ölüm riski yüksektir.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Yetersiz beslenme türleri”. Erişim: https://www.tiposde.org/salud/1045-tipos-de-desnutricion/