Yazılımın anlamı

O yazılım O mu bilgi işleme ekipmanı veya yazılımı bununla birlikte donanım (ekipman veya fiziksel destek), her bilgisayar sisteminin bileşenlerinden biri. Yazılım şunları içerir: maddi ve manevi boyut elde etme, işleme ve göndermeye izin veren bir dizi özel görevi gerçekleştirmesine izin veren bir bilgisayarın dijital bilgi.

Yazılım türleri

Pratik düzeyde, üç genel yazılım türü ayırt edilebilir:

1. Sistem yazılımı: amacı, bilginin dahili olarak işlenmesini, onu kullanıcıdan izole etmektir. Bu, programcıya veya kullanıcıya bir yönetim arayüzü, sürücüler ve genel sistemi korumanıza izin veren diğer araçlar. Bu, belleğin, iletişim bağlantı noktalarının ve cihazlarının, disklerin, ekranların, klavyelerin vb. Yönetilmesini içerir. Bu tür bir yazılımın en iyi bilinen biçimi işletim sistemleri. Bazı örnekler Windows, iOS, Linux ve Solaris’tir.

2. Programlama yazılımı: programcıların yeni programlar geliştirmelerine olanak tanıyan araçlardan oluşur. Programlama dilleri. Bazı örnekler Apple’ın Xcode’u, Microsoft’un Visual Studio’su veya Google’ın Android Studio’sudur.

3. Uygulama yazılımı: herkes kim belirli bir görevi gerçekleştirmeye izin verir, kullanıcı için gerekli olan ve dijital bilgilerle ele alınabilecek bir faaliyet alanında. Bu tür yazılımlara örnek olarak kelime işlemciler, elektronik tablolar ve görüntü düzenleyiciler verilebilir.

Bu tür yazılımlar sırasıyla şu şekilde sınıflandırılabilir:

  • Ofis yazılımı: ofis görevlerini kolaylaştırmak için kullanılır.
  • İşletme yazılımı: iş yönetimi ve idaresi için.
  • İletişim yazılımı: web tarayıcıları ve sosyal medya uygulamaları gibi.
  • Güvenlik yazılımı: bilgisayar antivirüs gibi.
  • Kötü amaçlı yazılım: diğer programların çalışmasını bozar ve engeller.
  • Eğlence yazılımı: kullanıcılarının boş zamanlarını kullanması için tasarlanmış olanlardır.
  • Eğitim yazılımı: Bu tür bir yazılım, yeni bilgileri belirlemenizi sağlar.

Yazılımda kullanım özgürlüğü dereceleri

Yazılım ayrıca diğer iki kategoriye ayrılabilir: ücretsiz yazılımKullanıcılar, kendisine verildiği programı özgürce kopyalama, paylaşma ve değiştirme özgürlüğüne sahipse kaynak koda ücretsiz erişim aynı (Linux işletim sisteminde olduğu gibi). VE tescilli veya özel yazılım, kullanıcıların, sahibinin izni veya para ödemesi dışında (Windows işletim sisteminde olduğu gibi) bunları değiştirme, paylaşma veya kopyalama ile sınırlı olduğu durumlarda.

Yazılımın kökeni

Yazılımın ortaya çıkışını müjdeleyen biçimler, benzer: İlk programlanabilir bilgisayarlarda kullanılan delikli bantlar bu türdendi. 1958’de matematikçi John Wilder Türkiye, elektronik hesap makinelerinin çalışmasına izin veren programlara atıfta bulunmak için “yazılım” terimini icat etti.

1970’lerden başlayarak, yazılım üretimi Bilgisayar kodlarını programlayabilme özelliği daha önemli hale gelirken, bu faaliyete adanmış şirketlerin eline geçti.

Zamanla, yazılımın (ve donanımın) üretim maliyetleri düşmeye başladı, bu yüzden bilgisayarlar nüfus arasında yaygınlaştı. Böylece yazılım endüstrisi, yılda milyonlarca doları harekete geçiriyor. Bu yazılım evrimi sürecinde, şirketin kurulmasına izin veren Windows işletim sisteminin geliştirilmesi gibi kilometre taşları elde edildi. Microsoft 1975’te sahibi Bill Gates ve Paul Allen.

Yükselişi yazılım Mühendisliği Son zamanlarda, giderek daha karmaşık ve karmaşık yazılım biçimleri oluşturmak için mevcut teknik ve yöntemlerin sayısı artmıştır.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Yazılımın Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/informatica/938-significado-de-software/