Xiaomi Su Geçirmezlik Testi | Mi 10T, Mi 10T Pro veya Mi 10T Lite

Xiaomi Mi T akıllı telefon serisinin yeni lansmanı ile modern kullanıma hazırlar mı? Bugün Xiaomi Su Geçirmezlik Testini Mi 10T, Mi 10T Pro veya Mi 10T Lite üzerinde yapacağız ve bu cihazların her birinin su geçirmezliğini kontrol etmek için sonuçları paylaşacağız.

Çinli akıllı telefon devi Xiaomi, geçtiğimiz günlerde 5G akıllı telefonlardan oluşan yeni “Budget” Flagship serisini piyasaya sürdü. Mi 10T, Mi 10T Pro ve 10T Lite piyasaya sürüldü ve büyük bir izlenim bırakıyorlar. Genellikle Mi’nin bu “T” serisi akıllı telefonları, tıpkı Mi 9’dan sonra gelen Mi 9T’de olduğu gibi, öncekilerden sonra daha fazla önem kazanıyor.

Hatırlamak gerekirse, bu akıllı telefonlar 20: 9 en boy oranına sahip 6,67 inç 1080p ekranlarla geliyor. Tüm telefonlar, 144 Hz ve 120 Hz yenileme hızıyla birlikte (modele göre) HDR 10 olarak onaylanmıştır. Performans tarafında, hem 10T hem de 10T pro, Snapdragon 865 işlemciye sahiptir. Snapdragon 750G ile gelen lite sürümü hariç.

Yapı kalitesine bakıldığında, bu telefonlar Mi 10T ve pro’daki alüminyum gövdeyle birinci sınıf görünür ve hissedilir. Ancak plastik bir yapıda bile 10T lite estetik açıdan memnun. Mi 10T, Mi 10T Pro veya Mi 10T Lite’ın su geçirmez olup olmadığı sorusu ortaya çıkıyor mu? Gerçeği öğrenmek için Mi 10T, Mi 10T Pro veya Mi 10T Lite üzerinde bir Xiaomi Su Geçirmezlik Testi yapacağız.

Xiaomi Su Geçirmezlik Testi |  Mi 10T, Mi 10T Pro veya Mi 10T Lite

Xiaomi Su Geçirmezlik testi | Mi 10T Mi 10T Pro veya 10T Lite

Bir cihazı su geçirmez olarak belirtmek için, üretici tarafından sağlanan IP derecelendirmesine başvurabiliriz. IP derecesi veya Giriş Koruması derecelendirmesi, cihazın Toz, Su ve Mekanik temas gibi herhangi bir harici izinsiz girişe karşı sunduğu koruma düzeyi hakkında ayrıntılar sağlar.

Bu nedenle, bir cihazı Su Geçirmez olarak iddia etmek için, cihazın IP derecesi IP x7 veya IP x8 olmalıdır; burada X değişken olabilir çünkü ilk no. toz parçacıklarına karşı korumayı ifade eder.

Normalde IP67 veya IP68 derecelendirmelerini su geçirmez veya suya dayanıklı telefonlarda bulabilirsiniz. Bu bağlamda, ilk hane 6, cihazın toz geçirmez olduğunu ve ikinci hane 7 ve 8, cihazın sırasıyla 1 metre ve 1 metreye kadar daldırma için su geçirmez olduğu anlamına gelmelidir.

Mi 10T serisi akıllı telefonlar için IP derecelendirmeleri

Daha önce belirtildiği gibi, laboratuvarlarında belirli testler yapıldıktan sonra ayrıntıların üretici tarafından sağlanması gerekir. Ancak bu Mi 10T serisi akıllı telefonlar için bu cihazlar için herhangi bir derecelendirme bulamıyoruz. Ne resmi web sitesinden ne de önde gelen şartname Sağlayıcılarının web sitelerinde bilgi yoktur.

Korumayla ilgili size verebileceğimiz tek bilgi, telefonun Ön ekran camı ve Kamera lens camı için Corning Gorilla Glass 5 özelliğine sahip olmasıdır. Bu noktada, herhangi bir sonuca varmanın tek yolu, akıllı telefonda yıkıcı bir test oluşturmaktır.

Dikkat et! Bu tür testler tarafımızca tavsiye edilmemektedir. Cevap çok önemli olmadıkça bunu denememelisiniz ve cihazınızı riske atmaya razı olmalısınız. Bu, telefonunuzu kalıcı olarak öldürebilir ve bir kağıt ağırlığına dönüştürebilir.

Mi 10T, Mi 10T Pro veya 10T Lite Su Geçirmezlik Testi

Bu yüzden bu telefonu suya batırma ve sıçrama testleri ile test etmeye karar verdik. Sıçrama testini simüle etmek için telefonu su dolu bir kaseye düşürdük ve saniyeler içinde çıkardık. Telefon beklendiği gibi çalışma eğilimindeydi. Ancak işlemi birkaç kez daha ve üçüncü kez tekrarladığımızda telefon kapandı. Sıcak bir yerde bir kenara bıraktıktan sonra açıldı ve iyi çalıştı.

Batırma testi için telefonu 30 saniye boyunca çanağın içinde tuttuk (açık). Telefon beklenmedik bir şekilde kapandı. Bu, telefonun su sıçramasında olduğu gibi suya daldırmaya dayanamadığını kanıtlıyor. Bir pirinç çuvalında saklamak, telefonu hayata döndürdü, ancak soluk ekran pahasına. Su altındayken hasar görmüş olmalı.

Bu açıkça telefonun su geçirmez olmadığını ve ıslak koşullarda kullanıma uygun olmadığını gösteriyor.

Su Geçirmezlik Test Sonuçları

Web sitelerinde mevcut koruma derecelendirmesi için kapsamlı bir spesifikasyon yoktur. Ayrıca, bu telefonları test etmek, bu akıllı telefonların su geçirmez olduğunu varsaymamanın güvenli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Günümüzde akıllı telefonların çoğu iyi bir yapı kalitesine sahip olsa da.

Bu akıllı telefonların yapıları gerçekten kompakttır ve kazara su sıçramalarına karşı yeterli koruma sağlar. 3,5 mm jakın çıkarılması bile su girişi olasılığını azaltır.

Predecessor serisi (mi 10), PCB bileşenleri ve USB bağlantı noktaları için nano kaplama sağlayan P2i korumalarına sahipti. Su girişinden kaynaklanan hasarı önleseler bile, koruma IP68 veya IP67 dereceli ürünlerin sunduklarıyla karşılaştırılamaz. Ama hiçbir şeye sahip olmaktansa bir şeye sahip olmak daha iyidir.

Ve senin durumunda olduğu gibi, elimizde hiçbir şey yok. Su geçirmez hale getirmek için seçebileceğiniz bir seçenek var, asla telefonun yanına su getirmeyin.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Xiaomi’nin en yeni amiral gemisi akıllı telefonlarının su geçirmez olduğunu söyleyemeyiz. Ne Mi bu tür terimleri pazarlamak için kullanmaz ne de bu dizilişler testlere karşı herhangi bir fayda sağlar. Bu telefonların su geçirmez olduğunu iddia eden herhangi bir yer görürseniz, bu bilgi sahte olacaktır. Böyle şeylere kanmayın ve değerli vaktinizi boşa harcamayın.

Su sıçramasına dayanıklı Su geçirmez
Mi 10T Hayır Hayır
Mi 10T Pro Hayır Hayır
Mi 10T Lite Hayır Hayır

Bu nedenle pahalı ekipmanlarınızı sudan uzak tutmak akıllıca olacaktır. Su geçirmez olsa bile, suya maruz kalması gerektiği anlamına gelmez. Bu direnç veya kanıt özelliklerinin, bir kaza meydana geldiğinde bu tür hasarlara karşı koruma sağlamak olduğunu, sizi böyle bir durumda kullanmaya teşvik edecek bir promosyon olmadığını unutmayın.