BIOS

Windows 7’de BIOS Ayarları Nasıl Açılır

Birçok kullanıcı önyükleme aygıtı sırasını değiştirmeye veya sistemi sıfırlamaya çalışır. Ancak bunu yapmak için BIOS (Temel Giriş Çıkış Sistemi) hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Başlatma sırası için yapılandırma bilgilerini depolayan bir yazılımdır. Bilgisayarınızın donanımının sağlığını kontrol eder ve yalnızca bundan sonra Windows’un başlamasına izin verir.

Bilgisayarınızı her açtığınızda, bilgisayarın BIOS’u bir açılışta kendi kendini sınama (POST) çalıştırır, aygıtlarınızın iyi bağlanıp bağlanmadığını ve mükemmel çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Her şeyin yolunda olduğunu bulursa, bilgisayarınız normal şekilde başlayacaktır. BIOS ayrıca disk sürücüsü, ekran ve klavye arasındaki iletişimi de kontrol eder. Böylece, parolayı değiştirebilir veya BIOS ayarlarını kullanarak donanımı yönetebilirsiniz.

BIOS’u nasıl açacağınızı ve istediğiniz değişiklikleri nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz. Windows 7 PC’nizde BIOS ayarlarını açabileceğinizi kullanarak size hızlı bir eğitim göstereceğiz.

Ayrıca Oku: Düzeltme: Son Windows 7 Güncellemesinden Sonra Duvar Kağıdı Kayboldu veya Siyah

BIOS

BIOS Ayarlarını Açma Adımları:

Bu kılavuzda, Windows 7’de BIOS Ayarlarının nasıl başlatılacağını öğreneceksiniz.

Adım 1: Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Adımlara geçmeden önce, BIOS ayarlarınızda değişiklik yapmanın sorunlu olabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, adımları dikkatlice izleyin ve kendi sorumluluğunuzda ilerleyin. Tüm çalışmalarınızı kaydedin, diğer programları kapatın ve ardından bilgisayarınızı yeniden başlatarak prosedürü başlatın.

Adım 2: Kurulum Anahtarı

Üreticinin logosu göründükten sonra, BIOS’u açmak için ekranda belirtilen kurulum tuşuna basın. Tuşuna art arda basmanız gerekir. Aksi takdirde Windows yeniden yüklenecektir.

Genel olarak, F1, F2, F3, Escveya Sil BIOS’u açmak için kullanılıyor.

Kurulum anahtarları üreticiye ve modele göre değişir. Farklı kurulum anahtarlarına örnekler verdik. Bir göz atın.

 • Acer: F2 veya DEL
 • ASUS: F2 veya Del
 • Dell: F2 veya F12
 • HP: ESC veya F10
 • Lenovo: F2 veya Fn + F2
 • Lenovo Masaüstü Bilgisayarlar: F1
 • Lenovo ThinkPads: + F1 girin.
 • MSI: Anakartlar ve PC’ler için DEL
 • Microsoft Surface Tabletler: Sesi açma düğmesini basılı tutun.
 • Menşei PC: F2
 • Samsung: F2
 • Sony: F1, F2 veya F3
 • Toshiba: F2

Siz tuşa basmadan önce Pencerenin yüklenmesi durumunda, baştan başlamanız gerekir, bu da bilgisayarınızı yeniden başlatmak anlamına gelir.

3. Adım: CMOS kurulum programı

Doğru tuşa bastıktan sonra BIOS açılacaktır. Normalde, mavi bir arka plan açılacaktır. CMOS kurulum programı. Burada, tüm ayarlar, CMOS.

Adım 4: CMOS kurulum programının içinde

Burada farenizi kontrol edemezsiniz. Bu nedenle, menüyü keşfetmek için klavyeye güvenmeniz gerekir. Bir seçeneği vurgulamak için ok tuşlarını kullanabilir ve Giriş vurgulanan seçeneği seçmek için.

5. Adım: Ayarları değiştirin

Bazı sistemler “sayfa yukarı” ve “sayfa aşağıBir ayarı değiştirmek için ”tuşlarına basın. Ancak diğer sistemler, “” ve “+”Veya enter tuşuna basıp listeden seçim yapmak için.

Adım 6: Önceki Menü tuşu

Önceki menüye dönmek isterseniz, ESC anahtarı. Ancak, talimat tuşları sistemden sisteme değiştiğinden her zaman önce ekrandaki talimatları aramalısınız.

7. Adım: Son adım

Ayarlarda değişiklik yaptıktan sonra F10 ayarları kaydetmek için. Bazı durumlarda, size şunu soran bir bildirim istemi görünecektir: “Yapılandırma değişikliklerini kaydedin ve kurulumdan çıkın. ” Basın tamam ayarları kaydetmek için. Ayarları kaydettikten sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS ile işiniz bitti.

Umarız bu makalenin sonunda ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini anladınız. Bu prosedürü yalnızca sonuçlarının farkındaysanız devam edin.

Bu yöntem yalnızca Windows 7 ve önceki işletim sistemi sürümleri için geçerlidir. Windows 8.1 ve Windows 10 için BIOS’u açmak için farklı bir yol izlemeniz gerekir. Umarız aradığınız her şeyi bulabildiniz. Herhangi bir sorunuz veya geri bildiriminiz varsa, lütfen aşağıdaki yorum kutusuna yorumu yazın.