Windows 10’da Şifre Gösterme Düğmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Bilgisayarınızda Windows hesabınızda oturum açarken, bir şifreyi etkinleştirdiyseniz, yanında küçük bir göz simgesi fark etmiş olabilirsiniz. Üzerine tıklarsanız, şifre ortaya çıkar. Gerçekten kullanışlı bir özellik. Ancak insanlar bunu gereksiz bulabilir ve beğenmeyebilir. Dahası, böyle bir özellik herkesin Windows 10 parolanızı çalması için bir fırsat yaratır.

Herhangi bir nedenle özelliği beğenmezseniz ve Windows 10’daki parola göster düğmesini kaldırmak veya devre dışı bırakmak isterseniz, bunu yapmak için aşağıda belirtilen talimatları izlemeniz yeterlidir.

Windows 10'da Şifre Gösterme Düğmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Grup İlkesi Ayarlarını Kullanarak Parola Gösterme Düğmesini Devre Dışı Bırak

Grup İlkesi ayarları, birçok Windows özelliğini değiştirmenize ve özelleştirmenize izin verir. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne oldukça benzer, ancak Grup İlkesi düzenleyicisi, bir işleve değer atamaktan ziyade özellikleri etkinleştirmek veya Devre Dışı Bırakmak için kullanılır. Bu nedenle, Windows 10 oturum açmada parola gösterme düğmesini devre dışı bırakmak için ilkeyi gruplayabilirsiniz. Bu adımları izledikten sonra, işe yaramazsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.

Aşama 1) İlk olarak, Windows Tuşu + R Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizdeki tuşları ve ardından gpedit.msc ve enter tuşuna basın veya tamam buton.

Adım 2) Grup İlkesi ayarları penceresi açıldığında, sol bölmede, Yönetim Şablonları kategori. Ardından seçeneğin yanındaki yan oka tıklayın Windows Bileşenleri genişletmek için son olarak tıklayın Kimlik Bilgisi Kullanıcı Arayüzü.

Aşama 3) Credentials User Interface seçeneğini seçtikten sonra, Pencerenin sağ bölmesine gidin ve ilk seçeneğe çift tıklayın. Parola gösterme düğmesini görüntüleme.

Windows 10'da Şifre Gösterme Düğmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Adım 4) Başka bir pencere açılacaktır. Kontrol edin Devre dışı buton. Ardından Uygulamak Ayarları onaylamak için aşağıdaki düğmesine basın.

Pencereyi kapatmak için Tamam düğmesine tıklayın. Bundan sonra, çıkış yapabilir ve şifre gösterme düğmesinin hala orada olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kayıt Defteri Düzenleyicisini Kullanarak Windows 10 Power Reveal Düğmesini Devre Dışı Bırakın

Windows’un bazı sürümlerinde, Grup İlkesi düzenleyicisine sahip olmayabilirsiniz ve ardından şifre gösterme düğmesini devre dışı bırakmak için Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kullanabilirsiniz.

Aşama 1) Önce; y, tuşuna basın Windows Tuşu + R Çalıştır iletişim kutusunu açmak için klavyenizde, ardından Regedit ve Kayıt Defteri Düzenleyicisini açmak için Enter tuşuna basın.

Adım 2) Şimdi, aşağıda belirtildiği gibi aşağıdaki yola gidin. Yolu Kayıt Defteri Adres çubuğuna kopyalayıp Enter tuşuna basabilirsiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE Software Policies Microsoft Windows CredUI

Windows 10'da Şifre Gösterme Düğmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Aşama 3) Sağ tıklayın kredi klasör, farenizi üzerine getirin Yeni, ve seçin Anahtar seçeneğinden. Ardından yeni anahtarı şu şekilde adlandırın: kredi ve Enter düğmesine basın.

Adım 4) Şimdi, sağ bölmede, boş alana sağ tıklayın, Yeni’nin üzerine gelin ve DWORD (32-bit) Değeri seçeneği. Değer adını şu şekilde verin: DisablePasswordReveal, değer verilerini şu şekilde girin 1, ve kontrol ettiğinizden emin olun. Onaltılık seçeneği.

Windows 10'da Şifre Gösterme Düğmesi Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Tıkla tamam Ayarları onaylamak için düğmesine basın. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın. Parola göster düğmesi şimdi devre dışı bırakılacaktır.

Sonuç

Parola ifşa düğmesi sizi parolalarınızı çalmak için omuz sörfü yapmaya çalışan bilinmeyen gizlilik düşmanlarından kurtarabilir. Ancak, bu özellik biraz rahatsız edici olabilir ve güvenli bir ortamda çalışıyorsanız mutlaka uygun olmayabilir. Bununla birlikte, yalnızca kişisel verilerinizi korumak için orada olduğu için Windows 10’daki şifre gösterme düğmesini devre dışı bırakmamanız önerilir.