Windows 10’da .DAT Dosyaları Nasıl Açılır

Dosyalarınıza göz atarken herhangi bir .dat dosyası gördünüz mü ve ne olabileceğini merak ettiniz mi? Bir .dat dosyası, programların düzgün çalışması için gerekli olan verilerden oluşur. Örneğin, bazı oyunlar kullanıcı yapılandırmasını saklamak için veri dosyaları oluşturabilir. Böylece, daha sonra oyun, oyunu açtığınızda ayarlarınızı uygulamak için dosyayı kullanabilir.

Ancak soru şu ki, Windows 10 bilgisayarımda .dat dosyalarını manuel olarak görüntüleyebilir veya açabilir miyim? Cevap, yapabilirsin. .Dat dosyalarını görüntülemek ve düzenlemek için kullanılabilecek çeşitli programlar vardır. Bunları Windows 10 makinenizde nasıl açacağımızı görelim.

Bazı programlar metni farklı bir biçimde kodlayacağı veya harici müdahaleyi önlemek için dosyaları şifreleyeceği için hepsini görüntüleyemeseniz de, bu tür dosyaların amaçlanan program dışında görüntülenmesi veya kullanılması amaçlanmamıştır. Bunları düzenlemek programlara zarar verebilir ve kırılmasına neden olabilir.

Windows 10'da .DAT Dosyaları Nasıl Açılır

Windows 10’da .dat dosyaları nasıl açılır?

Makinenizde bir .dat dosyasını açmak için herhangi bir metin düzenleyicisini kullanabilirsiniz. Neyse ki, Windows’ta zaten mevcut olan bir uygulama var. Hadi kullanalım.

Aşama 1: .Dat dosyasının bulunduğu konumu açın.

Adım 2: Üzerine sağ tıklayın ve birlikte aç’ı seçin.

Aşama 3: Daha fazla program’ı seçin ve Not Defteri’ni seçin. veya Wordpad

Windows 10'da .DAT Dosyaları Nasıl Açılır

4. Adım: Bu, dosyayı not defteri veya Wordpad’de açmalıdır.

Ek programların yüklenmesi:

Windows’un önceden yüklenmiş olarak gelen varsayılan Not Defteri programını beğenmezseniz, Notepad ++ (kişisel tercih) gibi diğer programları kullanabilirsiniz.

Aşama 1: En son Notepad ++ sürümünü buradan edinin.

Adım 2: Herhangi bir normal program gibi makinenize kurun.

Aşama 3: .Dat dosyasına sağ tıklayın ve Notepad ++ ile Düzenle’yi seçin.

Bu, dosyayı Notepad ++ programında açacaktır.

Windows 10'da .DAT Dosyaları Nasıl Açılır

Kesinlikle, Notepad ++, not defteri veya Wordpad üzerinde bazı gelişmiş özelliklere sahiptir.

.Dat dosyalarını kullanma

Elbette, verileri bir .dat dosyasından kopyalayıp yapıştırabilirsiniz, ancak verileri veri işlemede kullanmak istiyorsanız, Excel veya Libre calc gibi elektronik tablo programlarınızı kullanabilirsiniz.

  1. Hedef excel dosyasını açın.
  2. Verilere gidin ve form metnini seçin.
  3. Şimdi dosya konumuna gidin ve dosya türü seçicideki tüm dosyaları seçin.
  4. Bu nedenle, gerekli .dat dosyasını seçin ve işlevlerinizle birlikte kullanın.
  5. Verileri ihtiyaç duyduğunuz şekilde bölmek için sınırlayıcılar belirtebilirsiniz.
    Windows 10'da .DAT Dosyaları Nasıl Açılır
  6. Son olarak, .dat dosyalarınızda excel işlevlerini kullanabilirsiniz.

Sonuç

Gördüğünüz gibi, .dat dosyalarını pencerelerde açmak kolaydır. Yerleşik araçlar sayesinde, herhangi bir ek program yüklemenize gerek kalmadan bunları görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Yine de, benzer veri dosyalarıyla çalışıyorsanız, Notepad ++ gibi gelişmiş bir araca sahip olmak kullanışlı olacaktır.

Yine de herhangi bir .dat dosyasını açarken dikkatli olmalısınız. Çünkü bu dosyalar herhangi bir programın çalışması için çok önemli olabilir. Bir şeyi değiştirirseniz, bu programları bozabilir. Bu nedenle, bir kopya oluşturmak ve ardından dosyaları düzenlemek akıllıca olacaktır.