Universo’nun Anlamı

Evren nedir?

Denir Evren (Latince’den herşey) al tüm mevcut gerçeklik seti. Evrenin davranışını yöneten bir dizi kanun tarafından yönetildiği düşünülmektedir. Önemli olmak ve Enerji, o hava ve Uzaydenen doğa kanunları. Genellikle var olan her şeyin toplamı olarak da adlandırılır. dünya, Evren Ö doğa.

Evrenin incelenmesinden sorumlu bilimsel disiplinler, astronomi, a kadar kozmoloji (makroskobik Evren çalışması) ve parçacık fiziği (Evrenin temel bileşenlerinin incelenmesi).

Evren aynı zamanda ortak bir unsur, özellik veya özelliğe sahip olan ve kendisinden bir örneklem onun için istatistik analizi.

Evrenin Kompozisyonu

Bilimsel bir perspektiften bakıldığında, Evren bir sistem kapalıtarafından yönetilen nedensel ilkeler. Evren, esasen, bilinen tüm doğal olayların meydana gelebileceği zaman ve mekandan oluşur. Bu çerçevede, Enerji ve Önemli olmak (Madde konsantre bir enerji biçimidir).

Evrenin büyüklüğünün yaklaşık 93 milyar ışıkyılı genişliğinde olduğu tahmin edilmektedir. ışık yılı bir ışık ışınının bir yılda bir boşlukta gidebileceği mesafe.

Makroskopik ölçekte, kozmos milyarlarca cisimden oluşur. galaksilermilyarlarca kümeden oluşan yıldızlar birbirini çeken yerçekimi kuvvetihareket eden ve hatta birbiriyle çarpışabilen. Galaksimiz, bulabileceğimiz Güneş Sistemi (ve gezegenimiz arazi) olarak bilinir Samanyolu.

Evrenin genişliğine dağılmış olarak bulunabilecek diğer unsurlar şunlardır:

  • Bulutsular (yıldızların doğduğu gaz ve toz bulutları)
  • Yıldızlar (boyut ve parlaklığa göre değişir)
  • Asteroitler ve gezegenler (genellikle yörünge yıldızları)
  • Kara delikler (yerçekimi kuvvetinin ışığın bile kaçamayacağı kadar güçlü olduğu uzay alanları)
  • Pulsarlar (radyasyon dalgaları yayan dönen yıldızlar)
  • Kuasarlar (merkezinde kara delik bulunan galaksiler)

Evrenin kökeni ve geleceği

Bilim adamları, Evrenin yaklaşık olarak on üç bin sekiz yüz milyon yaşında olduğunu tahmin ediyor. Süreç bir uzay-zaman tekilliğiolarak bilinen bir süreçte Büyük patlama. O andan itibaren, Evren muazzam bir hızla genişlemeye başladı ve ilk saniyelerde bir enflasyon sürecive boyutunu milyonlarca kez artırıyor.

Bu genişleme süreci bugün de devam etmekte ve çeşitli bilimsel gözlemlerle hesaplanmaktadır ki, bu genişlemenin varlığından dolayı giderek hızlanmaktadır. karanlık madde ve enerjisıradan maddeden farklı özelliklere sahip (aynı zamanda baryonik madde).

Evrenin sahip olacağı nihai kadere ilişkin olarak, şu anda, atom altı parçacıkların kendileri parçalanana ve kozmos soğuyana ve ışıktan yoksun hale gelene kadar (yıldızların yokluğundan dolayı) sonsuza kadar genişlemeye devam edeceği savunulmaktadır. Bu sürece denir Büyük donma (“Büyük donma”) veya bazen Big Rip (“Büyük gözyaşı”).

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Evrenin Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/ciencias-naturales/990-significado-de-universo/