Tutkunun anlamı

Tutku nedir?

Denir tutku (Latince’den Passio Ö am“acı çekmek” veya “hissetmek” anlamına gelir) bir kişiye, bir fikre veya bir konuya karşı çok yoğun duygu. Tutku bir bazı duyguların niteliği özellikle, büyük bir yoğunlukla meydana geldiğinde (tutkuyla aşk, tutkuyla nefret, tutkuyla acı çekmek) veya belirli bir arzu şekli son derece yoğun ve çaresiz.

Terimin diğer anlamları bir faiz bir amaç veya teklif için veya ayrıca bir yakınlık veya ek bir şey veya biri için. Başka bir farklı anlam, bir çile, arzu edilen veya kişinin şefkat duyduğu harici bir şey tarafından üretilen ruh hali ve kişiliğin ıstırabı veya rahatsızlığı.

Profesyonel ve çalışma ortamında tutkulu bir kişi, işinden zevk alır ve özveri ile yapar ya da bir konu için ahlaki prensipler.

Bununla birlikte, günlük kullanımlar ve bu nedenle konuşmada en yaygın olanı, tutkuya bir bir aktiviteye düşkünlük eğlenceli veya zevkli bulduğunuz (futbol tutkusu gibi) veya tutku olarak aşk veya şefkat ile eşanlamlıdır.

Psikolojiden gelen tutku

İtibaren Psikolojitutku genellikle bir yoğun duygusal durum, genellikle bir güçlü cinsel çekim başka bir kişi tarafından veya bir şeye (nesne, durum vb.) muhakemetutkulu bir kişinin dürtüsel davran, büyük riskler alıyor ve kendini tehlikeye atıyor.

Tutku genellikle psişik rahatsızlıklar normal olarak ortaya çıkabilen kişilik (durumunda olduğu gibi aşık olma) veya kesin olarak patolojiler Ö hastalıklar kişinin kendi duyguları ve davranışları üzerindeki kontrolünü kaybetmesini içeren.

Tutku, belirli dönemlerde geçici olarak ortaya çıktığında normal kabul edilirken, bir ifade olarak kabul edilir. psikopatolojiler kronik olarak ortaya çıktığında, bu bir takıntı

İsa Mesih’in tutkusu

Büyük harfle yazıldığında (Tutku), referans yapılmaktadır Haç Yolu İsa Mesih, ana figür Hristiyanlık diniRomalılar tarafından yakalandığı andan, çarmıha gerilişi ve cenazesi olarak bilinen cenazesine kadar geçmek zorunda kaldı. İsa Mesih’in Tutkusu (veya daha basitçe Mesih’in Tutkusu).

Bu Haç İstasyonları genellikle şu şekilde temsil edilir: Iglesias veya çeşitli Hıristiyan törenleri aracılığıyla görsel görüntü serisi temsil eden on beş istasyon İsa Mesih’i günahlarından muaf tutarak insanlığı kurtarmak için çarmıhını taşıyarak geçmek zorunda kaldı. tarafından kuruldu inanç ve hristiyan teolojisi).

Bu istasyonlar tutuklamadan dirilişe kadar uzanıyor, Peter’ın inkarı (daha sonra ilk papa olacaktı), Pontius Pilatus’un mahkumiyeti ve çarmıha gerilme gibi aşamalardan geçiyor.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Tutkunun Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/psicologia/987-significado-de-pasion/