TIFF Dosyası Nedir | Herhangi Bir Cihazda Nasıl Açılır?

JPEG ve PNG, günlük hayatımızda yaygın olarak kullandığımız iki resim dosyası formatıdır. Bununla birlikte, başka çeşitli görüntü formatları da vardır. TIFF veya TIF, bugün tartışacağımız bir resim dosyası uzantısıdır. İçin kısa biçimdir Etiketli Resim Dosyası Biçimi. Bazen Etiketli Görüntü Biçimi ile de gider. Her ikisi de aynı.

Bu yazıda, bu dosya formatının ne işe yaradığını tartışacağız. Ayrıca, birkaç okuyucu herhangi bir cihazda bir TIFF dosyasının nasıl açılacağını merak ediyor olmalı. Bunu da açıklayacağım. Normalde, TIF uzantılı görüntülerde birden çok görüntü ve katman bulunur. Bu dosyalardaki görüntüler en yüksek kalitede ve bu da herhangi bir sıkıştırma olmadan. Bu, TIFF dosyalarının büyük olduğunu gösterir. İdeal olarak, bu dosyalar düzenleme için kullanılır. Editör, birden çok görüntü katmanından oluşan bir toplu halde, ayrı görüntüleri düzenleyebilir veya yeniden oluşturabilir.

TIFF Dosyası Nedir | Nasıl Açılır?

TIFF Dosyası Çeşitli Cihazlarda Nasıl Açılır

Dosyalardan bahsettiğim gibi .TIF uzantısı öncelikle düzenleme için kullanılır, bunları görüntü düzenleme araçlarında açabilirsiniz. Bu dosyalar, Windows OS veya macOS’ta sahip olduğumuz stok görüntü yönetim araçlarını kolayca açabilir.

Windows İşletim Sistemi için, TIFF dosyasını şu adresten açabilirsiniz:

 • Fotoğraflar
 • Windows Fotoğraf Görüntüleyici
 • Microsoft Paint
 • Boya 3D

PC’nizde belirli bir araçla bir TIFF dosyasını açmak için,

 • TIFF Dosyasına sağ tıklayın
 • Şu yöne rotayı ayarla Bununla aç
 • .TIF uzantılı tüm dosyaları açmak istediğiniz aracı seçin.

Görüntü dosyası çok büyük değilse ve çok fazla katman ve görüntü içermiyorsa, yukarıdaki araçlar bunları kolayca açabilir. MacOS’ta, bir TIFF dosyasını görüntülemek için Apple Önizleme aracını kullanabilirsiniz.

TIF Dosyalarını Kullanmak İçin Ayrılmış Resim Düzenleme Araçlarının Listesi

Dosya boyutu çok büyükse ve birden çok katmandan oluşuyorsa, hızlı bir şekilde açmak için profesyonel görüntü düzenleme araçlarını kullanmak daha iyidir. Kullanabileceğinizden bahsetmişken,

 • Adobe Illustrator
 • Photoshop
 • Corel çizgisi

Bunlar, profesyonel görüntü tasarımcılarının öncelikli olarak kullandığı araçlardır. Bu araçları kullanmadan önce bilgisayarınızın sistem gereksinimlerini karşıladığından emin olun. Aksi takdirde, yoğun bellek kullanan bir uygulamada büyük bir dosyayı açmaya çalışmak, bilgisayarınız uygun donanım gücüne sahip değilse, külfetli olabilir.

.TIF Dosyalarını Diğer Temel Resim Dosyası Uzantılarına Dönüştürmek Mümkün mü?

Evet, bir TIFF dosyasını açamıyorsanız, bunları JPG veya PNG formatına dönüştürebilirsiniz. Bunu yapmak için birçok çevrimiçi portal var. Ancak, bu çevrimiçi hizmetleri kullanma sürecinde herhangi bir kötü amaçlı yazılım yüklemediğinizden emin olun.

Ayrıca bir TIFF görüntüsünü Adobe Photoshop’ta JPEG veya PNG’ye dönüştürebilirsiniz ve görüntü tasarımı için mevcut benzeri profesyonel uygulamalar.

Android Cihazım Var, Üzerinde TIFF Dosyası Nasıl Açılır?

Bir popüler uygulama var Multi-TIFF Görüntüleyici Play Store’dan yükleyebilirsiniz. Bu uygulamanın iyi değerlendirmeleri var ve bir milyondan fazla indirildi. Ayrıca, bu uygulamanın kullanımı ücretsizdir.

Android cihazda TIFF dosyasını açın

Bir iPhone veya iPad kullanıyorsam: TIFF Dosyası Nasıl Açılır?

Apple iPhone veya iPad kullanıyorsanız, App Store’da TIFF dosyalarını görüntülemek için kullanılabilen tek uygulama TIFF Görüntüleyici app.

iPhone ve iPad'de TIFF dosyalarını görüntüleyin

Bu uygulama ile, diğer uygulamalardan TIF uzantılı dosyaları içe aktarabilirsiniz. En önemlisi, görüntüleme kolaylığı için TIFF dosyasını PDF’ye dönüştürebilirsiniz.

Yani, hepsi TIFF dosyaları ve bunların çeşitli işletim sistemlerinde nasıl açılacağıyla ilgili. Ayrıca, daha kolay erişebilmek için bunları daha yaygın biçimlere dönüştürebilirsiniz. Umarım bu rehber sizin için yararlı olmuştur.

Sonraki Kılavuzlar,