Suyun anlamı

Su nedir

Denir Su (Latince’den su) bir temel molekülü iki oksijen atomu ve bir hidrojen atomundan oluşan madde (H2Veya kimyasal formülü ile)bol miktarda bulunan Dünya gezegeni ve canlıların organik süreçlerinin gelişmesinde temel bir rol oynadığı. Bu maddenin sıvı haline su da denir. Adlandırılır hidroloji su ve gezegenin yüzeyindeki süreçlerini incelemekten sorumlu bilime.

Suyun durumları

Dünya yüzeyinde su üçte bulunur madde kümelenme durumları bağlı olarak farklı sıcaklık ve Basınç olduğu için.

Sen ne zaman sıvı hal ve saf haliyle, yani başka maddeler olmadan, suyun tatsız (tadı olmayan), renksiz (renksiz) ve kokusuz (kokusuz) gibi belirli özellikleri vardır. Sen ne zaman katı hal, buz denir gaz hali, su buharı denen şeyi oluşturur.

Dünya yüzeyindeki su

Su, dünya yüzeyinin çoğunu oluşturur ve iki tür olabilir: tuzlu veya tatlı. O tuzlu su muazzam konsantrasyonu nedeniyle canlılar tarafından sindirilemez. satışve çoğunlukla şurada bulunur: okyanuslarkendi içinde neredeyse mevcut suyun tamamını yoğunlaştıran.

Aksine, tatlı su çok az miktarda çözünmüş tuz içerir ve tüm canlı organizmaların hayatta kalması için gereklidir. kimyasal reaksiyonlar içinde hücreler ve besleyici maddelerin taşınması için. Nehirlerde, göllerde, akarsularda, buzullarda, yer altı akiferlerinde, toprak neminde ve yağışlarda tatlı su bulunur.

Su döngüsü

Su, sürdürülebilirlik için temel olan bir dizi aşamadan geçer. karasal ekosistemler. Bu döngü hem durum değişikliklerini hem de buharlaşma (sıvı halden gaz haline geçiş) ve yağış (gaz halinden sıvı hale geçiş), dağlardan çıkan ve denize akan nehirlerin akışı veya rüzgarlar sayesinde su buharı bulutlarının hareketi gibi yerdeki hareketler.

O Su döngüsü Su doğrudan veya dolaylı olarak (gıda yoluyla) alınabildiği, vücutta çeşitli aşamalardan geçebildiği ve ardından ter, idrar vb. İle dışarı atılabildiği için canlılarla ilgili olarak da ortaya çıkar.

Kirlilik ve kıtlık

21. yüzyılın en ciddi ve geniş kapsamlı sorunlarından biri İçme suyu eksikliği gezegenin çeşitli bölgelerinde. Bu bazen şundan dolayı olabilir doğal faktörlerkuraklık gibi, ancak genellikle bulaşma büyük tatlı su rezervlerinin endüstriyel aktivite yakınlarda zehirli atıkların boşaltılması, diğer daha karlı ekonomik faaliyetlerde (tarımda sulama veya endüstriyel süreçlerde kullanım gibi) veya ayrıca su nedeniyle yoğun su kullanımı sorumsuz kullanım.

Ayrıca, aşağıdaki gibi işlemler küresel ısınma kuraklık ve yağmur eksikliği gibi doğal olayları güçlendirir ve su kıtlığı vakalarını artırır.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Suyun Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/ciencias-naturales/940-significado-de-agua/