Suspicaz kelimesinin anlamı

“Şüpheli” nedir?

Denir şüpheci ile hareket eden kişiye şüpheveya başkalarına karşı şüphe ve şüphe ile ihtiyatlı davranma tutumu. Şüphe, başkalarına güvenmeyen ve şüpheli davranan bir kişinin durumu veya mülküdür.

Şüpheli davranış, genel olarak veya bir psikolojik davranış kendi grubunun bir parçası olarak görülmeyenlere karşı güvensizlik, önceki deneyimlerin hatırası bu, kişinin bu şekilde hareket etmesini veya güvenilir bilgi eksikliği ve neler olduğu konusunda doğru.

Şüpheli davranış

Şüpheli davranan bir kişi, bunu şüpheli bir şekilde yapabilir. ara sıra, yani, diğer kişilerin size karşı bir şey planlıyor olabileceğinden şüphelenmek için nedeninizin olduğu bir durumda veya düzenli ve sabit.

İkinci durumda, başkalarına karşı güvensizliğin bir kişilik özelliği yaşamlarının bir noktasında travma geçirmiş olmaları veya paranoyak veya zulmedici sanrılar.

Şüpheli davranış bir kişilik özelliği olduğunda, kişi bir temas kurduğunuz herkesin olumsuz görüşü, başkaları hakkındaki bilgilerini temel alarak önyargılar Bu, başkaları için açık bir şekilde doğru olmasa bile, herkesin kötü niyetli olduğuna inandırır.

Kurumlarda şüphe

Vakalar da olabilir sosyal gruplar Ö kurumlar başkalarına karşı güvensizliğin kalıcı bir özellik haline geldiği yer. Bu, örneğin bir hükümet Çeşitli muhalefet gruplarının iktidarı ele geçirmeye çalıştığı siyasi açıdan çelişkili bir durumda.

Bu durumda, siyasi liderler bir şüphe politikası hükümete karşı çıkarları olduğundan şüphelenilen çeşitli grup veya gruplara karşı, daha sonra gözetim ve polis kontrol mekanizmaları Bir devrimin veya darbenin ardından çeşitli ülkelerde olduğu gibi, nüfus üzerinde.

Bu durum da meydana gelebilir içinde İşYöneticiler ve yöneticiler işçilere güvenmeye ve onları izlemek için adımlar atmaya başladığında.

Ayrıca, bir karar verilmesi gerektiğinde bir organizasyon içinde şüpheli davranışlara yol açabilir. önemli karar ve yok Güvenilir bilgi hakkında. Bu, örneğin, şirketler arasında bir birleşme yapılacaksa, ancak şirketlerden birinin muadili hakkında güvenilir istatistiksel verilere sahip olmadığı durumlarda olabilir.

Şüpheli davranış da ortaya çıkabilir halk, müşteriler veya seçmenler tarafından şirketler, hükümetler veya diğer kurumlar, güvenilir istatistikler Yoksulluk, suç ve eşitsizlik seviyeleri (hükümetler durumunda) veya karlar, maliyetler ve yapılan yatırımlar (şirketler durumunda) gibi önemli konularda.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Şüpheli” nin anlamı. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/psicologia/997-significado-de-suspicaz/