Slogan tanımı

Slogan nedir?

Bir slogan bir Genellikle bir ürün satan ticari bir şirket için reklam sloganı olarak işe yarayan kelimeler kümesi. Neredeyse şirket adı kadar tekrar etmeye çalışan bir cümle, çünkü amaç birinciyi doğrudan ikincisi ile özdeşleştirmek.

Sloganlar basit mesajlar, ezberlemesi kolayve genellikle, bu mesajın alıcısının, ürünün kendisine illa ki bir atıfta bulunmaksızın, söz konusu mesajı doğrudan refahı ile ilişkilendirmesini isteyen kelimelerden oluşur.

Slogan türleri

  • Olarak bilinir doğrudan sloganlar aşağıdaki gibi ürünün neyle ilgili olduğunu gösterenlere: Parker, ‘yazı’.
  • açıklayıcı sloganlar Örneğin PlayStation’ınki gibi bir değerlendirmeye dahil olmasına rağmen, özellikle ürün hakkında konuşan kişilerdir: ‘senin dünyanda yaşa, bizim dünyamızda oyna’.
  • duygusal sloganlar Ürünle hiçbir ilişkisi olmayan, daha ziyade alıcının motivasyonuna hitap eden bir içeriği olanlardır; belki de en ünlüsü Adidas firmasıdır. ‘Hiçbir şey imkansız değildir’.

Bir slogan oluşturmanın anahtarları

Sloganlar veya reklam sloganları, çalışmaların en önemli yönlerinden biridir. pazarlama, Bir organizasyon için en iyi sloganı seçmek için farklı normlar ve kriterler oluşturmuş olan.

Öncelikle mesajın çok doğal yayılabilir, başka bir deyişle, onlar onu kendileri olarak alıp günlük durumlara dahil edene kadar halka hızla nüfuz eder.

Yanında zorunluluğun varlığı Bunu proaktif bir mesaj haline getirir ve aynı zamanda faaliyetin veya yörüngenin özelliklerini gösteren şirket adına bir tamamlayıcı görevi görmelidir. Özellikle takdir edilmektedir ki, kısa mesaj uzunluğuve birçok kelimeye sahipseniz, her birini kısa tutmaya çalışın.

O sloganda kullanılan kelime dağarcığı her gün olmalı tüketici için ve sloganı aynı dilde bile bir ülkeden diğerine değiştirmek çoğu zaman gereklidir. Zekice bir mesaj olması gerekmemekle birlikte, bu bileşen kesinlikle mesajın müşterilerin hafızasında kalıcı olmasına yardımcı olur.

Bu slogan merkezi bir rol oynar, çünkü çoğu durumda reklamlar ürünle ilişkilendirilmeden unutulur veya hatırlanır. Bu manada, Bir şirketin sloganı hatırlanırsa, ona eşlik eden konsept mutlaka hatırlanacaktır..

Yukarıda belirtilen önerilerle çelişebilecek bir örnek, yalnızca bir slogan olacak kadar uzun bir mesaj yüklemeyi başaramayan MasterCard kredi kartı olabilir (‘paranın satın alamayacağı şeyler var, diğer her şey için MasterCard var.), ancak onunla birlikte duygusal ve aynı zamanda reklamları için doğrudan bir kaynak buldu.

Kurumsal sloganlar

Devlet kurumları, idari kurumlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından başlatılan kurumsal sloganlardan ayrı bir kategori oluşturulmuştur; farklı konular hakkında farkındalık (örneğin hastalıkların veya kazaların önlenmesi) veya reklam vermesi amaçlanan Kültürel etkinlikler.

Öte yandan, bu dönemde atılan sloganlar var. siyasi kampanyalar hatta bunların dışında, çünkü siyasi partiler seçmenlerden destek almak için genellikle eski veya yenilikçi ifadelere başvururlar. Bazı tarihsel referansların köklü olduğu siyasi partilerin durumunda, mesaj liderin bir noktada söylediği bir cümle olabilir.

GQ dergisi, reklamcılık tarihindeki en iyi sloganların bir sıralamasını yaptı ve liderlik pozisyonunda yer aldı ‘Sadece yap’ 1988’de Nike tarafından, ardından ‘Farklı Düşün’ de Apple, en 1997.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Sloganın tanımı”. Erişim: https://www.tiposde.org/empresas-y-negocios/1012-definicion-de-eslogan/