Simetri türleri

Bunu anlamak söz konusu olduğunda simetri doğanın birçok nesnesinde ve unsurunda mevcuttur, bunu anlamalıyız bir bütünün hacmi, şekli ve perspektifi arasındaki tam bir uyuşmadır, bir şeye dünyada bulduğumuz en basit oran, eşitlik ve denge özelliklerini verir..

Simetriye ilk yaklaşım olarak, temsili fraksiyonların eksene veya düzleme göre belirli bir ilişkideki konumuna karşılık gelen geometrik simetri yoluyla yaklaşabiliriz.

Simetri kavramı ve kelimenin anlamları geniş olduğu gibi, sınıflandırmaları da öyledir.

  1. Simetría eksenelörneğin bitkilerin yapraklarında meydana gelen. Eksenel simetri, gözden kaçırmadığımız eksen, uzaya göre perspektifte değişiklik göstermediğinde ve her iki tarafta da aynı oranlarda sonuç verdiğinde gözlenir.
  2. Küresel simetri Herhangi bir şekilde geometrik bir sistem veya fiziksel bir sistem olsun, merkezi noktaya olan mesafeler herhangi bir itiraz olmaksızın eşdeğer olduğunda simetrinin gösterildiğini bulduğumuz bir merkezi nokta ile ilgili olarak gözlemlenebilir.
  3. Yansıtıcı simetri Bir nesnenin yarısının diğer yarısına tam olarak eşit olduğu zaman gözlenir. Nesnenin bir çizgi ile bölünmesi veya fiziksel olarak ayrılması durumunda, her iki parça da tamamen aynıdır ve birbiri ile birleştirilebilir.

Biyolojide simetri türleri

Biyolojik simetriyi bir bilim olarak gözlemliyoruz ve vücutta parçaların veya ekstremitelerin göründüğü orantılı dağılımı açıklıyor. Yani, herhangi bir canlı organizmada, ister insan vücudu ister hayvan, uzuvlar veya parçalar kopyalanmış görünür ve bu nedenle bu organizmalar simetrik olarak kabul edilir. Ayrıca, temel özelliği olan küçük bir organizma topluluğu da vardır. asimetrik.

  1. Bilateral simetri tek bir düzlem olarak da adlandırılan sagital düzlem, bir varlığın vücudunu iki eşit parçaya bölebilir, bu da bir sol yarı ve bir sağ yarıya neden olur. Bu tür simetri neredeyse tüm canlılarda en yaygın olanıdır, ancak kirpi veya denizyıldızı gibi bazıları şekilleri nedeniyle beşli simetriayrıca iki taraflı simetriden türetilmiştir.
  2. Radyal simetriBiyoloji içinde de gözlemlenen, uçlarında ayrı bir eksene sahip olmasıyla karakterize edilir. heteropolar. Örneğin, belirtildiği ağız boşluğunda gözlenir. ağız tarafı bir uca, zıt uç ise aboral taraf abaktinal. Hayvan ekosistemi içinde mükemmel radyal simetri bulmak son derece zordur. bilateral simetrihatta yol simetría biradial. Bu son simetri biçimi anemonlarda ve ktenoforlarda bulunur; ve bulduk bile simetría tetraradial denizanası yapısında.

Çizimde simetri türleri

Sanatçının tasarladığı her şeyi tasarlarken buluşabilmesi ve belirli bir denge sağlayabilmesi için çizim alanındaki simetri kullanılır. Çizimde bulduğumuz birkaç simetri türü vardır:

  1. Genişleme veya genişleme simetrisibölümlerin aynı şekle sahip olduğu, ancak hacim olarak öyle olmadığı. Bu, şaftın dışa doğru gittikçe artmasıyla sonuçlanır.
  2. Azaltmayla simetri Çalışmayı bölen merkezi noktanın, 180 ° ‘lik bir dönüşle birbirine karşılık gelen tam olarak aynı iki segmenti içerdiği gözlemlenir.
  3. Bilateral simetri bir sanatçı tarafından yapılan ikili bir portrenin özdeş temsillerden oluştuğunu, yani her iki tarafın merkez noktasından kesin bir mesafede bulunduğunu anlamak mümkün olduğunda ortaya çıkar. Bu nedenle, ikili simetrinin anlaşılabilmesi için bazı unsurların portre içerisinde bir simetri ekseni olarak çalışması gerekir.
  4. Çeviri simetrisi Bir temsili tekrarlarken ve zaman içinde dikey, yatay, çapraz, eğimli yönlerden herhangi birinde bir konum çizgisini tutarken ve farklı ve değişmez mesafelerde bir merkez üzerinde hareket eden bir konum gözlenir.
  5. Dönme simetrisi veya dönme simetrisi bir resmi veya şekli mümkün olduğunca döndürmek anlamına gelir ve orijinalle tam olarak eşleşir. Bu mümkündür, çünkü bir eksene sahip olması, aynı zamanda bir dönme merkezine de sahiptir.

Kimyasal simetri türleri

İçinde kimya bunu anlamayı amaçlayan simetriye başvurabiliriz bir molekül, bazı parçalarının diğer parçalara benzer olması durumunda simetriktir.. Bu durumları tasavvur etmek için, simetriyi tanımlamak ve iç organizasyonunu kurmak için molekülün analizi ve çalışması gereklidir.

Bilinen grup teorisi olarak hangi süreçte moleküler simetri. Ancak X ışını kristalografisi ve diğer spektroskopi biçimleri gibi başka çalışmalar da var.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Simetri türleri”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/general/1072-tipos-de-simetria/