Sadakatin anlamı

Sadakat nedir?

sadakat (Latince’den Legalis, yasaya göre) bir Kişi, grup, kuruluş, ideal veya millet ile ilgili olarak ortaya çıkan taahhüt ve beklentilerin yerine getirilmesini ifade eden manevi değer. Bir kişi aşağıdakileri içeren bir sosyal ilişki kurduğunda sadakat ya da OnurBu kişinin eylemlerinde sadakat borçlu olduğu veya şeref vermesi gereken kişiye sadık olması gerektiğini belirleyen bir sosyal sözleşme vardır.

Bağlılık ikisini de ifade eder zihinsel tutum bir kişinin olmaya karar verdiği bilinçte gerçekleşir düştü taahhütlerine gelince yönetmek aynı kişinin buluşuyor taahhütleriniz. Bu taahhütler yerine getirilmediğinde, vatana ihanet, kasıtlı veya kasıtsız bir güven ihlalini içeren.

Sadakat türleri

1. Vatan: Bir tür sadakat anavatana sadakat Ö millet. Bu tür bir saygıya bağlılık ulusal semboller ve idealler modern devletlerin sağlamlaşmasına izin veren temel bir süreçti.

Vatansever sadakat, çoğu zaman, ritüellermilli marşın tonlanması, geçit törenleri, ulusal tarihlerin anma etkinlikleri vb.

2. Şirketler: Başka bir sadakat türü şirkete bağlılıkişçinin çalıştığı şirketin belirli sloganları ve ilkeleriyle özdeşleşmesini ima eder. Bazen bu tür bir sadakat şunları da içerir: sözleşmeler ve düzenlemeler çalışanların şirketin çıkarlarına zarar verebilecek eylemlerde bulunmamasını gerektiren.

3. Kişilerarası: Diğer sadakat türleri karakterdir kişiler arasıyani arkadaş, evli bir çift, iş arkadaşı olsun, iki kişi arasında bir bağlılığı içerirler. Aynı zamanda, bir evcil hayvanın onu önemseyen ve besleyen kişiye karşı sahip olduğu sevgi ve itaat olarak da yaygın olarak hayvan sadakati olarak adlandırılır.

Bağlama göre sadakat

Sadakat ima eder başkalarına karşı yükümlülükleryani sadık kişi, olumsuz veya karmaşık koşullarda bile üstlendiği taahhütlerini yerine getiren kişidir.

Bağlılık genellikle şu şekilde temsil edilir: Erdem olumlu bir davranış kalitesi olarak kabul edildiğinden insanların sayısı. Ancak bu, kültürel bağlam zaman ve mekanda değişebilen söz konusu.

Örneğin sadakat sadece olumlu bir özellik değil, aynı zamanda bir ülkenin silahlı kuvvetleri bünyesinde veya bir dini mezhep içinde temel bir gereklilik. Aksine, bir siyasi partiye sadakat, kişinin partinin eylemleri ve fikirleri hakkındaki görüşüne bağlı olarak değişebilir (aslında, insanların politik sadakatinin değişmesi ve değiştirilmesi de demokratik bir toplumun normal işleyişinin bir parçasıdır. ).

Başka bir örnek, bu durumda zamandaki bir değişiklik, evlilik. 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın ilk yarısında, karı koca arasındaki evlilik sadakati, herhangi bir vatandaşın “iyi ahlakının” merkezi bir yönü olarak kabul edildi.

Bununla birlikte, 20. yüzyılın ikinci yarısında toplumsal cinsiyet ilişkilerinde ve ahlakta meydana gelen değişikliklerle, sadakat kutsallığının çoğunu kaybetti ve evlilikteki sadakatsizlik artık genellikle ahlaki olarak kınanmıyor.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Sadakatin Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/valores/962-significado-de-lealtad/