Rüzgar türleri

Rüzgar denir Gezegenimizde o hava kütlesinin atmosfer içindeki hareketi olarak kabul edilen büyük ölçekli gaz akışı yatay olarak.

Rüzgarı olarak biliyoruz atmosferik basınçtaki bir farkın neden olduğu bir iklim fenomeni, Bu, gezegenin yüzeyinin farklı kısımlarında sıcaklık değişiminden kaynaklanır. Bunun nedeni, en sıcak hava kütlelerinin yükselmeye başlaması ve daha yoğun ve daha soğuk hava alçalmasıdır.

Yıllar boyunca ve rüzgarın benzersiz özelliklerinin bilgisiyle, araştırması daha iyi bir bina inşasına veya rüzgar enerjisinin elde edilmesini kolaylaştırmak için rüzgarın kullanımına uygulandı.

Rüzgarları tanımlarken, bunların Beaufort ölçeğiyle ölçülen yoğunluklarının yanı sıra yönlerini de hesaba katmak gerekir. Rüzgarların hareketi, yüksek atmosferik basınç alanlarından düşük basınçlı bölgelere doğru gerçekleştirilir; aynı şekilde, dolaşım hızları, içinde dolaştıkları basınçlarda var olan farklılıklarla orantılıdır.

Kapsamına göre rüzgar türleri

Rüzgarları sınıflandırmaya başlamak için, rüzgarın boyutunu hesaba katmak gerekir. Bu sınıflandırma içinde üç tür bulabiliriz.

1) Gezegensel rüzgarlar, dünyanın dönüş hareketinin bir sonucu olarak gerçekleşir. Bu rüzgarlar, sabit yönlerini koruyarak ve böylece büyük miktarda ısı enerjisinin taşınmasını kolaylaştırarak karakterize edildikleri, Dünya yüzeyinin geniş alanlarını kaplayarak dolaşırlar.

2) Bölgesel rüzgarlarYönlerinin sabit kalmadığı, yılın mevsimine göre değiştiği, bazen günün saatine göre de değişebildiği ve onlara dönemsellik özelliği kazandırdığı yerlerdir.

3) Yerel rüzgarlartam olarak yerel olan, yani Dünya’nın tek bir bölgesinde hissedilirler ve genel olarak içinden geçtikleri büyük su kütleleri tarafından yönetilirler.

GEZEGEN RÜZGARLARI

Gezegensel rüzgarlar içinde üç büyük sınıflandırma bulabiliriz.

  1. Ticaret rüzgarları Tropiklerden Ekvador’a kadar uzanan bir alanı kapsıyorlar. Yolculukları büyük miktarda okyanus yüzeyini geçecek kadar uzun olduğundan, yağmurla sonuçlanan yeterli nem taşırlar. Yönetildikleri hareket, dünyanın dönüşü, kuzeybatı veya güneybatı olabilen sabit yönünü belirler.
  2. Kontralis rüzgarları Tropiklerden de içerirler, ancak ticaret rüzgarlarının aksine, ters rüzgarlar kutup dairelerine doğru yönlendirilir. Bu rüzgarlar ılıktır, ancak çok fazla nem tutarlar ve ayrıca yağmura neden olurlar.
  3. Çevresel rüzgarlar Dünya’nın kutuplarından kutup dairelerine doğru dolaşırlar. Bu, Dünya ekseninin eğiminden kaynaklanan çok soğuk rüzgarlarla sonuçlanır.

gezegen rüzgar haritası

BÖLGESEL RÜZGARLAR

Bölgesel rüzgarlar içinde dört ana sınıflandırma bulabiliriz.

 1. Brisasörneğin, geldikleri yer (okyanus, kıta vb.) Okyanus esintileri dünyanın tüm kıyılarında meydana gelir ve büyük bir sıcaklık farkına neden olarak karakterize edilir. Kıtasal esintiler, okyanus akıntılarından daha uzak bölgeler için tipiktir ve gündüz ve gece arasında yön değiştirir, bu da dairesel dalgaların yanı sıra don.
 2. Siklonlarİsimlerinden korkulan, çevrelerinden daha yüksek bir sıcaklıkta yükselen daha sıcak hava kütlelerine sahip rüzgarları çeken düşük atmosferik basınç bölgelerinden kaynaklanmaktadır. Bu, genellikle nemli ve sıcak olan dönen rüzgarlar üretir. Termal ve dinamik olanları vurguladığımız siklon sınıflandırmaları vardır. Güney yarım küredeki siklonların yönü saat başıdır, kuzey yarımkürede ise saat yönünün tersine yaparlar.
 3. Antisiklonlar yüksek atmosferik basınç bölgelerinde karakteristiktirler ve aşağı doğru hava rüzgarlarını dışarı atarlar. Siklonlarla aynı şekilde, bu reaksiyonlar bir felakete neden olup olmadıklarını birbirinden ayıran termal veya dinamik nedenlerden dolayı meydana gelebilir. Dinamik konular içinde, daha soğuk bir rüzgara neden olan ve kötü hava koşullarına neden olmayan antisiklonlar bulabiliriz. Antisiklonlar yağış getirmez, ancak okyanus akıntılarını değiştirirler.
 4. Musonlar Sudan daha hızlı sıcaklık değiştirerek gözlenirler. Bunun nedeni, yaz aylarında havanın, dünya yüzeyinin üzerine yükselmeye başlayan havanın bir sonucu olarak, düşük atmosferik basınç alanına neden olmasıdır. Bu, bir oluşumuna yol açar mevsimsel siklon bu rüzgar yazın güneyden kuzeye esmesini ve bol yağmurlu olmasını sağlar. Kışın rüzgarlar içeriden gelir ve kuru ve soğuktur. Musonlar, oldukça genel bir rejime sahip belirli bölgelerde görülür.
Bölgesel rüzgarlar
(Meksika’nın bölgesel rüzgarlarının şiddet derecesinin haritası.)

YEREL RÜZGARLAR

Antisiklon / siklon devresiyle ilişkili olsalar da, bu rüzgarların yerel faktörleri hava hareketlerinin yoğunluğu ve düzenliliği ile ilgili özellikleri belirler. Bazı yerel rüzgar örnekleri deniz meltemleri ve vadi meltemleri, yanı sıra katabatik rüzgarlar Bunlar Alpler, And Dağları veya Akdeniz’de kaydedilmiştir.

(Yerel rüzgarlarla ilgili bilgiler)
(Yerel rüzgarlarla ilgili bilgiler)

Diğer rüzgar türleri

Örneğin, güneş sistemimizin geri kalanında rüzgarlardan bahsederken şunlara başvurabiliriz:

 1. Güneş rüzgarları, gazların ve yüklü parçacıkların Güneş’ten uzayda hareketini ifade eder.
 2. Gezegensel rüzgarlar, bir gezegenin atmosferinden uzaya kimyasal elementlerin gazının alınmasıyla oluşan.

Uzayda rüzgarlar genellikle hızlarına, neden oldukları kuvvet türlerine, üretildikleri bölgelere, sahip oldukları uzamsal boyutlara ve neden oldukları etkilere göre sınıflandırılır. Güneş sistemindeki bir gezegende en güçlü ve en çok gözlemlenen gezegen rüzgarları, Neptün ve Satürn’de üretilenlerdir.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Rüzgar türleri”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/geografia/1071-tipos-de-vientos/