Roman türleri

Roman bir Genellikle kurgu olan bir hikaye kaydeden, derleyen ve / veya anlatan edebiyat eseriuygun izinler ve yetkilendirmelerle gerçek olaylara dayandırılabilecek hikayeler olsa da. Bu nesir olarak anlatılmış ve kapsamlı bir hikaye içermektedir bu, sınıflandırmaya bağlı olarak sıralı bir hikaye olabilir.

Bu özellikler, genel olarak birbirleriyle ilişkili olan ve yazarın hikayeyi mümkün olan en iyi şekilde anlatmak için seçtiği sıraya göre farklı metin türleri ve değişebilen bir yapı içerebilen karakterlerin ve hikayelerin bir sunumunu oluşturur. onların gözünde ve bu tabii ki ana öyküde anlatı işlevini yerine getiriyor.

Romanların sınıflandırılması

Sahip olmak istediğimiz sınıflandırmaya bağlı olarak, romanlar farklı isimler alıyor ve alt türleronları içeriklerine göre sınıflandıran.

  1. Romantik romanlarAntik çağlardan, daha doğrusu romantizm döneminden gelen ve bu nedenle romantik romanlarda geçen olayların, yazarın sahip olmak istediği aşk ve karşılaşma, tutku ve yanlış anlamalardan oluşan hikayeleri içermesinin nedeni budur. aşk hikayeleri sunma ve okuyucunun farklı duygu ve kimliklerini üretme amacı.
  2. Fantastik romanlar, hikayelerinde kullanırlar harika unsurlar, hikayelerin geçtiği dünyalar, onlara yıldız veren karakterler veya bu romanların yeniden yarattığı fantastik hikayeler olabilir. Bu sınıflandırma içinde bulabiliriz peri masalları veya çocuklarGerçekte var olmayan, ancak yazar tarafından bu hikayeleri anlatmak için kullanılan ve yaratılan hikayeler, karakterler ve dünyalar bulduğumuz.
  3. Tarihi pembe diziler, geçmiş yılların veya zamanların gerçek bağlamına atıfta bulunurlar veya gerçekten var olan bazı tarihsel olaylarla ilgilidirler. Bu nedenle, tarihsel romanın anlatısı içinde, bazı ayrıntılara dikkat etmek veya onları onarmak gerekir, ancak aynı tiplendirme, karakterlerinin veya hikayelerinin tam olarak olduğu gibi veya bu kahramanların gerçekte olduğu gibi yansıtılmadığı belirli lisanslara izin verir. Bu tür romanlar, daha önce hikayeyi anlatmakla görevli yazar tarafından kontrol edilen olayların anlatılması nedeniyle belgesellere benzer bir karaktere sahiptir.
  4. Roman gerilim filmleri, amacın yaratmak olduğu belirli bir şekilde yazılır askıya alındı okuyucuda veya genel kamuoyunda. Okuyucuyu merakta tutan, mükemmel bir beklenti içinde ve dikkatli, anlatılan olayların her birini çözmek için hikayeler sunarlar. Yazarın bunları açıklamayı seçmesiyle, halkın hikayeyi oluşturan olayları öğrenmesi gerekir; bu, kaygıdan korkuya, umutsuzluk ve gerilim yoluyla, hikayenin mutlak dikkatini çeken bir dizi duygu açar. okuyucu tüm hikayeyi ortaya çıkarmak için.
  5. dedektif romanlarıİlişkili oldukları gerilim ve dram nedeniyle gerilim romanlarıyla ilgili olabilirler. Ancak ana özellikleri söyledikleridir: genellikle bir polis veya ceza soruşturması davası. Bunlar, soruşturmanın veya polis davasının çözülmesine yol açan olayları anlama ve işleme yeteneği için parlayan kahraman veya ana karakter tarafından gerçekleştirilir.
  6. Kostümcü romanlar, anlatım sürecinin tamamında betimleyici karakterin önemi ile dikkat çeker. Bu kategori içinde, karakterleri belirli bir sosyal bağlamda ve ayrıca bir topluluk içindeki mevcut ritüel veya alışkanlıklarla tanımlayan birçok ayrıntı kullanılır. Genel olarak, bu tür roman, örneğin bir ailenin gelenek ve alışkanlıklarını ilişkilendirme yoluyla tarihsel bir romanla birleştirilen bir hikaye tarzı olduğundan, yukarıda açıklanan diğer alt türlerin bazılarıyla eşleştirilir. Rönesans döneminde.
  7. Sosyal romanlar. Bunlar, sosyal grupları veya toplulukları kapsayan, gruplarla veya grup yaşamlarıyla ilgili olayların birbiriyle ilişkili olduğu, ancak bireysel bir kahramanıyla ilişkili olmadığı hikayelerden oluşur. Anlatılan olaylara bağlı olarak, okuyucuda daha yakın veya uzak bir kimlik oluşturacaktır.

pembe diziler

Roman terimi de bir süredir, pembe diziler. Bunlar romantik içerikli kurgusal dizilerdir, genel olarak sosyal nitelikte sorunların ortaya çıktığı, gönül yarası ile kahramanın derin farklılıklara sahip olduğu, genellikle her ikisinin de her şeye rağmen aşık olduğu mutlu bir sonla biten ve peri masallarındaki gibi aşk hayatlarını paylaşırlar.

Romanların unsurları

Bir anlatı türü olarak roman, daha önce de söylediğimiz gibi, bir uzantı yuvarlanan hikayelerin farkı altmış bin kelimeden büyük rakam. Ek olarak, romanlar, daha kapsamlı olan, diğerlerini de içeren bir olay örgüsü sunar. alt dramalar ve çok sayıda karakterini ve mevcut dünyalarını kapsayan gerekli karmaşıklıkla yüklü olduğunu.

Roman, onu tanımlayan üç temel ve ana unsurdan oluşmaktadır:

  • aksiyon: eylem, hikayenin ilerlemesini sağlayan ve anlatılabilen şeydir
  • karakterler: karakterler eylemleri gerçekleştirenlerdir
  • çevre: hem karakterlerin hem de eylemlerin gerçekleştiği dünyadır.

Romanın ayırt edici yapısı, bildiğimiz şeydir. yapı aristotelesçi, bunun kullanımını gösterir bir başlangıç ​​veya girişHikayeyi sunan ve okuyucuyu hikayenin gerçekleşeceği ortama yerleştiren; bir düğüm veya gelişmehikayenin uygun şekilde geliştirildiği; ve bu biter sonuç veya çözüm. Bazı durumlarda uzunlukları değişebilir, ancak bu öğeler her zaman romanın yapısı içinde saygı görürler.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Roman Türleri”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/lengua-y-literatura/1043-tipos-de-novelas/