Portakal, ton balığı ve taze peynir salatası

Portakal, ton balığı ve taze peynir salatası tarifi

Sağlıklı beslenmek ve korkunç ölçeği unutmak için, her gün salataları dahil etmek en iyisidir. Tek başına veya hafif bir yemek eşliğinde, yemekler için iyi bir alternatiftir, ancak her şeyden önce akşam yemeği için, hepimiz yorgun olduğumuzda ve sonunda dinlenebilmemiz için hızlı bir şekilde bir şeyler hazırlamak istediğimizde. RecetasGratis’te, hala mevsiminde olan ve bol lezzet ve tazelik sağlayan portakallardan bir salata hazırlıyoruz. İyi not alın ve akşam yemeğinizin bununla sıkıcı olmasına izin vermeyin portakal, ton balığı ve taze peynir salatası tarifi. Daha birçok tarifin sizi beklediği blogum Cuca’nın gizli tatlılarını ziyaret etmeyi unutmayın.

4 kişi
15 dk.
Fiyat
Düşük zorluk

Ek özellikler:
Ucuz Maliyet, İlkbahar-Yaz Aylarında Popüler, Fırınlama Yok

Portakal, ton balığı ve taze peynir salatası yapmak için malzemeler:

Portakal, Ton Balıklı ve Taze Peynirli Salata nasıl yapılır:

1

İlk, marulu kesip yıkarız bol su ile. Santrifüjüyoruz ve rezerve ediyoruz. Santrifüjümüz yoksa, mümkün olduğunca fazla su bırakması ve ton balıklı portakal salatasının akmaması için bir süzgeçte bırakıyoruz.

2

Portakalları soyuyoruz Acı olduğu için fazla beyaz ten kalmamasına çalışarak ikiye bölüp beyaz merkezini kaldırıp küpleriz. Onları salata kasesine koyarız.

3

Mısırı ve zeytini süzüyoruz ve bir avuç kuru üzüm ve bir başka salata çekirdeği ile birlikte ekliyoruz.

4

Marulu dahil ediyoruz iyice süzülmüş ve yağ, salata otları ve biraz öğütülmüş sarımsak ile terbiye edilmiştir. Portakal salatasının lezzetlerini marul ve rezervle bütünleştirmek için iyice karıştırıyoruz.

5

Ton balığını süzüyoruz ve onu ufalanan malzemelerin geri kalanına koyduk.

6

Peyniri süzüyoruz, doğrayıp ton balığının üzerine koyarız.

7

Son olarak, bir avuç kruton ekliyoruz ve ekmeğin yumuşamaması için hemen servis ediyoruz. Dediğimiz gibi, bu ton balıklı ve taze peynirli portakal salatası Akşam yemeği için veya pişmiş domuz pirzolası gibi bir ana yemeğin yanında mükemmeldir. Afiyet olsun!