Paskalya anlamı

Paskalya nedir?

Adıyla bilinir Paskalya (İbranice’den Fısıhve bu da sırayla Yunancadan Pascha“adım” veya “atla” anlamına gelir) şenlik İbranice kökenli o yüzyıl sonra Hıristiyan topluluklarına doğru genişledi. Bu kutlama aynı zamanda adıyla da anılır Paskalya Pazarı Ö Paskalya Pazarı. Paskalya kutlamaları genellikle birçok ülkede dini alayları, kitleleri, kutsal metinlerin okumalarını ve dini nitelikteki diğer anmaları içerir.

Paskalya, belirli bir tarihi olmayan bir kutlamadır. sivil takvim. Bunun nedeni, resmi olarak Paskalya’nın her zaman kutlanması gerektiğidir. bahar ekinoksunun dolunayından sonraki ilk gün Pazar22 Mart ile 25 Nisan arasında herhangi bir günde meydana gelebilen ( batı hristiyanlığı) veya 4 Nisan – 8 Mayıs arasında ( doğu hristiyanlığı).

Paskalya haftası

Kökeninde, Yahudi kasabası Paskalya’yı bir olarak kutladı çoban partisiToprağın bereketini kutlamak için bir kuzunun kurban edilmesini de içeren. Daha sonra, Paskalya anısına istifa etti. yahudilerin kurtuluşu Mısır yönetimi (özellikle, insanların Kızıldeniz’den geçişini kutladılar).

Görünüşü ile Hristiyanlık diniPaskalya ayrıca, Mesih’in (Hıristiyan inancının merkezi figürü) ölümden hayata geçişinin, yani dirilişin bir kutlaması haline geldi.

Paskalya sözde tamamlandığında kutlanır Paskalya haftasıMesih’in ölümüne, çarmıha gerilmesine ve dirilişine damgasını vuran aşamaların anıldığı. Kutsal Hafta, Mesih’in Kudüs şehrine girişinin anılmasıyla başlar. palmiye Pazar; daha sonra elçilerden Yahuda’nın ihanetinin anıldığı Pazartesi, Salı ve Kutsal Çarşamba günleri ile devam eder.

O Perşembe ve Kutsal CumaResmi dini Katoliklik olan ülkelerde genellikle bayram olan Son Akşam Yemeği ve İsa’nın Çarmıha Gerilmesi hatırlanır. Sonunda, sonra kutsal Cumartesi (veya Paskalya nöbeti günü), Paskalya Pazarı, Mesih’in dirilişinin anısına.

Paskalya yumurtaları

Dünyanın birçok ülkesinde, Paskalya kutlamaları birkaç yüzyıl önce bir köken geleneğini içeriyordu. pagano bunun için değiş tokuş edilir çikolata yumurtaları pasşal anma töreninin bir parçası olarak.

Başlangıçta, çikolata yumurtası verme uygulaması, doğanın bereketini kutlamak (Kuzey yayı sırasında verildikleri için). Esas olarak Ortodoks Hristiyanlığın uygulandığı bazı ülkelerde, yumurtalar aşağıdaki şekilde yapılır: dini sembolizm Mesih’in imgeleriyle, diğer ülkelerde neredeyse laik bir kutlama haline geldi.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Paskalya’nın Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/religion/951-significado-de-pascua/