Moje manchego – Orijinal pipirrana manchega tarifi

Moje manchego tarifi

Salataları seviyoruz! Aslında, hem İspanya’da hem de diğer birçok ülkede, her şehirde veya şehirde birden fazla özel malzemeden oluşan kendi salatalarına sahip olmaları ve böylece anılan harika salatayı yaratmaları sayesinde, bunların çoğunu tanıdığımız için şanslıyız. dünya çapında yerler.

Bu vesileyle, popülerliğini öğrenmek için La Mancha topraklarına taşınıyoruz. pipirrana, benim o benimgerçek bir gastronomi hediyesi olan lezzetli bir salata. İçindekiler genellikle evlerimizde yaygındır, basit ve ucuzdur. Yani, daha fazla uzatmadan bakalım pipirrana manchega veya moje manchego nasıl yapılır, Bayılacaksınız!

4 kişi
30 dk.
Gelen
Çok düşük zorluk

Moje manchego yapmak için malzemeler:

Moje manchego nasıl yapılır:

1

Doğranmış domatesi bir kaba dökün veya içinde Manchega pipirrana’nın tüm bileşenlerini karıştıracak kadar büyük bir kase. Konserve domates kullanmak istemiyorsanız üç domates doğrayabilirsiniz.

Hile: Sonunda salatayı süslemek için birkaç yumurta pişirin, böylece soğumaları için yeterli zamanları olacak.

Moje manchego tarifi - Adım 1

2

Ton balığını iyice süzün ve ekleyin domatesli kaseye. Gerekirse, bu kadar büyük parçalar bırakmamak için biraz ufalayın.

Moje manchego tarifi - Adım 2

3

Zeytinleri ekleyin. Bu adımda, mojete manchego tarifinizde hangi zeytinleri kullanmayı tercih ettiğinize karar verebilirsiniz, çünkü farklı çeşitler bulmak yaygındır. Salataya belirli bir asitlik noktası ile aromatik bir dokunuş vermek için çekirdeksiz yeşillikleri tercih ettik, ancak siyah zeytin veya başka bir tür yeşil zeytin kullanabilirsiniz.

Moje manchego tarifi - Adım 3

4

Bir soğanı soyun ve kesin küçük veya çok ince dilimler halinde salataya ekleyin. Manchego moje’nin mükemmel olması için soğan parçalarının kalın olmaması önemlidir.

Moje manchego tarifi - Adım 4

5

Ayrıca dolmalık biberi ekleyin çok ince şeritler halinde kesin. Son olarak, Manchega pipirrana’yı sirke ve yağ ile baharatlayın. Dikkatlice karıştırın, ancak her malzemenin entegre olduğunu görene kadar her şeyi karıştırın.

Moje manchego tarifi - Adım 5

6

Salatanızı taze olarak servis edin ve üzerine yumurtaları ilave ederek lezzetini artırın. Gördüğünüz gibi bu bir kolay, hızlı ve ucuz moje manchego tarifi, taze ve sağlıklı bir başlangıç ​​için mükemmel.

Moje manchego tarifi - Adım 6

Manchega pipirrana veya ıslak neye eşlik edecek

Pipirrana, nereden geldiğine bağlı olarak değişebilir, çünkü hazırlamayı öğrendiğimiz La Mancha pipirrana, Andalusian pipirrana, Murcian pipirrana veya Valensian pipirrana vardır. Genel olarak az kalori ve birçok vitamin ve besin sağlayan bir reçetedir. Bu nedenle başlangıç ​​olarak balık veya et eşliğinde tüketebiliriz ancak istersek tek yemek ve daldırma ekmeği olarak da yenebilir. Bunun için, çok fazla kırıntılı bir ekmeği tercih etmenizi öneririz, eğer somun daha iyiyse ve La Mancha’dan bir bardak iyi kırmızı şarap, daha fazlasına gerek yok!

Bu Manchega salatası servis etmeyi tercih ederseniz başlangıç ​​olarak, bunları tavsiye ediyoruz ana yemek için seçenekler: