Microsoft Word’de Bir Tabloyu Sayfaya Sığdırma

Bu kılavuzda, bir tabloyu Microsoft Word’deki sayfaya nasıl sığdıracağınızı göstereceğiz. Veri düzenleme ve tasnif etme söz konusu olduğunda tablolar şüphesiz kullanışlı bir seçenektir. Excel ve Elektronik Tablo gibi bağımsız uygulamalar olsa da, temel tablo özellikleri için MS Word tüm taleplerinizi karşılamalıdır. Bununla birlikte, bu tabloların düzgün yönetimi, bazıları için biraz zorlayıcı olabilir.

Bu tablo satırlarını ve sütunlarını, boyutlarını, yüksekliğini ve genişliğini kullanmak kolay bir iş değildir. Tabloyu bir bütün olarak rahatsız etmeden, tek tek satır veya sütunda değişiklikler yapmak isterseniz adımlar biraz daha karmaşık olabilir. Bu bağlamda, bu kılavuz Microsoft Word’deki sayfaya bir tablo sığdırmanıza yardımcı olacak gerekli talimat adımlarını özetleyecektir. Yani daha fazla uzatmadan öğreticiye geçelim.

tablo sayfasına sığdır Microsoft Word

Microsoft Word’de Tabloyu Sayfaya Sığdırma

Aşağıdaki bölümler, tüm tabloyu nasıl yeniden boyutlandıracağınızı veya sütun genişliğini ve satır yüksekliğini nasıl değiştireceğinizi gösterecektir. Aynı satırlar boyunca, aynı boyutta birden çok satır veya sütunun nasıl yapılacağı veya uzunlukların manuel olarak nasıl yeniden boyutlandırılacağı da tartışılacaktır. Aynı şekilde, Otomatik Sığdırma özelliğini kullanma, tablo hücrelerinizin içine boşluk ekleme ve en önemlisi tabloyu MS Word’de sayfaya nasıl sığdıracağınız adımlarını da göstereceğiz. Ayrıntılı talimatlar için takip edin.

Tablo, Satır ve Sütunları Yeniden Boyutlandırma

  1. Temel olanlarla başlayalım. MS Word’de bir tabloyu yeniden boyutlandırmak için, üst menü çubuğundan Görünüm sekmesine gidin.
  2. Baskı Düzenini seçin. Ardından düzenlemeniz gereken tabloyu tıklayın.düzen tablosu microsoft word
  3. Tablonun sağ alt kısmındaki imleci getirin. Şimdi şeklinin çift başlı çapraz bir oka dönüştüğünü görmelisiniz. Tablo Yeniden Boyutlandırma İmleci.
  4. İstenilen uzunluğa sürükleyin ve fareyi bırakın.
  5. Öte yandan, bir satırı yeniden boyutlandırmak isterseniz, tabloyu seçin ve imleci o satırın kenarına getirin.
  6. İmleç olarak değiştirilecek Yatay bölme ok. Sadece istenen yüksekliğe sürükleyin ve işte bu kadar.
  7. Aynı şekilde, kolon uzunluğunun değiştirilmesi de benzer şekilde yapılabilir. Oku uzunluğunun değiştirilmesi gereken sütunun yanına getirin.
  8. İmleç olarak değiştiğinde Dikey bölme ok, istediğiniz genişliğe sürükleyin ve işiniz bittiğinde fareyi bırakın. Bu, tabloyu Microsoft Word sayfasına sığdırmanıza yardımcı olabilecek ilk ipucuydu. Dikkatimizi uzay dağılımına çevirelim.

Eşit Aralık Dağılımı

Öte yandan, aynı boyutta birden çok satır veya sütun yapmak istiyorsanız, o zaman kullanışlı bir çıkış yolu var. İstenilen sayıda satır veya sütun seçin ve Düzen sekmesine gidin.

satırları ve sütunları dağıt

Ardından ihtiyaca göre Satırları Dağıt veya Sütunları Dağıt’a tıklayın. İlk seçenek, seçilen satırların yüksekliğini aralarında eşit olarak dağıtacaktır. Öte yandan, ikinci seçenek bunu seçilen sütunlar için yapacaktır.

Manuel Yükseklik / Genişlik Dağılımları

manuel boyut tablosu microsoft word

İmleçler sizin için yapılmadıysa, hücrelerin istenen yüksekliğini ve genişliğini manuel olarak da girebilirsiniz. İstediğiniz sayıda hücreyi seçin ve Düzen bölümüne gidin. Oradan, seçilen hücreler için gerekli uzunluğu yazın ve işte bu kadar. Bu, tabloyu Microsoft Word’deki tek sayfaya sığdırmak söz konusu olduğunda oldukça yararlı olacaktır.

Otomatik Sığdırma Özelliğini Kullanma

autofit tablosu microsoft word

Adından da anlaşılacağı gibi, bu özellik tablonuzdaki sütunların uzunluğunu otomatik olarak ayarlayacaktır. Bu yüzden Düzen> Otomatik Sığdır’a gidin ve şimdi üç farklı seçenek görmelisiniz. İlki olan Otomatik Sığdırma İçeriği, hücrelerde herhangi bir metin yoksa, hücreleri metne veya sayfa kenar boşluklarına göre ayarlayacaktır. Ardından Otomatik Sığdır Windows, tablo genişliğini metne göre otomatik olarak ayarlayacaktır. Üçüncü ve son seçenek Sabit Sütun Genişliği tüm genişliği sabitleyecek ve böylece daha fazla değişiklik yapılmasını önleyecektir.

Hücre Aralığını Özelleştirme

hücre kenar boşlukları

Bu, hücrenin dört köşesi arasındaki kenar boşluklarında ve boşluklarda değişiklik yapmanızı sağlar. Bu şekilde hücre boyutunu ayarlayabilir ve tablonun Microsoft Word’deki sayfaya uyduğundan emin olabilirsiniz. Denemek için tablonuzu seçin ve ardından Düzen> Hücre Kenar Boşlukları’na gidin. Şimdi Varsayılan Hücre Kenar Boşlukları kutusunun altına istediğiniz değerleri yazın ve Tamam’a basın.

Tabloyu Tek Bir Sayfada Ayarlama

Bu, MS Word’deki tablolarla ilgili tüm ince ayarlardan en zor olanı gibi görünüyor. Word’ün sayfa sonu özelliği nedeniyle, bir bölüm alabilir ve dolayısıyla tablonun içeriği bir sonraki sayfaya geçebilir. Bunun olmasını önlemek için Word’e bu satırları bir arada tutması talimatını verebilirsiniz. Bu da tabloyu Microsoft Word’deki sayfaya sığdıracaktır.

satır aralığı

Bunu yapmak için tablonuzu seçin ve Giriş sekmesinden Çizgi ve Paragraf aralığı simgesine tıklayın. Ardından açılır menüden Satır Aralığı seçeneğini seçin. Satır ve Sayfa sonu bölümüne gidin ve Sayfalandırma altındaki Satırları Bir Arada Tut seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olun. Değilse, hemen yapın ve Tamam’ı tıklayın.

Bu kadar. Bunlar, Microsoft Word’de bir tabloyu sayfaya sığdırmak için gerekli adımlardır. Yukarıda belirtilen adımlarla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin. Son olarak, iPhone İpuçları ve Püf Noktalarına, PC ipuçlarına ve püf noktalarına ve Android İpuçları ve Püf Noktalarına da göz atmayı unutmayın.