Microsoft Teams Linux'ta Nasıl Kurulur

Microsoft Teams Linux’ta Nasıl Kurulur

Herkes kişisel bilgisayarında Windows işletim sistemini kullanmaz. Bilgisayarınızda Linux gibi diğer işletim sistemlerini kullanan kişilerden biriyseniz ve Linux PC’nize Microsoft Teams’i nasıl yükleyeceğinizi öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

2019’un sonlarına doğru Microsoft, Tech Community blogu bu, “Microsoft Teams, iş yerinde ve eğitim kurumlarında açık kaynak topluluğu için yüksek kaliteli işbirliği deneyimleri sağlayan, genel önizlemede Linux kullanıcıları için mevcuttur “. Microsoft ayrıca, “Microsoft Teams istemcisi, Linux masaüstlerine gelen ilk Microsoft 365 uygulamasıdır ve Teams’in tüm temel özelliklerini destekleyecektir. “

O zamandan beri, Linux kullanıcıları, Microsoft’un Windows işletim sistemi için Linux OS PC’lerinden vazgeçmek zorunda kalmadan Microsoft Teams’in tüm avantajlarından yararlandılar. Bu makalede, size Microsoft Teams’in Linux sürümünü nereden alacağınızı, nasıl kuracağınızı ve kurulumunuzu başarıyla nasıl çalıştıracağınızı göstereceğiz.

Linux'ta Microsoft Teams

Microsoft Teams’i Linux’a Yükleme

Microsoft Teams’i Linux OS PC’nize kurmak için aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • Çalışan bir Linux masaüstü örneği;
 • Sudo ayrıcalıklarına sahip bir kullanıcı; ve
 • Ücretsiz bir yükleyici dosyası.

Microsoft Teams için ücretsiz yükleyici dosyasını almak için Microsoft web sitesine gidin buraya yerel Linux paketleri için Microsoft Teams dosyasını hem .deb ve .rpm biçimler. Tüm bu gereksinimleri hazırladığınızda, Microsoft Teams’i Linux bilgisayarınıza başarıyla yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin.

Seçenek 1: Yazılım Yükleyiciyi Kullanma

Linux’unuza Microsoft Teams kurmanın daha az karmaşık yolu, GNOME yazılım yükleyicisinin kullanılmasıdır. Bilgisayarınıza GNOME yazılım yükleyicisini indirdiyseniz, Linux PC’nize Microsoft Teams yüklemek için kullanmak üzere aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Bilgisayarınızda indirilen GNOME uygulama paketini arayın;
 2. Paketi açmak için çift tıklayın;
 3. Bu yapıldığında, paket GNOME yazılım programını açacaktır;
 4. “Yükle” düğmesine tıklayın.

Kurulum tamamlandıktan sonra, hazırsınız ve Microsoft Teams’inizi Linux PC’nizde kurup çalıştırabilirsiniz.

Seçenek 2: Terminali Kullanma

Terminal’i kullanma konusunda daha ustaysanız ve Microsoft Teams uygulama paketini yüklemek için bunu seçtiğiniz yöntem olarak kullanmayı tercih ediyorsanız, bu ikinci yöntemi denemelisiniz. Bu benim tercih ettiğim yöntem, çünkü Terminal’i kullanma seçeneğim ve şansım olan tüm görevler için Terminal’i kullanmayı tercih ediyorum.

 1. Bir terminal penceresi açın;
 2. İndirmenizi kaydettiğiniz klasöre Cd;
  İndirilenler klasörüne cd - Terminal
 3. Microsoft Teams paketini yüklemek için şu komutu yazın sudo dpkg -i teams*.deb.Microsoft Teams'i yüklemek için komut girin - Terminal
 4. Alternatif olarak, Linux için Microsoft Teams kurulum dosyasının birden fazla sürümünü indirdiyseniz, teams*.deb dosyanın tam adı ile yukarıdaki komutta (tabii ki .deb uzantısı ile birlikte).
 5. Ardından, kurulumu yetkilendirmek için şifrenizi yazın (kullandığınızdan sudo).
  Microsoft Teams kurulumunu başlat - Terminal

Yükleyici programı daha sonra paketinizi çalıştıracak ve işlem tamamlandığında, Microsoft Teams’i uygulama çekmecenizden veya Terminal aracılığıyla başlatabileceksiniz.

Microsoft Teams kurulumunu tamamlayın - Terminal

Linux'ta Microsoft Teams'i başlatın

Umarız bu kılavuz size yardımcı olmuştur. Lütfen aşağıdaki yorumlar bölümüne bir yorum bırakın ve yükleme işlemi sırasında herhangi bir sorun yaşarsanız ve daha da önemlisi bu sorunları nasıl çözdüğünüzü bize bildirin.