Mangolu makarna salatası

Mango Makarna Salatası Tarifi

Daha dengeli, hafif, basit ve hepsinden önemlisi lezzetli bir diyete ihtiyacınız varsa, sizin için kolumu hazırladım: salata meyveli makarna. Bu kombinasyona kim karşı koyabilir?

Bu yemek, ister çocuk ister yetişkin olsun, umutsuzluğun iştahını artırmak için mükemmeldir. Sporcular için karbonhidrat yemenin en iyi yolunu temsil eder. Tokluk ve beslenme sağladığı için sağlıklı ve zayıf kalmak isteyenler için de mükemmel bir seçenektir. Makarna yemeye mükemmel bir alternatif!

Siz ve sizin için daha dengeli bir diyet düşünen Ücretsiz Tarifler, makarna ve sebzelerin kombinasyonunun sizi memnun edeceği bu tarifi size getiriyor: mango makarna salatası. Bu mükemmel yemeği hazırlamak için okumaya devam edin ve adım adım keşfedin.

2 kişi
30 dk.
Ana yemek
Orta zorluk

Mangolu Makarna Salatası Yapmak İçin Malzemeler:

Mangolu Makarna Salatası nasıl yapılır:

1

Su ve tuzla tatlandırmak için bir tencere koyun. Su kaynadığında tuz eklersiniz çünkü tuzlu su daha yüksek bir sıcaklıkta kaynar, bu nedenle kaynaması daha uzun sürer. Bu noktada, makarnayı pişir tencerenin içinde 10 dakika bekleyin. Zaman geçtikten sonra, bunun al dente olup olmadığını görmek için bir vida deneyin.

Al dente makarna çok yumuşak veya çok sert olmamalıdır. Pişirme süresini kontrol etmenin ve istenen kıvamı elde etmenin yanı sıra, pişirmeyi bitirdiğinizde pişirmeyi bırakmalısınız. Ocağı kapatır kapatmaz makarna suyuna bir bardak soğuk su ilave edin. Bu, mango ve salata sosu ile makarna salatası hazırlamak için uygun dokuyu koruyacaktır.

Mango Makarna Salatası Tarifi - 1. Adım

2

Makarna hazır olduğunda çalışma masanı hazırla Bu tarifi meyve ve makarna salatası için yapmak. Bu yemeğin ferahlatıcı ve egzotik bir tada sahip olduğunu göreceksiniz. Mangonun tadını çıkarmanın en iyi yolu doğal olarak servis edilir, bu nedenle bu tarif lezzet ve besin özellikleri bakımından öne çıkar. Mangonun lezzetini arttırmak için önerdiğimiz pansumanı misket limonu içeren bir pansumanla bile değiştirebilirsiniz.

Mango Makarna Salatası Tarifi - 2. Adım

3

Mango otu salatasının nasıl yapıldığını bilmek ister misiniz? Mango, domates, peynir ve jambonu küpler halinde kesin ve Tüm malzemeleri karıştırın, tercihen salata karıştırıcılarla. Bu mutfak eşyaları yoksa mango ve makarna salatasını bir sofra çatalı ve kaşıkla da karıştırabilirsiniz. Tabii ki, soğuk salatayı sebzelere ve makarnaya kötü davranmamak için dikkatlice karıştırın.

Mango Makarna Salatası Tarifi - 3. Adım

4

Salata sosu yap sirke, zeytinyağı ve tuzu karıştırın. Soğuk makarna salatası için sosu hazırlayın! Unutmayın, eğer tercih ederseniz, portakal salata sosu gibi daha fazla narenciye sosu kullanabilirsiniz.

Mango Makarna Salatası Tarifi - 4. Adım

5

İstenilen miktarda salata sosu salataya ilave edilir ve kekik ile birlikte gezdirilir. Ne ferahlatıcı tatlar! Ayrıca bu mango makarna salatası tokluk hissi yaratır. Bu yemek akşam yemekleri için, yaz aylarında, kumsal iklimlerinde, piknikler için ve vücut sizden enerjik ve hafif bir yemek istediğinde idealdir.

Bu yaz vücudunuza eksiksiz ve dengeli bir yemek sunarken serinlemeye cesaret ederseniz, soğuk makarna salatasını deneyin. Çalışmanızın fotoğrafını çekin ve sizin için nasıl sonuçlandığını anlatın.

Mango Makarna Salatası Tarifi - Adım 5

Mango makarna salatasının faydaları

Makarna-sebze süper ikilisinin başka faydaları var mı? Makarna tabağına sebze eklemek, süper kalorili bir yemeği bir yeterli enerji alımı vücut için. Sebzeli bir tabak makarna şunlara katkıda bulunur:

  1. Makarnanın porsiyonunu azaltın, böylece kalori sayısını dengeleyin.
  2. Lif sağlar vücuda, sindirimini bile kolaylaştırır.
  3. Vücuttaki glikoz zirvelerini kontrol ettiği için kan şekerini düşürür.
  4. En iştah açıcı sunum sayesinde günlük sebze alımını karşılamaya yardımcı olur.

Bir başka lezzetli alternatif ise sebzeli sos yapmaktır. Bu anlamda, Bolognese sosunun çok doyurucu, ancak sindirimi yavaş bir öğün olduğunu belirtmek ilginçtir. Aynı şekilde, krema gibi diğer soslar da birçok kalori içerir ve vücut için birkaç sağlıklı özellik içerir, bu nedenle daha hafif pansumanlar veya salata sosu yapmak her zaman daha tavsiye edilir. Ancak, yeterli dozlarda tüketilebilirler, peki … lezzetli olduklarını kim inkar edebilir?