Malların anlamı

Varlıklar nedir?

Terim kullanılır mal hepsine atıfta bulunmak İnsan ihtiyaçlarını karşılayabildikleri ölçüde faydalı olduğu düşünülen her türden fiziksel veya maddi olmayan nesneler. Mallar, doğada bulunan iki nesneden oluşabilir ve bir üretim ve çalışma sürecinin sonucu olabilir.

Serbest mallar

Olarak adlandırılır bedava mallar veya insan ihtiyaçlarını karşılayan tüm bu nesnelere sınırsız mal ve doğal olarak bu kadar büyük miktarlarda mevcuttur ve hiçbir zaman kıtlığı olmayan ve aynı anda herkes tarafından erişilebilir olan ve bunun için hiçbir zaman ekonomik değer geliştirmeyen sayısızdır. Serbest malların tipik örnekleri, nefes almak için gereken hava veya güneş ışığıdır.

Enconimics ürünleri

enconimics malları veya kıt olma ile karakterizedir uygun sınırlı sayıda, bu da herkesin bunlara erişmesini imkansız hale getirir. Göre arz ve talebin ekonomik yasaları, bir malın mevcut miktarı insanların ihtiyaç duyduğundan daha az olduğunda, nesnenin kıtlığı onu değerli kılar; bu nedenle, insanlar bir malın ödenmesi yoluyla bunları elde etmeye istekli olacaklardır. fiyat.

Bir ekonomik malı karakterize eden şey, parasal açıdan değerlenebilme. Ekonomik malları dağıtmanın ve dağıtmanın dağıtım, karne ve piyasa gibi çeşitli yolları vardır.

Ekonomik malların sınıflandırılması

Ekonomik malların özelliklerine, kullanımlarına, dahil oldukları üretim ilişkilerine vb. Göre çok geniş bir sınıflandırması vardır.

En yaygın sınıflandırmalardan biri malları ayırt eder işlevlerine göre:

  • sermaye malları veya üretim malları, diğer mal ve hizmetlerin üretiminde kullanılır (malları taşımak için kullanılan makineler, arabalar, bilgisayarlar, aletler).
  • ara mallar bir üretim sürecinin sonucu olmalarına rağmen, bir sermaye veya tüketim malına yol açmak için yeniden dönüştürülmelidir (örneğin, bir binanın yapımında kullanılan metal kirişler).
  • tüketim malları kullanılanlar mı acil bir ihtiyacın karşılanması için, bu da şunlar olabilir:
    • Dayanıklı tüketim malları (televizyon gibi)
    • Dayanıksız tüketim malları (Yemeği yerim)

Bir başka olası ayrım şudur:

  • Taşınabilir mülk (veya devredilebilir mallar): ulusal ve uluslararası ortamlarda ticareti yapılabilenler onları aktarma imkanı üretim yerinden tüketileceği yere (örneğin giyim, ev aletleri, otomobiller).
  • Emlak (veya devredilemez varlıklar): olanlar üretildikleri aynı ekonomide tüketilmelidirya nesnenin özelliklerinden ya da ulaşımdaki zorluklardan dolayı (örneğin evler ve binalar) hareket etmeleri fiziksel olarak imkansız olduğundan.

Yasal varlıklar

Dahası, herhangi bir tür iyi olduğunda kanunla korunansosyal menfaati göz önünde bulundurarak veya bir kişinin yasal olarak tanınan mülkünün bir parçası olarak dahil ettiği için buna denir yasal mal.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Malların anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/general/971-significado-de-bienes/