Lübnan Tabbouleh (Arap Salatası) – Orijinal Tarif!

Tabboule tarifi

O tabulé o tabbouleh geleneksel bir tariftir Lübnan mutfağı ve Mağrip’in diğer bölgeleri. Buğdaydan elde edilen ve Ortadoğu mutfağında oldukça popüler olan bulgurla yapılır. Bulgur bir karbonhidrat kaynağıdır ve glüten içerdiğinden çölyak hastaları için uygun değildir.

Bu yemek taze sebze, maydanoz ve nane salatası içerir. Bir Sağlıklı tarif evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve sıcak günler için ideal. Ayrıca önceden hazırlayıp işe götürebilirsiniz. Başlangıç ​​veya akşam yemeği olarak mükemmel bir yemek olacak! Keşfedin adım adım çizelgeleme nasıl yapılır ve Ücretsiz Tarifler ile Arap mutfağının bu lezzetinin tadını çıkarın.

4 kişi
30 dk.
Düşük zorluk

Ek özellikler:
Ucuz Maliyet, Geleneksel Lübnan Tarifi

Tabbouleh yapmak için malzemeler:

Tabbouleh nasıl yapılır:

1

Orta ateşte biraz tuzla pişirmek için suyla bir tencere koyun. Kaynamaya başladığında bulguru ilave edip kuruyana kadar bekletinbulgura göre yaklaşık 10 dakika. Üreticinin talimatlarını izleyin.

Tabboule Tarifi - Adım 1

2

Sebzeleri hazırla. Domatesleri yıkayın ve parçalara ayırın (çeri domatesleri kullanabilirsiniz). Salatalığı soyun ve küçük kareler halinde kesin; aynı şeyi soğanla yapın.

Tabboule Tarifi - 2. Adım

3

Bulgur piştikten sonra yemek kaşığı tereyağı ekleyinkarıştırın ve bir kaseye bulguru koyun. Bulguru, salatayı soğumaya hazırlayana kadar buzdolabına koyabilirsiniz. Salatayı servis yapmadan önce bir süre buzdolabında rezerve edebilirsiniz.

Tabboule Tarifi - 3. Adım

4

Doğranmış sebzeleri ekleyin bulgurun yanındaki çeşmeye.

Tabboule Tarifi - 4. Adım

5

Limon sıkın ve tüm malzemelerin üzerine dökün. Karıştırmak.

Tabboule Tarifi - Adım 5

6

Maydanoz ve naneyi yıkayıp kurulayın. Her ikisini de olabildiğince küçük doğrayın. Tabouleh’e bol maydanoz eklenirken, nane tadına bakılacak miktar olabilir.

Tabboule Tarifi - 6. Adım

7

Maydanoz ve naneyi salatanın geri kalanıyla birlikte kaseye ekleyin, tatları almak için karıştırın. Tabouleh’in soğuması için servis zamanına kadar buzdolabında bekletin.

Tabboule Tarifi - Adım 7

8

Onu tüketmeye gittiğinizde, biraz tuz ekleyin ve zeytinyağı. Tabouleh’i ayrı tabaklarda veya bir tabakta servis edebilirsiniz. Zevk almak!

Tabbouleh Tarifi - Adım 8

Tabbouleh – Öneriler ve diğer tarifler

O tabulé o tabbouleh Çeşitli şekillerde hazırlanabilir, yani bulgurunuz yoksa kolayca ikame edip hazırlayabilirsiniz. mercimek tabouleh, tablo halinde kinoa Ö tabule de cous cous. Bu yüksek lifli gıdalardan herhangi biri salatanızın karbonhidrat tabanı olarak hizmet edecektir. Malzemelerin geri kalanı olduğu gibi bırakılabilir veya ona başka bir tat vermek için bir dokunuş kişniş bile ekleyebilirsiniz.

Tabouleh’i tabouleh ile bu zengin somon ruloları veya tabouleh ile doldurulmuş bu tavuk dürümleri gibi diğer tarifler için dolgu olarak da kullanabilirsiniz.

Elbette geleneksel Lübnan tarifi bulgurla hazırlanıyor, bu yüzden mümkün olduğunca bu versiyonu denemenizi tavsiye ediyoruz. Tabouleh yapmanın yanı sıra bulgur, çorba, salata gibi diğer yemeklerin hazırlanmasında veya hamburger gibi tariflerin vejetaryen versiyonlarının yapılmasında da kullanılır.

İşte bu malzemenin tadını çıkarmaya devam etmeniz için bazı fikirler: