Lotus çiçeğinin anlamı

Lotus çiçeği nedir?

Aileler Nelumbonaceae ve Nymphaeaceae Toplu olarak nilüferlerin veya nilüferlerin ortak adını alan çeşitli su bitkilerini içerirler. Lotus çiçeği o zaman göllerde, göletlerde, yavaş akan akarsularda, bataklıklarda ve genellikle durgun sığ su yollarında yetişen bitkiler.

Bir tane var geniş coğrafi dağılımAsya, Avustralya, Güney Rusya, Yakın Doğu, Orta Amerika, Batı Hint Adaları ve diğer bölgelerde bulundukları için. Türler Nelumbo nucifera Geleneksel nilüfer çiçeğine karşılık gelendir; Cinsiyet Nelumbo sadece bunu ve başka türleri anla, Nelumbo lutea.

Lotus çiçeğinin özellikleri

Çiçekler gibi nilüferlerin yaprakları da genellikle yüzer, doğrudan etli gövdelerinden doğarlar (rizomlar olarak adlandırılır) ve genellikle büyük bedengenellikle yapraklar büyük yassı diskler gibidir.

Lotus çiçekleri özellikle güzel ve gösterişlidir: çok sayıda yaprak örtüşüyor bir tür oluşturan kase ve bunun merkezinde organlar ve pistiller vardır. Bunlar sunabilir ayırt edici renks, örneğin, saf beyaz, fildişi, krem, pembe, kırmızı, fuşya veya sarı, bunlar çeşide bağlı olarak farklı tonlar kazanır.

Doğu kültüründe lotus çiçeği

Lotus çiçeği genellikle doğu kültürüyle ilişkilendirilir. İçinde Budist sembolojiLotus çiçeği bedenin ve ruhun saflığını temsil eder. Efsaneye göre Buda çocuğun ilk adımlarını attığı tüm yerler, sonra nilüfer çiçekleri çıktı.

İçinde ikonografi Asya tanrılarının çoğu, bir lotus çiçeğinin üzerinde meditasyon yaparken oturuyorlar. Hatha yoga uygulamasında buna padmasana denir veya geleneksel meditasyon duruşuna lotus pozisyonu, bacaklar çapraz ve her ayak karşı uyluğun üzerinde, eller dizlerin üzerinde dururken.

Ayrıca lotus çiçeği bir alışılmış şiirsel figür klasik doğu edebiyatında ideal kadınsı nitelikleri sembolize eder güzellik, zarafet, saflık ve zarafet gibi.

Diğer medeniyetlerdeki sembolizmi

  • Zaten eski uygarlıklarda Mısırlı, lotus çiçeğinin özel bir anlamı vardı. Yani, Dışarı, güneş tanrısı ve Nefertia, parfümlerin tanrısı olarak kabul edildiğine inanılıyor Lotus çiçeklerinden ortaya çıktı.
  • İçinde Yunan mitolojisinilüfer gibi zaferi sembolize eder başarısızlığa karşı yorulmak bilmeyen mücadeleden sonra.
  • İçinde Hindistan Lotus çiçeği bilgi ve aydınlanmanın yanı sıra doğurganlık ve zenginliği sembolize eder. Bu, ulusal sembolünü oluşturur ve bolluk tanrıçası, Maha Lakshmi. Lotus çiçeğine de Brahmanizm’de “yaratılışın annesi” olarak tapınıyordu.
  • Son olarak, nilüfer çiçeğinin sembolizmi içinde eski geleneklerden bahsetmeye değer. Çin nın-nin küçük kızların ayaklarını bandajlayın, böylece büyüdüklerinde “altın lotus ayaklarına” sahip olurlar. Bu eski gelenek, kadınlarda güzellik, duygusallık ve mükemmellikle ilgiliydi. Bu isim, bu bandajın yürürken karakteristik bir sallanma oluşturmasından kaynaklanmaktadır; bu, eski Çinlilerin rüzgarda sallanan nilüfer görüntüsüyle ilişkilendirdiği bir özelliktir.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Lotus çiçeğinin anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/general/1023-significado-de-flor-de-loto/