Kurşun Boya Nasıl Güvenle Çıkarılır

1978 öncesi evinizi yenilemeyi, yeniden biçimlendirmeyi veya tamir etmeyi düşünüyorsanız (kurşun boyanın yasaklandığı yıl), o zaman yapmanız gereken önemli bir görev vardır: kurşun boya testi. Kurşun tehlikeli olabilir ve vücudunuzdaki hemen hemen her organı ve sistemi etkileyebilir. Altı yaş ve altı çocuklar, kurşunun etkilerine en çok duyarlıdır. Nadir durumlarda, kurşun yutulursa nöbetlere, komaya ve hatta ölüme neden olabilir.

Evinizde dökülen, soyulan veya aşınan kurşun boya varsa, sağlığınızı ve ailenizin sağlığını ve güvenliğini sağlamak için onu güvenli bir şekilde çıkarmanız gerekir. Neyse ki, kurşun boyayı çıkarmak zor değil. Evinizdeki kurşunlu boyayı çıkarmak için bir profesyonel kiralayabilir veya kurşun boyayı nasıl test edeceğiniz ve ondan nasıl kurtulacağınızla ilgili adım adım kılavuzumuzu takip edebilirsiniz. Evinizdeki boyanın sevdiklerinizi riske atmadığını bilerek daha kolay dinleneceksiniz (ve nefes alacaksınız).

Profesyonel kurşun boya çıkarmanın maliyeti nedir?

Çevre Koruma Ajansı (EPA), kurşun boya temizleme işleminin ortalama maliyetinin fit kare başına 8 ila 15 dolar arasında değiştiğini veya 2.000 fit kareye kadar evler için toplam yaklaşık 10.000 ila 30.000 dolar arasında olduğunu tahmin ediyor.

Kurşun boya testi nasıl yapılır

EPA, kurşunlu boyaya sahip olup olmadığınızı belirlemede yararlı ilk adımlar olarak profesyonel bir kurşun incelemesi ve bir kurşun riski değerlendirmesi önerir. Daha ucuz, kendin yap yaklaşımı için, çevrimiçi olarak veya yerel nalburdan temin edilebilen EPA onaylı bir kurşun boya test kiti de kullanabilirsiniz. Bunlardan en popüler olanı 3M LeadCheck Swab’lardır.

Kendin yap kurşunun boyasını başarılı bir şekilde çıkarmak için 10 adım

1. Adım: Odayı tamamen temizleyin

Çalışacağınız odadaki tüm mobilyaları, ev eşyalarını ve demirbaşları çıkarın. Bu, bu nesnelerin kurşun parçacıklarına maruz kalmasını önler. Ek olarak, pencereleri kapatın ve tüm ısıtma, havalandırma ve klima ünitelerini kapatın.

Adım 2: Koruyucu kaplama uygulayın

Tüm zemini, kapı açıklıklarını, hava kanallarını, şömineleri ve taşınmaz yüzeyleri kaplamak için kalın plastik örtü kullanın. Plastik tabakayı yerinde sabitlemek için koli bandı kullanın ve boşluk olmadığından emin olun (özellikle kurşun tozunun halıya veya döşeme tahtalarındaki çatlaklara sızabileceği yerde).

3. Adım: Doğru güvenlik giysilerini giyin

Bu, kurşun boyanın uygun şekilde çıkarılması için önemli bir adımdır. Onaylı bir HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava) filtreli yarım yüz maskesi (sıradan bir toz maskesi değil) dahil olmak üzere gerekli güvenlik giysilerini giydiğinizden emin olun. Ayrıca tulum, tek kullanımlık galoş, lastik eldiven, koruyucu gözlük ve şapka giymelisiniz.

Adım 4: Bölgeye su püskürtün

Kurşun tozu parçacıklarının havada kalma olasılığını en aza indirmek için “ıslak” çalışın. Yontulmuş veya soyulmuş boya alanlarına suyla dolu bir sprey şişesiyle iyice püskürtün ve yüzeyleri silmek için alanda süngerler veya paçavralarla birlikte bir kova ılık su bulundurun.

Adım 5: Soyma boyasını bir el kazıyıcıyla kazıyın

Soyulan veya bozulan boyaları sıyırdığınızdan emin olun. Kurşunlu boyanın tamamını kazımanız gerekmez, daha sonra bir kat kurşunsuz boya ile kaplayacaksınız.

Adım 6: Tüm pürüzlü alanları pürüzsüz hale getirin

Islak olduğundan emin olmak için alana tekrar püskürtün, ardından kazıma nedeniyle oluşan pürüzlü alanları bir zımpara süngeri ile zımparalayın. Kurşunla dolu toz parçacıklarını temizlemek için, işiniz bittiğinde alanı nemli bir sünger veya bezle iyice silin.

7. Adım: Pürüzsüz duvarın üzerini boyayın (hala kurşun boya içeren parçalar dahil)

Kurşun boya iyi durumdaysa ve herhangi bir soyulma veya bozulma ile ilgilendiyseniz, duvarın üzerini kurşunsuz boya ile boyayabilirsiniz.

Adım 8: Çalışma alanınızı ayrı, sertifikalı bir HEPA vakumla iyice vakumlayın:

Yapmak değil Çalışma alanınızı vakumlamak için normal ev tipi vakumunuzu kullanın – bir HEPA filtre içerse bile – bunlar kurşun partiküllerini tekrar havaya yeniden dağıtma riskini taşır. Kalan kalıntıları temizlemek için ayrı, HEPA sertifikalı bir vakum kullandığınızdan emin olun.

Adım 9: Koruyucu plastik tabakayı dikkatlice çıkarın ve atın:

Vakumlanmayan kurşun parçacıklarını yakalamak için plastik tabakayı içeriye, ortaya doğru katlayın. Ardından çarşafı sarın ve bir çöp torbasına koyun. Bazıları toplama için çöpünüzü atmanıza izin verirken, diğerlerinin daha katı gereksinimleri olabileceğinden, imha yöntemleri hakkında yerel belediyenize danışın.

Adım 10: Alanı yıkayın

Koruyucu donanımınızı hala takarken, zemini, pencere kenarlarını, kapı çerçevelerini ve kurşunla dolu parçacıklarla temas etmiş olabilecek diğer yüzeyleri iyice yıkayın. Bu adım için ılık su, çok amaçlı temizleyici ve tek kullanımlık bir bez kullanın. Temizlik malzemelerini mühürlü bir çöp poşetine atın.

Kurşun boyayı güvenli bir şekilde çıkarmak için neye ihtiyacınız olacak

Kurşun boyadan kurtulmanın diğer yolları

Kurşun boyaya yapışan ve onu mühürleyen özel bir kaplama kullanan kapsülleme, ev başına yaklaşık 1.000 – 2.000 $ ‘dan en ucuz seçenektir. Başka bir yöntem de, eski yüzeyi yenisiyle (yani yeni alçıpan veya kaplama) kapladığınız kaplamadır. Son alternatif, binanın kurşun boya ile tamamen değiştirildiği yer değiştirmedir.

Alt çizgi

Evinizde gevşemiş kurşun boya varsa, bu 10 basit adımı izleyerek güvenle kaldırabilirsiniz. Kurşun parçacıkları oldukça zehirlidir ve vücudunuzdaki hemen hemen her organı ve sistemi etkileyebilir. Bu nedenle, sizin ve ailenizin sağlığı ve güvenliği söz konusu olduğunda, kestirme yollara başvurmayın. Kullandığınız ekipmanın HEPA sertifikalı ve onaylı olduğundan emin olun ve her adımda doğru güvenlik önlemlerini uyguladığınızdan emin olun.

Sıkça Sorulan Sorular

Kurşun boyayı kendiniz çıkarabilir misiniz?

Evet, kurşun boyanın çıkarılmasıyla ilgili adım adım kılavuzu dikkatle izleyerek ve gerekli araç ve gereçleri kullanarak. Unutmayın: Kurşun parçacıkları oldukça zehirlidir, bu nedenle talimatları dikkatli bir şekilde izlemeniz ve gerekli tüm güvenlik donanımlarını takmanız çok önemlidir.

Kurşun boyanın üzerini boyayabilir misin?

Kurşun boya mükemmel durumdaysa ve dökülmüyorsa veya soyulmuyorsa, üzerini boyayabilirsiniz – ancak herhangi bir boyayla değil. Kurşun boyayı “kapsüllemek” için, epoksi, polimer veya çimento türü malzemeler içeren özel olarak formüle edilmiş bir boya kullanmanız gerekir. Eyalet hükümetinizden veya kurşun güvenliği sertifikalı bir ressamdan profesyonel tavsiye alın.

Kurşun boyayı çıkarmak tehlikeli midir?

Evet. Doğru güvenlik önlemleri alınmazsa, kurşun boya parçacıkları havada uçabilir ve solunabilir, yutulabilir veya gözlerin içine girebilir. Ek olarak, halınıza, döşeme tahtalarınıza, mobilyalarınıza, klima ünitelerinize veya kanallarınıza sızarak siz ve aileniz için sağlık tehdidi oluşturabilirler.