Kukla türleri

Kuklalar Onlar için özel olarak yapılmış ortamlarda karakterleri teatral olarak temsil eden çeşitli malzemelerin figürleri. Kuklaların yapıldığı malzemeler bez, kumaş, plastik, tahta veya kukla yapmak için uygun olduğunu düşündüğünüz diğer malzemelerden farklıdır.

Kukla Sınıflandırması

Şu anda, formlarına, kullanımlarına ve kompozisyonlarına göre sınıflandırılan farklı kuklalar vardır. Burada en eski ve en klasiklerden bazılarını bulabilirsiniz, hatta malzemeleri ve özel tasarımları nedeniyle avangard olarak kabul edilenleri bile bulabilirsiniz.

Ağız kuklaları: Hiç şüphesiz en çok kullanılan ve aynı zamanda en iyi bilinen sözde ağız kuklalarıgenellikle kumaştan yapılan ve adı verilen “Títere Muppet”. Hem materyaller hem de şekilleri, elin bükülmesine ve ağzı oluşturmasına izin vererek kuklanın ağzının açılıp kapanmasını kuklacının hareketleriyle yönetir. Kuklanın vücudu, kuklanın bileğini hareket ettirerek elde edebileceğinden daha büyük bir harekete sahip değildir ve kullanımı komedi alanında yaygın olarak bilinmesine rağmen, bu tür kukla ile büyük monologlar da gözlemlenmiştir.

ağız kuklaları

Marionette kukla: İnsan gözüyle neredeyse algılanamayan ince iplerle desteklenen, elle hareket eden ahşap bir yapının komuta ettiği, figürün hareketlerine izin veren eklemli bir oyuncak bebekten oluştuğu için bir sanat eseri olarak kabul edilir. Kuklalı dramatik öyküler büyük bir başarı ile sahnelenmesine ve halk tarafından büyük beğeniyle karşılanmasına rağmen, esas olarak çocuk oyunlarında kullanılırlar.

kukla kuklalar

Bunraku kukla. Kuklaların bu alt bölümü kendi başına uçtu ve genellikle ondan ayrı olarak bulundu. Figür veya oyuncak bebek, boy olarak ortalama boy ve yaştaki bir çocuğa çok benziyor; bu çocuk aynı zamanda uzuvları ve kafasındaki iplerle de destekleniyor, bu tür bir kuklada bir dizi tamamen doğal hareketler üretiyor ve aynı zamanda güzel bir etki sağlıyor. eserlerin gözlemlenmesi. Tipik bunraku hareketi birden fazla kuklacı gerektirir: kuklanın kafasını kollarından birinin yanında manipüle etmekten sorumlu bir öğretmen ve liderin araya girdiği bütün bir ekip çalışmasıdır; kukla ekibinin asistanları ve üyeleri ise bunrakus’un bacaklarının yanı sıra kalan kolunu da tutmakla görevlidir. Renk gerçeği: Evet, okurken düşündükleri gibi, en sevdiğimiz hikayelerden birinin baş kahramanı olan unutulmaz Pinoccio, bu tür bir kuklaydı.

bunraku titeres japon

Gölge kuklaları: Şüphesiz şahit olmak için güzel bir şey siluet tiyatro ve bu nedenle, bu sanattan sorumlu olanlar gölge kuklaları. Bunlar, çok fazla detayı olmayan ve düz olan basit ve anlaşılır figürlerdir. Gölgelerin etkisini elde etmek için, perde veya yarı saydam kumaşın arkasına yerleştirilerek, sahnenin forumuna yerleştirilen bir ışık yardımıyla sahnelerin gelişimini görmeyi sağlayan, bu figürlerin canlanmasını sağlayan bir çubuk üzerine yerleştirilirler. . Bu sınıflandırmada ellerle yapılan gölgeler de dikkate alınır.

gölge tiyatrosu kuklaları

El kuklası: Adından da anlaşılacağı gibi kuklanın vücudu eldiven şeklindedir. Bu kuklanın hareketliliği için hareketlerinin, kuklacının eli figürün bedeninin içine sokularak yapılması gerekir. Bu tür kuklaya katılan tüm hareketler, kuklacının bileği ve parmakları ile gerçekleştirilebilen hareketlerdir.

eldiven kuklaları

Çubuk kuklalar, Çoğunlukla eski zamanlarda da kullanılan, ortada bulunan çubuk şeklinde, figürün başının destek ve destek noktası olan tek bir ekseni vardır. Bu durumda kuklacı, bu tür kuklaya daha fazla hareket sağlamak için ellerini kullanır.

çubuk kuklalar

Ventriloquism kuklaları: Genellikle tamamen ve yalnızca komediye adanmış çalışmalarda kullanılırlar. Vantrologun dudaklarını hareket ettirmeden konuşmakla suçlanan muazzam kapasitesi ve yeteneği olmasaydı, bu tür bir kukla anlamsız olurdu. Vantrilok, mideden gelen bir hareketle dudakları birbirine yakın konuşmayı başarır, bunu bir rezonans boşluğu olarak kullanır, böylece ses yeniden üretilebilir. Genel olarak bu tür kukla, muhatapların vantrilok ve kukla olduğu işlerin bir parçasıdır ve halka sesin gerçekten oyuncak bebekten geldiği hissini verir.

vantrilok kuklalar

Parmak kuklasıEn az üretime sahip olmasına rağmen değeri düşürülmemelidir. Kukla türlerinin en küçüğüdür ve bir çalışmayı gerçekleştiren eylemleri temsil etmek için kuklacı elinin falankslarını kullanır.

parmak kuklalar

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Kukla türleri”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/arte/1081-tipos-de-titeres/