How to Lock Your Windows 10 PC Using Command Prompt

Komut İstemi Kullanarak Windows 10 Bilgisayarınızı Nasıl Kilitleyebilirsiniz

Bilgisayarınızdan bir süre uzaklaştığınızda, ne kadar kısa olursa olsun; siber güvenlik bilincindeyseniz, bilgisayarınızı kilitlemenin önemli olduğunu bilirsiniz. Bunu yapmak, diğer şeylerin yanı sıra, bilgisayarınızın dolandırıcılar, kimlik avcıları ve benzerleri tarafından istenmeyen erişimlere karşı korunduğuna dair bir miktar güvence sağlar. Bilgisayarınızı kilitlemenin birkaç yolu vardır, ancak bu makalede odak noktası, Komut İstemi’ni kullanarak Windows 10 PC’nizi kilitlemektir.

Komut İstemi Kullanarak Windows 10 Bilgisayarınızı Nasıl Kilitleyebilirsiniz

En hızlı yöntem olmayabilir, ancak en azından şapkanızda fazladan numara olması avantajlıdır – aynı şeyi yapmanın birden fazla yolu.

Daha fazla uzatmadan konuya girelim.

Komut İstemi Kullanarak Windows 10 PC’nizi Kilitleme

Komut İstemi’ni başlatmak için, Windows tuşuna basarak başlat menüsünü açın ve arama çubuğuna “cmd” yazın. Arama sonuçlarında görünen seçenekler listesinden Komut İstemi’ni seçin ve uygulamayı çalıştırın.

komut istemini aç

Komut İstemi açıldığında, aşağıdaki komutu yazın:

Rundll32.exe user32.dll,LockWorkStation

Komutu yürütmek ve bilgisayarınızı kilitlemek için enter tuşuna basın.

Bilgisayarınız kilitlendiğinde, kilit ekranı genellikle zaman aşımına uğramadan önce bir süre açık kalır. Kilit ekranı zaman aşımını Komut İstemi’ni kullanarak da belirleyebilirsiniz, böylece bilgisayarınızı kilitledikten sonra iş istasyonunuzdan acele bir şekilde ayrılmanız gerektiğinde, ayarladığınız bir süre sonra kilit ekranının kapanacağından emin olabilirsiniz.

Bunu nasıl yapabileceğinizi hemen görelim.

Komut İstemini Kullanarak Kilit Ekranı Zaman Aşımını Ayarlama

Komut İstemi’ni ilk durumda olduğu gibi başlatın, ancak bu sefer herhangi bir karışıklıktan kaçınmak için uygulamayı yönetici olarak çalıştırdığınızdan emin olun. Bunu yapmak için, arama sonuçlarında göründüğünde “Komut İstemi” ni sağ tıklayın ve ardından “Yönetici olarak çalıştır” ı seçin.

Windows 10'da Komut İstemi'ni başlatın

Komut İstemi açıldığında, aşağıdaki komutu yazın:

powercfg.exe /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK <time>

powercfg.exe /SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK <60>

Yukarıdaki komutun yalnızca PC’niz takılıyken ve şarj olurken geçerli olduğunu unutmayın. Pil gücüyle çalışıyorsa, komut geçersiz olacaktır. PC’niz pil gücündeyken kilit ekranı zaman aşımını ayarlayabilmek için yapmanız gereken, / SETACVALUEINDEX’i / SETDCVALUEINDEX olarak değiştirmek ve komutu normal şekilde çalıştırmaktır.

Ardından bu komutu çalıştırmaya devam edin:

powercfg.exe /SETACTIVE SCHEME_CURRENT

Hepsi bu kadar. Artık Windows 10 PC’nizi Komut İstemi kullanarak nasıl kilitleyeceğinizi ve hatta bir bonus olarak, Komut İstemi’ni kullanarak kilit ekranı zaman aşımını nasıl ayarlayacağınızı biliyorsunuz.