Koku Giderme: Adım Adım Kılavuz

Çoğumuz için, kokarcaların kokusu açıktır. Kokuyu burun deliklerinize çarptığı anda bilirsiniz – o keskin, sülfürik koku dağılmayacak. Evinizde veya bahçenizde kokarca kokuyu gidermek zorunda kalacak kadar şanssızsanız, kokuyu yok etmek için hızlı hareket etmeniz gerekir.

Bu makale, ev ilaçlarından ticari temizlik maddelerine kadar kokarca kokuyu etkisiz hale getirmek için en etkili yöntemleri keşfedecektir.

Kokarca kokudan kurtulmanın 7 adımı

Evde bir kokarca olması nadir olsa da, püskürtülen bir kişi veya evcil hayvan içeri girerse kokusu oyalanabilir. Ne kadar çabuk davranırsan o kokudan kurtulmak o kadar kolay olacaktır.

1. Adım: Pencereleri açın ve bir vantilatörü açın

Tüm pencereleri açarak ve fanları yüksekte çalıştırarak evinizi havalandırın. Mümkünse, etkilenen mobilyaları temizlemek ve havalandırmak için bahçenize getirin. Güneş ışığının evinize girmesine izin vermek de kokuyu okside etmeye yardımcı olacaktır.

2. Adım: Kendinizi ve / veya evcil hayvanınızı yıkayın

Size veya evcil hayvanınıza bir kokarca püskürtülürse, hemen duş almanız veya banyo yapmanız gerekir. Vücudunuzu koku giderici sabun veya yağ kesici bulaşık deterjanı ile yıkadığınızdan emin olun. Saçınızı bol miktarda şampuan kullanarak iyice yıkayın. Ayrıca bir karbonat banyosunda 15 ila 20 dakika bekletebilirsiniz. Bunu 4 bardak karbonatı sıcak suya dökerek yapın ve vücudunuzu iyice durulayın.

Evcil hayvanınıza püskürtülürse, evde dolaşmasını önleyin. Ardından, 1 litre% 3 hidrojen peroksit, 1 çay kaşığı yağ kesme deterjanı ve 1/4 fincan kabartma tozu içeren ev yapımı bir karışım hazırlayın. Bu karışımı evcil hayvanınızın kürküne koyun ve beş dakika bekletin – kürkünü hafifletmeye başlayabileceği için bundan daha uzun süre bırakmayın. İyice durulayın ve evcil hayvanınızı normal şampuanıyla yıkayın. Koku kaybolana kadar adımları gerektiği kadar tekrarlayın.

3. Adım: Giysileri veya etkilenen kumaşları yıkayın

Kokarca giysilere veya diğer eşyalara yoğun bir şekilde püskürtülürse, kumaş kokarca kokuyu çok uzun süre tutabileceğinden, bunları atmak isteyebilirsiniz. Ya da kumaşları kabartma tozu içeren bir küvette ıslatabilir ve daha sonra, tercihen antibakteriyel özelliklere sahip bir çamaşır deterjanıyla yüksek sıcaklıkta yıkayabilirsiniz. Giysileri veya kumaşları havayla kurutun – makinede kurutmanın kokusu pişmesine neden olabilir. Koku gidene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Elde veya makinede yıkanamayan halı gibi yumuşak yüzeyleri buharlayın ve koku giderilene kadar kabartma tozu çözeltisiyle ovalayın.

5. Adım: Yüzeyleri silin

Zeminler ve mobilyalar gibi sert yüzeyler, ev tipi çamaşır suyu ve suyla işlenebilir – bir ölçek çamaşır suyunu dokuz ölçek suyla karıştırın. Rengin ahşaptan veya seramikten çıkmadığından emin olmak için önce bir yama testi yaptığınızdan emin olun. Çamaşır suyu kullanmamayı tercih ederseniz bu oranı damıtılmış beyaz sirke ve su ile de deneyebilirsiniz.

Adım 6: Her odaya sirke kaseleri yerleştirin

Evin her odasına beyaz sirke kaseleri koyun ve 24 ila 48 saat veya koku gidene kadar yerinde bırakın.

7. Adım: Filtrelerinizi değiştirin

Koku gittikten sonra, gitmediğinden emin olmalısınız. Evinize kokuların yeniden girmesini önlemek için klimalarınız, ısıtıcılarınız ve fırınınızdaki filtreleri değiştirin.

Kokarca kokudan kurtulmak için ihtiyaç duyacağınız ürünler ve araçlar

  • Hidrojen peroksit: Bu oksitleyici veya antiseptik olarak kullanılır ve kumaşlarınızdan ve yüzeylerinizden kokarca kokunun giderilmesinde etkilidir.
  • Sirke: Eviniz veya evcil hayvanlarınız için hidrojen peroksit veya çamaşır suyu kullanmamayı tercih ediyorsanız, beyaz sirke iyi bir alternatiftir. Temizlik, çamaşır yıkama ve kötü kokuları gidermek için idealdir.
  • Çamaşır deterjanı: Antibakteriyel bileşenler içeren çamaşır deterjanı kokuyu gidermeye ve sıkı örülmüş kumaşlara nüfuz ederek kokuları ve kiri gidermeye yardımcı olur.
  • Kabartma tozu: Bu temizlik ve koku giderme için mükemmeldir ve evinizde zararlı kimyasallar kullanmak istemiyorsanız iyi bir alternatiftir.
  • Yağ kesen bulaşık deterjanı: Deterjan, kokarca kokuyu kesip kokuyu bozacağı için kendinizi veya köpeğinizi yıkamak için harikadır.
  • Ev tipi çamaşır suyu: Kokarca kokudan kurtulmak için sert yüzeylerde kullanın. Suyla seyrelttiğinizden ve yalnızca uygun sert zemin ve yüzeylerde kullandığınızdan emin olun – renk bozulmasına neden olabileceğinden yumuşak kumaşlarda veya daha hassas yüzeylerde kullanmayın.

Kimyasal kullanmak istemiyor musunuz? İşte kokarca kokudan doğal olarak nasıl kurtulacağınız

Sert kimyasallar veya çamaşır suyu kullanmak istemiyorsan, onları beyaz sirke ile değiştirmeyi dene. O kadar etkili olmayabilir, bu nedenle işi bitirmek için birkaç uygulamaya daha ihtiyacınız olabilir. Ilık su ve kabartma tozu kullanmak, kokudan kurtulmanın bir başka denenmiş ve doğru yoludur. Soda kristalleri koku gideriyor ve kötü kokulu parçacıkları parçalıyor.

Ozon jeneratörü, evinizdeki kokarca kokudan kurtulmanın başka bir yoludur. Pahalı olsalar da, bu cihazlar kokudan sorumlu molekülleri yok ederek yardımcı olabilir.

Domates suyunun kokarca kokulardan kurtulmada etkili olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bu tek başına kokudan kurtulmak için yeterli değildir. Kokuyu ortadan kaldırmak yerine, onu maskeliyor olabilirsiniz, bu da uzun vadede ortadan kaldırmayı daha zor hale getirir.

Kokarca kokudan kurtulmanın özü

Ev ve bahçe alanlarındaki kokarca kokudan nasıl kurtulacağına gelince, ilk yapılacak en iyi şey, pencereleri açıp vantilatör kullanarak evin havasını atmaktır. Hepsinden önemlisi, kokarca koku gidermenin derhal ele alınmasının sizi birden çok duş ve sonsuz ev temizliğinden kurtaracağını unutmayın. Tek bir çözümün ilk seferde kokarca kokuyu ortadan kaldırması pek olası değildir. Kokunun tamamen dağılması için bir süre sonra birkaç yöntem gerekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kokarca kokuyu gidermek ne kadar sürer?

Kokarca kokunun uzun ömürlülüğü, kokunun ne kadarının evinizi ve giysinizi işgal ettiğine bağlıdır. Ne kadar hızlı hareket ederseniz, koku o kadar hızlı gider. Tedavi edilmezse ve havalandırılmazsa koku günler veya haftalarca sürebilir.

Evcil hayvanımın kürkünden kokarca kokuyu nasıl alırım?

1 litre% 3 hidrojen peroksit, 1 çay kaşığı yağ kesici bulaşık deterjanı ve 1/4 fincan kabartma tozu içeren ev yapımı bir karışım oluşturabilirsiniz. Bu karışımı evcil hayvanınızın kürküne sürün ve beş dakika bekletin. Unutmayın: Bunu daha uzun süre bırakmayın, yoksa kürkleri renk açmaya başlayabilir. İyice durulayın ve evcil hayvanınızı normal şampuanıyla yıkayın. Koku kaybolana kadar tekrarlayın.

Kokuyu temizlemesi için bir profesyonel bulabilir miyim?

Kokarca koku özellikle kötüyse veya geniş bir yüzeyi kaplıyorsa, profesyonel bir kokarca koku giderme uzmanı tutmanız akıllıca olabilir. Kokarca koku veya derin temizlik konusunda uzmanlaşmış güvenilir şirketler, inatçı kokuları gidermek ve ortadan kaldırmak için kanıtlanmış teknolojileri kullanabilir. Pahalı olmasına rağmen bu, kokuyu gidermenin çok daha hızlı bir yoludur.

Evcil hayvanıma beyaz sirke sıkabilir miyim?

Beyaz sirke doğal bir içerik olduğundan, evcil hayvan kürküne püskürtmek güvenlidir. Evcil hayvanlar için güvenli bir çözüm oluşturmak için 1 bardak beyaz sirkeyi 2 galon su ile seyreltin. Ancak gözlerinden kaçındığınızdan ve daha sonra iyice yıkadığınızdan emin olun. Çoğu hayvan, özellikle köpekler, sirke kokusundan hoşlanmaz.