Kanarya Ahtapot Salpicón – Kolay

Kanarya ahtapot salpicón tarifi

Biz hazırlayacağız Ahtapot salmigundiZengin, çok sağlıklı bir salata elde edeceğimiz çok kolay bir yemektir.

Akşam yemeği için iyi bir başlangıç ​​veya tek bir yemek idealdir. Bu sefer ahtapotu zaten pişirdim, evde pişirebilirsiniz, ama bu şekilde daha hızlı. Bu çeşitli salpiconu diğer deniz ürünleriyle birlikte hazırlayabilirsiniz, ancak bunlar her zaman taşıdığı sebzelerdir. Çok Akdeniz yemeği ve yaz için harika.

Umarım bu tarifi beğenirsiniz Kanarya ahtapot sıçraması yaz aylarında menü seçeneklerinizi artırın.

4 kişi
15 dk.
Gelen
Düşük zorluk

Kanarya ahtapot salpicón yapmak için malzemeler:

Kanarya ahtapot salpicón nasıl yapılır:

1

Tüm malzemeleri hazırlıyoruz. Pişmiş ahtapot tarifinin adım adım talimatlarını izleyerek ahtapotu hazır olarak satın alabileceğinizi veya evde kendiniz yapabileceğinizi unutmayın.

Kanarya Ahtapotu Salpicón Tarifi - 1. Adım

2

Biberleri ince ince doğrayınhem kırmızı biber hem de yeşil biber ve her şeyi bir servis tabağına koyuyoruz.

Kanarya Ahtapot Salpicón Tarifi - 2. Adım

3

Soğanla da aynısını yapıyoruz. Bu tür küçük küpler Brunoise ve tüm salpicón hazırlıkları için tipik bir kesim.

Kanarya Ahtapotu Salpicón Tarifi - 3. Adım

4

Aynı zamanda domatesleri doğrarızderi ve tohumlarla bırakacağımız. Domates, birçok geleneksel Kanarya salpicón tarifinde bulunmadığından, isteğe bağlı bir içeriktir, bu nedenle onu beğeninize bırakıyoruz.

Kanarya Ahtapotu Salpicón Tarifi - 4. Adım

5

Tüm sebzeleri kesmeyi bitirdiğimizde, tarifimizin ana maddesi ile çalışmaya devam ediyoruz. Yani, ahtapotu dilimler halinde kesiyoruz. dilimleri tercih ediyoruz ama diğer malzemeler gibi kareler halinde de kesebilirsiniz.

Kanarya Ahtapotu Salpicón Tarifi - Adım 5

6

Sonra her şeyi bir kasede karıştırıyoruz ve servis zamanına kadar buzdolabında rezerve ediyoruz. Canarian salpicón soğuk olarak servis edilir, bu da onu mükemmel bir yaz aperatifi yapar.

Kanarya Ahtapotu Salpicón Tarifi - 6. Adım

7

Servis yapmadan bir an önce, salata sosu hazırlıyoruz. Bunu yapmak için, bir kaseye iyi bir yağ jeti, 3-4 yemek kaşığı sirke, bir tutam tuz ve tatlı veya baharatlı olabilen biraz kırmızı biber koyuyoruz. Onu yendik ve her şeyi iyi karıştırdık.

Kanarya Ahtapotu Salpicón Tarifi - Adım 7

8

Hizmet ediyoruz Kanarya ahtapot sıçraması ve salata sosu ile yıkayın. Pişmiş ahtapotlu bu lezzetli yemeğe biraz marul da eşlik edebilir, onu zarif bir şekilde sunmanın ve tabakta renklerle kontrast oluşturmanın bir yolu.

Ve Kanarya tariflerini öğrenmeye devam etmek istiyorsanız, sizi Kanarya mojo ile meşhur buruşuk patatesleri denemeye davet ediyoruz. Montse ile Yemek Yap blogunu ziyaret etmek ve her türlü tarifin tadını çıkarmak daha iyi olsa da, bundan yararlanın!

Kanarya Ahtapotu Salpicón Tarifi - 8. Adım