Işığın anlamı

Işık nedir

ışık (Latince’den lüks Ö ışık) bir fiziksel fenomenözellikle bir nesneleri ve dünyayı insan gözüyle görünür kılan elektromanyetik enerji formu. Işığın belirli evrensel özellikleri vardır, örneğin her zaman içinde çoğalan ışık düz ve madde ile çeşitli şekillerde etkileşim kurma gücü.

Geniş anlamda, ışık terimi tüm spektrumunu ifade eder. elektromanyetik enerji, ultraviyole radyasyon, kızılötesi ışık, X-ışınları, X-ışınları ve diğerleri içerir. Ancak daha genel ve günlük anlamda, ışık sözcüğü bu spektrumun yalnızca “görülebilir ışık”.

Işık, çeşitli alanlarda temel bir rol oynar. karasal yaşamın organik süreçleriesas olarak şu süreçte fotosentez bitkilerin üretmeyi başardığı bitki sayısı şeker atmosferde bulunan gazlara ve güneş radyasyonuna dayanır.

Aynı zamanda, genellikle ışık yayan eserler veya doğal nesneler olarak adlandırılır. ışık radyasyonu. Işığın incelenmesi ve özellikleri olarak bilinen fizik dalına karşılık gelir. optik.

Işık hızı

Işık boşlukta sunar sonlu ve sabit hızyaklaşık olarak 299.792.458 km / sn. Işığın hızına yakın hızlarda madde ve enerjinin davranışının incelenmesi, görecelilik teorisi tarafından geliştirilmiş Albert Einsteinçünkü bu hızlarda hava ve Uzay artık geçerli olmadığını biliyoruz.

Işığın hızı, ışık hızı (insan gözü için önemli ölçüde olmasa da) içinden geçerken azalır. Önemli olmakdaha sonra bilimsel önemi büyük olan bir dizi fenomeni üretir.

Işığın kırılması, saçılması ve kırınımı

Işıkla uğraşırken dikkate alınması gereken üç kavram vardır:

1. Kırılma: Ne zaman hafif değişiklikler orta (örneğin, havadan su gibi bir sıvıya dönüşür), refraksiyonışık huzmesinin yön değişikliğinden oluşur. Bunun nedeni, ortam değiştirilirken hızın hızını değiştirmesi, açı söz konusu medyaya göre belirlendi.

2. Dağılım: Olarak bilinir dağılım beyaz ışık demetinin (aynı zamanda çok renkli, farklı renklerden oluşması) bir geçiş sırasında farklı bileşenlerine ayrılır. prizmayani yüzleri birbirine paralel olmayan bir ortam.

Farklı olan renkler saçılmadan geçen ışık demetinde gözlemlenebilen, elektromanyetik radyasyonun farklı enerji seviyelerinden kaynaklanmaktadır (örneğin, kırmızı ışığın mavi ışıktan daha fazla enerjisi vardır). Bu fenomen genellikle gökkuşağı, yağmur damlaları güneş ışığı saçtığı için üretilir.

3. Kırınım: Son olarak olarak bilindiğinden bahsedebiliriz kırınım bulunduğu duruma ışık ışını kıvrımları küçük bir açıklıktan geçmek veya büyük bir yerçekimi alanının varlığı nedeniyle biraz.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Işığın Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/fisica/949-significado-de-luz/