İPhone'un Çağrı Almaması Sorunu Nasıl Onarılır

İPhone’un Çağrı Almaması Sorunu Nasıl Onarılır

İPhone’unuzda çağrı alma konusunda sorun yaşıyorsanız, bir Apple Store’u veya bir teknisyeni ziyaret etmenizi gerektirecek büyük bir sorun olmadığı için paniğe kapılmanıza gerek yoktur. Bu kılavuzda, iPhone’unuzun çağrı almama sorununu çözmenin kendi başınıza yapabileceğiniz bir şey olduğunu göreceksiniz.

İPhone’unuza arama alamamanızın farklı nedenleri vardır. Sorun, ağ aksaklıklarından veya hatta sizin iPhone’unuzda yapmış olabileceğiniz değişikliklerden kaynaklanabilir. Durum ne olursa olsun, bu sorunu çözmek için atabileceğiniz farklı adımlara kısaca bir göz atalım.

İPhone’unuzdaki DND durumunu kontrol edin

İPhone'da DND durumu

Bazen, telefonunuzdaki Rahatsız Etmeyin özelliğini yanlışlıkla etkinleştirmiş olabilirsiniz. Diğer zamanlarda, önemli bir toplantıda bulunduğunuz ve daha sonra kapatmayı unuttuğunuz için DND özelliğini kasıtlı olarak açmış olabilirsiniz. Her durumda, DND özelliği etkinken, bildirim veya çağrı almayacaksınız, bu nedenle iPhone’un çağrı almama sorununu gidermeye çalışırken bakmanız gereken yer burasıdır. Bildirimler panelinizi aşağı kaydırın ve Rahatsız Etmeyin modunu yarım ay şeklindeki bir simgeyle kapatın. Sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

İPhone’unuzda Sürüş Sırasında DND’yi Devre Dışı Bırakın

iphone sürüş sırasında rahatsız etmeyin

Yalnızca araba sürerken iPhone’unuzda arama alırken sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, yapmanız gereken tek şey, araç kullanırken Rahatsız Etmeyin özelliğinin devreye girmesini önlemektir. Ayarlar uygulamasını başlatın ve Rahatsız Etmeyin> Sürüş Sırasında Rahatsız Etmeyin seçeneğine gidin ve seçeneği “Manuel olarak” olarak ayarlayın. Bir uzantı olarak, iPhone’unuz carPlay’e bağlandığında DND’nin otomatik olarak açılmaması için “carPlay ile Etkinleştir” özelliğini de kapatabilirsiniz. Bu şekilde, sürüş sırasında tüm bu iPhone özelliklerinin keyfini çıkarabilir ve aramalarınızı almaya devam edebilirsiniz.

Engellenen kişilerinizi kontrol edin

İPhone'da kişileri engelleme

Bazen “iPhone’un çağrı almama sorunu” genel değildir. Özellikle kişilerinizden birkaçının başına geliyor olabilir. Bu kişilerin engellenen numaralar listenizde olup olmadığını kontrol edin, çünkü öyleyse, aramalar yoluyla size ulaşamazlar. Engellenen numaraları kontrol edebilir ve bunlardan çağrı almak istiyorsanız engellemeyi kaldırabilirsiniz. İPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını başlatmanız ve Telefon menüsüne gitmeniz yeterlidir. Engellenen Kişiler’i seçin ve sonraki menüde, engellenen kişilerde sola kaydırın ve engellerini kaldırın. Artık bu numaralardan arama alıp alamayacağınızı kontrol edin.

“Bilinmeyen Arayanları Sustur” durumunu kontrol edin

iPhone Bilinmeyen Arayanları Sustur

“Bilinmeyen Arayanları Sustur” bilinmeyen numaralardan, yani iPhone’unuzda kişi olarak önceden depolanmamış numaralardan gelen aramaları susturmaya (daha çok engelleme gibi bir işlevsellikle) yardımcı olan bir iOS özelliğidir. Bilinmeyen numaralardan gelen tüm aramaların otomatik olarak istenmediğinden her zaman emin olamazsınız ve bu nedenle, bu özelliği devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz. İPhone’unuzda Ayarlar uygulamasını başlatmanız ve Telefon menüsüne gitmeniz, “Bilinmeyen Arayanları Sustur” seçeneğini seçmeniz ve açıksa özelliği kapatmanız yeterlidir. Ardından, “iPhone çağrıları almıyor” sorununun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Uçak Modunu Aç / Kapat

Arada bir, ağ sorunları iPhone’unuzda arama almayı durdurmanıza neden olabilir. Bazen, Uçak modunu açıp kapatmak sorunu çözer. Bunun yaptığı şey, ağ ayarlarınızı bir tür yenilemesidir. Uçak modunu açın, biraz bekleyin ve kapatın. “İPhone çağrı almıyor” sorununun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Ağ Ayarları Sıfırlama

Uçak modunu açıp kapatmak iPhone’unuzdaki ağla ilgili aksaklıklara yardımcı olmazsa ve “iPhone’un çağrı almama” sorunu devam ederse, yapabileceğiniz şey tam bir Ağ ayarı sıfırlaması yapmaktır. Bunu yapmak, o anda tüm ağ yapılandırmalarınızı siler ve iPhone’unuz için varsayılan ağ değerlerini geri yükler. Mevcut Bluetooth bağlantıları ve kaydedilmiş tüm wifi bağlantıları da silinecektir.

Ağ ayarlarını sıfırlamak için Ayarlar uygulamasını başlatın ve Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine gidin. İsteğinizi şifrenizle doğrulayın. Sıfırlama tamamlandığında, iPhone’unuz varsayılan ağ değerleriyle otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. “İPhone çağrı almıyor” sorununun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Tüm iPhone Ayarlarını Sıfırla

“İPhone çağrı almıyor” sorunu bazen iPhone’unuzun hücresel işlevleriyle çakışmalar nedeniyle ortaya çıkabilir. İPhone’unuzdaki tüm ayarları tamamen sıfırlamak sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Tüm ayarları sıfırladığınızda olacak şey, iPhone’unuzdaki son iOS güncellemelerinin otomatik geçersiz kılmaları dahil tüm kişiselleştirilmiş ayarlarınızın silinecek olmasıdır.

Tüm ayarları sıfırlamak için Ayarlar uygulamasını başlatın ve Genel> Sıfırla> Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğine gidin. İşlemi parolanızla doğrulayın ve iPhone’unuzdaki tüm ayarlar sıfırlanacaktır. Telefonunuzu yeniden başlatın ve “iPhone çağrı almıyor” sorununun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

SIM kartınızı çıkarın ve yeniden takın

SIM kartı iPhone yükleyin

Yakın tarihli bir iOS güncellemesi nedeniyle, iPhone’unuzun SIM kart sistemi bozulmuş olabilir, bu nedenle telefonunuzun arama işlevinde ve diğer aksaklıklarda sorunlara yol açabilir. SIM kartınızı yeniden takmak, bu gibi zamanlarda “iPhone’un çağrı almama” sorununu çözmenize yardımcı olabilir. İPhone’unuzu kapatın, SIM kartı çıkarın ve tekrar takın. Ardından telefonunuzu tekrar açın.

Bu yalnızca iPhone’unuzun SIM kart sistemini yenilemekle kalmaz, aynı zamanda SIM kartın gevşeme olasılığını da ortadan kaldırır ve bu da telefon çağrılarını almamanıza neden olabilir. SIM kartı yeniden takıp iPhone’unuzu yeniden başlattıktan sonra, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

İPhone’unuzu güncelleyin

Sunulan çözümlerden hiçbiri “iPhone’un çağrı almama” sorununu çözmenize yardımcı olmadıysa, iPhone’unuzu mevcut en son iOS güncellemesine yükseltmeyi denemelisiniz. Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını başlatın ve Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin ve iPhone’unuz için en son iOS güncellemesini yükleyin. Bu da sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Umarım, bu yazıda bu satırı okuduğunuzda, “iPhone çağrı almıyor” sorununu zaten çözmüşsünüzdür ve yorum bölümünde hangi çözümün size yardımcı olduğunu belirterek diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

Ancak, sunulan tüm çözümleri denediğiniz halde sorun devam ederse, size yardımcı olması için kalifiye personel için en yakın Apple mağazasını ziyaret etmeniz önerilir. İPhone’unuzu teslim etmeden önce tüm önemli dosyalarınızı ve içeriğinizi yedeklediğinizden emin olun.