Instagram Hikayeleri Neden Bulanık

Instagram, fotoğrafları ve videoları kullanarak becerilerinizi paylaşmanın harika bir yoludur. Instagram’ı diğer sosyal medya uygulamaları üzerinden kullanmanın nedeni, bir kullanıcının resimlerin veya videoların kalitesinden ödün vermesine gerek olmamasıdır. Hikayelerinizde de kaliteli resimler ve videolar paylaşabilirsiniz. Son zamanlarda, bazı kullanıcılar, orijinal fotoğraf veya video kaliteli olsa bile Instagram hikayelerinin bulanık olduğunu bildirdi. Bu çoğu zaman olmaz, ancak hesapların çoğu için, özellikle influencer hesapları için büyük bir sorundur.

Bu sorunun arkasında birkaç neden var. Basit veya karmaşık olabilir, ama sizi koruduk. Okurlarımızdan raporlar aldıktan sonra konuya baktık ve bu sorunların arkasındaki nedenleri ve çözümleri de bulduk. Öncelikle Instagram hikayelerinin bulanık olmasının olası nedenlerini tartışacağız ve bundan sonra ona göre çözümler sunacağız.

Instagram Hikayeleri Neden Bulanık - Olası Düzeltme?

Instagram Hikayeleri Neden Bulanık – Olası Düzeltme?

Öncelikle, bazı temel nedenlere bakacağız ve bundan sonra karmaşık olanlara geçeceğiz.

Yöntem 1: İnternet bağlantınızı kontrol edin

Mobil veride veya biraz yavaş bir WiFi ağındayken hikayeleriniz bulanık görünebilir. Bunun arkasındaki sebep, yükleme sırasında İnternet hızı yavaşsa Instagram’ın hikayelerin kalitesini otomatik olarak düşürmesidir.

Bu nedenle, hikayeleriniz yükleme sırasında size normal görünür, ancak yükledikten sonra kalite düşer. Bu nedenle, internet hızınızı kontrol etmenizi ve düşükse, ağı değiştirmenizi ve bulanıklık sorununu gidermek için hikayeleri yeniden yüklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Yöntem 2: Instagram veri ayarını yapın

Instagram, bir kullanıcının mobil ağda olması durumunda veri kullanımını sınırlayan bir özelliğe sahiptir. Bu özellik sayesinde bir kullanıcı verilerini kaydedebilir ve Instagram’ı kullanabilir. Bu ilk başta kulağa harika geliyor, ancak bir dezavantajı var. Sınırlı veri kullanım izni nedeniyle hikayeleriniz de etkilenecektir.

Hikayeleriniz bulanıklaşıyor ve kalitesi düşüyorsa, hikayeleri yüklerken veri tasarrufu özelliğini kapatmalısınız. Yapması oldukça basit. Aşağıda belirtilen adımları uygulamanız yeterlidir.

Öncelikle Instagram uygulamanızı açın ve ekranın sağ alt köşesinde bulunan profil simgenize dokunun.

Profil sayfasında, üç yatay çizgi sembolü ile bir ‘daha fazla’ seçeneği göreceksiniz. Üzerine dokunun. Bu, yandan yeni bir menü açacaktır. Bu menüden ayar seçeneğine dokunun.

Şimdi, bir sonraki ekranda çeşitli ayarlar seçeneğini göreceksiniz; hesap seçeneğine dokunun.

Instagram Hikayeleri Neden Bulanık - Olası Düzeltme?

Bu sizi bir sonraki ekrana getirecek ve orada hücresel veri kullanımı adlı bir seçeneği aramanız ve üzerine dokunmanız gerekir. Son olarak, veri tasarrufu seçeneğinin sağ tarafında bir geçiş düğmesi göreceksiniz. Kapatmak için bu düğmeye dokunun.

Veri tasarrufunu kapatmak için yapmanız gereken tek şey bu. Bu şekilde, bulanık hikaye sorununu çözebileceksiniz.

Yöntem 3: Instagram kamerasını kullanın

Bak, telefonunuzun kamera uygulaması iyi olabilir, ancak bu da bir sorun olabilir. Daha spesifik olmak gerekirse, varsayılan kamera uygulamanız, kamerayı kullanarak mümkün olan en iyi resme tıklayacak şekilde ayarlanmıştır. Sonuç olarak yüksek çözünürlüklü bir resim demektir.

Instagram, hikayeleri mümkün olan en yüksek kalitede yüklemenize izin verir, ancak bunun da bir sınırı vardır. Bu, resim olması gerekenden daha büyükse, Instagram çözünürlüğü düşürerek resmi otomatik olarak bulanıklaştıracağı anlamına gelir.

Bu sorunları önlemek için, uygulamanın ihtiyacına göre ayarlandığından uygulama kamerasını kullanın. Basit bir deyişle, Instagram kamerası, uygulamaya uygun formatta bir fotoğraf çeker. Böylelikle kalitenin düşürülmesine gerek kalmayacak ve bulanık hikayeler sorunu çözülecektir.

Yöntem 4: Instagram uygulamasını güncelleyin

Cihazınız bir WiFi ağına bağlandığında Instagram uygulaması kendini günceller. Bazen bu doğru şekilde gitmez ve uygulama otomatik olarak güncellenemez. Instagram uygulamanız en son sürüm değilse, hikayeleriniz daha kötü görünebilir.

Bu, uygulamanın sürüm farklılıkları nedeniyle olur. Bu nedenle, en kaliteli hikayeleri yüklemek için en kısa sürede en son uygulamayı edinmelisiniz.

Yöntem 5: Yüklemeden önce fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırın

Daha önce tartıştığımız gibi Instagram, kaliteli görüntüler yüklemenize izin verir, ancak bunun bir sınırı vardır. Daha spesifik olmak gerekirse Instagram, maksimum 1080 piksel kalitesinde bir fotoğraf yüklemenize izin verir. Bu, resimlerinizin daha yüksek kalitede olması durumunda 1080p’ye sıkıştırılacağı ve bu durumun bulanık görünmesine neden olabileceği anlamına gelir.

Bu sorunu çözmek için herhangi bir üçüncü taraf fotoğraf düzenleme uygulamasını kullanarak resimlerinizi 1080p olarak yeniden boyutlandırabilirsiniz. Picsart, Snapseed ve Adobe Lightroom mobile, resim kalitesini ayarlamak için en iyi uygulamalardan bazılarıdır.

Sonuç

Bu, bulanık Instagram hikayelerini düzeltmek için olası tüm çözümlerin listesiydi. Bu çözümlerden biri kesinlikle sorununuzu çözecektir. Ancak, bunların hiçbiri işe yaramazsa, o zaman hala bir yolunuz daha var. Bu sorunu Instagram desteğine bildirerek bildirebilirsiniz. Bildirmek için, ayarlar> yardım> bir sorun bildir seçeneğine gidin. Bu kadar! sorunu gönderin ve düzeltmeyi bekleyin ve geri bildirim bekleyin.