İndüksiyon tabanlı tava ve tencere nedir

İndüksiyon ve Elektrikli Ocaklar Arasındaki Fark Nedir?

Ev aletleri şık, işlevsel, güvenilir ve kullanımı güvenli olmalıdır. Çok çeşitli modern mutfak yardımcıları, doğru seçeneği bulmayı kolaylaştırır. indüksiyon taban nedir , indüksiyon tencere nedir Ancak mutfağınız için hangi soba ideal olacaktır – indüksiyon mu yoksa elektrik mi? Bu iki ekipman türü arasındaki tek benzerlik, şebekeye bağlı olmalarıdır.

indüksiyon taban nedir , indüksiyon tencere nedir , indüksiyon tabanlı tava nedir , indüksiyon tava nedir , indüksiyon ocakta hangi tencere , indüksiyon tabanlı tencere nedir , indüksiyon ocaklarda hangi tencereler kullanılır , indüksiyon taban tencere nedir,

Ev aletleri şık, işlevsel, güvenilir ve kullanımı güvenli olmalıdır. Çok çeşitli modern mutfak yardımcıları, doğru seçeneği bulmayı kolaylaştırır. Ancak mutfağınız için hangi soba ideal olacaktır – indüksiyon mu yoksa elektrik mi? Bu iki ekipman türü arasındaki tek benzerlik, şebekeye bağlı olmalarıdır.

Ana farklar

Elektrikli sobanın çalışma prensibi:

 1. Soba belli bir sıcaklığa kadar ısınır.
 2. Ancak ısıtıldıktan sonra tavaya ısı verir.

İndüksiyonlu ocaklar farklı çalışır. Çalışma yüzeyinin altında özel bir manyetik jeneratör bulunmaktadır. Açıldığında, mutfak gereçlerindeki manyetik akımı etkinleştirir (ferromanyetik tabanlı mutfak eşyaları kullanılır). Manyetik akımların etkisi altında bulaşıklar ısınmaya başlar, ancak soba soğuk kalır.

Elektrikli soba için, indüksiyonlu sobanın aksine, herhangi bir tabana (emaye, alüminyum, dökme demir) sahip tabaklar kullanın.

Ferromanyetik tabanlı pahalı mutfak eşyaları satın alırken tasarruf etmek için, tava ve tencere tabanına yapışan ferromanyetik çıkartmaların kullanılmasına izin verilir.

Temel fark güvenliktir. İndüksiyonlu ocağın yüzeyi ısınmıyor. Ve doldurulmuş bulaşıklar takılmazsa, ekipman açılmayacaktır.

İndüksiyonlu ocaklar, pişirme hızı ve elektrik tüketimi açısından elektrikli olanların önündedir. Böyle bir soba, geleneksel elektrikli ocaktan 2 kat daha az elektrik harcar.

Peki elektrikli sobaların avantajları nelerdir?

Elektrikli sobaların avantajları

 • Bağlanmak için profesyonel yardım gerekmez.
 • Birçok elektrikli soba modeli enerji tasarrufu modunda çalışır.
 • İyi kablolamaya sahip bir elektrikli ocak güvenli bir tekniktir.
 • Elektrikli soba kullanma sürecinde yanma ürünleri oluşmaz.

Not

İndüksiyon ocaklarının tüm avantajlarına rağmen, dezavantajları vardır:

 • Diğer ev aletlerini olumsuz etkiler. Ev aletlerinin indüksiyonlu ocaktan uzak tutulması tavsiye edilir.
 • Geleneksel elektrikli sobaya göre yüksek maliyet.
 • Bu tür ocaklara ortak bir frekans üreteci takılırsa, tüm brülörler açıldığında güç kaybolur. Gücü gereken seviyede tutmak için, aynı anda 1-2 ocak kullanılması tavsiye edilir.
 • Kurulum sırasında eski kabloların değiştirilmesi gerekir. Bir indüksiyon ocağının çalıştırılması, kablolama üzerinde ağır bir yük oluşturur.

İmalat malzemeleri

Elektrikli soba üretiminde emaye kaplama ve paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Bir indüksiyonlu ocak için cam seramikler kullanılır.

Cam seramik yüzey, astarlı ocaklara sahip parlak bir ocaktır. Isıtma elemanları çalışma yüzeyinin altında bulunur. İndüksiyonlu ocak açıldığında, pişirme bölgesi ışıkları yanar.

Cam seramiğin avantajları:

 • Çekici bir görünüm. Şık cam seramik ocak, yüksek teknoloji tarzı minimalizm ile iç mekana mükemmel bir şekilde uyacaktır.
 • Yüksek güç. İsmine rağmen cam seramikler sıradan kalın camlar değildir. Malzeme şiddetli mekanik gerilime dayanabilir. Avrupa standartlarına uygun olarak, cam seramikler, 150 milimetre yükseklikten 2 kilogram ağırlığındaki bir yüke karşı dayanıklı olmalıdır.
 • Uygun yönetim. Çalışma modlarının seçimi, ergonomik mekanik anahtarlar veya son teknoloji ürünü bir dokunmatik panel kullanılarak gerçekleştirilir.
 • Çok işlevlilik. İndüksiyonlu ocaklar çeşitli çalışma modlarını destekler. Ekipman 7-10 ısıtma modunda çalışır. Hızlı ısıtma için Booster işlevi sağlanmıştır. Teknik ayrıca eritme, söndürme, sıcak tutma (yeniden ısıtma), kaynatma işlevlerini de destekleyebilir.

Önemli: Cam seramiklerle çalışırken aşındırıcı deterjan kullanılması yasaktır. Tuz, şeker, tahıllar yüzeye çıkarsa derhal uzaklaştırılmalıdır. Aksi takdirde yiyecekler yapışır ve üst tabakanın bütünlüğünü bozabilir.

Elektrikli ve indüksiyonlu ocak arasında seçim yaparsanız, finansal yeteneklerinize odaklanmalısınız. Elektrikli soba, tanıdık ve ucuz bir tekniktir. İndüksiyon pahalı bir ekipmandır, ancak kullanımı güvenlidir, hızlı pişirmenize, enerji tüketiminden tasarruf etmenize olanak tanır ve birçok işlevi destekler. Bir indüksiyonlu ocak ve bunun için tencere satın almak için harcanan para, kullanımın ilk aylarında kendini amorti edecektir.İndüksiyon tabanlı tava ve tencere nedir

Bir yazlık konut için bir bütçe seçeneği veya bir soba arıyorsanız, bu durumda elektrikli olan ideal seçenek olacaktır.