Haya’nın Anlamı

“Haya” nedir?

Kayın verilen isim yaprak döken ağaç türü, genel olarak adı altında toplanmıştır Fagusailesinin bir parçası Fagáceas.

Haya ayrıca Lahey şehri, Hollanda’nın idari başkenti ve Uluslararası Adalet Divanı’nın faaliyet gösterdiği ülkenin üçüncü büyük, Birleşmiş Milletler Örgütü’nü oluşturan kuruluşlardan biri (ONU).

Bir başka olası anlam da fiil çekimi haber İspanyol dilinde yer alan bileşik zamanlarda. Bu durumlarda haya fiili, gerekliliği, uygunluğu veya görevi belirtmek için mastardaki fiillerle birlikte kullanılır.

Kayın ağacının özellikleri

Bu ağaçların kalın grimsi gövde, yuvarlak bir taç şeklini veren, büyük bir yükseklikte bulunan dallar boyunca düzenlenmiş yapraklarla. O orada ol Yaklaşık otuz metre yüksekliğe ulaşabilir ve yapraklarının sivri uçları ve sivri uçları vardır.

Kayın sadece içeride büyür Verimli topraklarözellikle bol yağış alan ve toprakta yüksek oranda kireç bulunan topraklarda, çünkü gelişmek için güçlü doğurganlık koşullarına ihtiyaç duyar. Bu ağaç gün içinde çok miktarda su kaybeder ve adı verilen bir meyve verir. beechnut.

Son derece uzun ömürlü bir ağaçtır. son derece yavaş büyüme oranı ve neye ihtiyacın var gelişimlerini sürdürmek için büyük miktarda ışık. Bu nedenle kayın ağacı, milyonlarca yıl içinde, yaprakları, dalları ve gövdesi, büyük miktarda ışığı yakalamasına izin veren uzamsal bir düzenlemeye sahip olacak şekilde gelişmiştir.

Bu, diğer yaprak döken türler (köknar ağaçları gibi) hariç, kayın yoğunluğunun yüksek olduğu bölgelerde diğer bitkilerin hayatta kalmasını zorlaştırır.

Bu ağaç, tohumlar Yerde doğru koşulları bulduklarında filizlenmeye başlayan yaprak döken ağaçların tipik özelliği.

Kayın ve odununun kullanım alanları

Ağaç genellikle dekoratif amaçlar büyük parklarda ve bahçelerde olduğu gibi gölge sağlamak, tacının geniş uzantısı nedeniyle. Ağacın çiçekleri de süs eşyası olarak kabul edilmektedir. Bahçıvanlık.

Bu ağacın kırmızımsı beyaz ahşabı çok aranır ve takdir edilir. marangozluk, marangozluk ve dönecekti (yanı sıra mimari), gerilime karşı olağanüstü bir dirence sahiptir.

Galli bir doktor olan Edward Bach’ın (Bach Çiçekleri’nin yaratıcısı) eserlerinden, kayın çiçekleriAyrıca bazı durumlarda tıbbi amaçlı, bazı ilaç ve ilaçların üretiminde de kullanılmaya başlandı.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Haya’nın Anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/general/980-significado-de-haya/