Hassasiyetin anlamı

Hassasiyet nedir?

Tanımlar hassasiyet (Latince’den en üstteki“hassas”, “yumuşak” veya “sevgi dolu” anlamına gelir) İhale olanın kalitesi, yani bir kişinin diğerine karşı şefkatli, kibar, hassas ve şefkatli davranışı.

Hassasiyet, genellikle güçlü olduğunda ortaya çıkan bir tutumdur. duygusal bağlarolduğu gibi akrabalık ilişkileri (ebeveynler ve çocuklar arasında, büyükanne ve büyükbaba ile torunlar arasında, kardeşler arasında) Çift ilişkilerveya bir evcil hayvana veya hayvana doğru.

Hassasiyet terimi, çocuklarla veya evcil hayvanlarla ilgili olarak, duyguları ifade etmek için de kullanılır. masumiyet, saflık ve saflık bunların yetişkinlerde ürettiği; aynı zamanda bir kişinin diğerine karşı gösterebileceği nazik ve samimi muameleye atıfta bulunmak.

Hassasiyet aynı zamanda varlık anlamında ihale kalitesi olarak da tanımlanır. yumuşak, dövülebilir, kolay kesilebilir, bölünebilir veya yonga. Ayrıca, bir kişinin katı olmadığı, başkalarına teslim olduğu ve kendini empoze edemediği zaman şefkatli olduğu söylenir.

Davranış olarak hassasiyet

Bir kişi, belirli bir durumda, bir kişi veya hayvan bu duyguları kışkırttığında veya başkalarıyla ilişkilerinde düzenli olarak, eğer bu onun bir özelliği ise, şefkatle hareket edebilir. kişilik.

Bir kişinin belirli bir durumda hassasiyet hissetmesinin nedenleri, duygusal psikoloji özellikle her bir kişinin önceki deneyimleri ve kişiliği ile belirlenir.

Buna rağmen kesin var uyaran Neredeyse herkeste içgüdüsel olarak hassasiyet yaratma eğiliminde olanlar: örneğin, çoğu insan yeni doğan bebeklerin görünüşleri ve hareket biçimlerinden dolayı hassas olduğunu düşünüyor. koruma için biyolojik içgüdü onlara karşı.

Hassasiyet ve empati

Hassasiyet güçlü bir şekilde empatiyani çevremizdeki insanların duygusal durumlarını anlama yeteneği. Oldukça empatik insanlar başkalarına hassasiyet, samimiyet ve takdirle davranma eğilimindeyken, çok empatik olmayan insanlar kaba, zalim veya başkalarına karşı kayıtsız olma eğilimindedir.

Bu nedenle, hassasiyete ek olarak çeşitli sosyal ortamlarda değer verilir. aile grubu. Örneğin, bazıları pedagojik modeller empatinin öğrenciler ve öğretmenler arasındaki öğretme ve öğrenme ilişkilerinde önemli olduğunu, bu nedenle öğretmenlerin öğrencileriyle (özellikle gençken) şefkat ve şefkatle işaretlenmiş bir bağ oluşturmaya çalışması gerektiğini savunurlar.

Bu teklifler reddediyor otoriterlik ve biçimciliköğrenciler ve öğretmenler arasındaki olumlu duygusal bağların çocukların anlamasını ve öğrenmesini kolaylaştırdığı gerçeğiyle desteklenmektedir.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Hassasiyetin anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/general/999-significado-de-ternura/