Hamileliğin İlk Ayı Diyeti Kilo Vermek

Sağlığınız ve vücudunuz artık çok önemli hale geliyor. Hamile olup olmadığınızı bile öğrenemeyebilirsiniz. Kilo Vermek İlk ay fark edilmeden geçer. Ancak, öğrendiğinizde, sağlam bir eylem planı oluşturmaya başlamanız çok önemlidir. İlk aylık hamilelik için sağlıklı yiyecekler peynir, sebze, meyve ve kuruyemiş karışımıdır. İşte diyet çizelgenizin nasıl görünmesi gerektiğine bir göz atın.

1 Aylık Gebelik Gıdalarının Önemi:

Gebe kalmayı planlamak, birçok şeyi azaltmak demektir. Ani sokak yemeği isteklerini, kafeini, şekeri ve hatta gazlı içecekleri azaltmanız gerekir. Bunu söylüyoruz çünkü çocuğun şekillenmesine izin vermeye karar verdiğinizde, yediğiniz her şeyin büyüyen bebek üzerinde etkisi olduğunu anlamanız gerekir. Sizin yiyeceğiniz sayesinde bebek büyür ve birçok organı şekillenir. Bu nedenle, diyet çizelgenizi dikkatlice planlayın, böylece bebeğiniz ve siz gerekli besinleri ve besin takviyelerini alacaksınız.

İlk Ay Gebelik Diyeti Şeması:

İlk günden itibaren sağlıklı başlayın. Burada taviz vermeyin ve diyeti bir ritüel gibi uygulayın. Hamilelik sırasında tüketilecek en iyi yiyeceklerden bazılarına ve nelerden kaçınılabileceğine bir göz atın. Hamileliğin ilk ayında ne yenmeli, artık endişelenmenize gerek yok. Onları sizin için buraya koyduk.

1 Aylık Hamile Yemek Tablosu:

Bu dönemde yemeniz gerekenlere bir göz atın.

1. Gebelikte Folattan Zengin Gıdalar:

Haplarınızı sağlıklı yiyeceklerle değiştirin. Folat açısından zengin besinler, embriyonun düzgün büyümesi için önemlidir. Portakal, brokoli gibi yeşil sebzeler, fasulye, yumurta, patates vb. Folat içeren gıdalardır.

2. B6 Vitamini ile Zenginleştirilmiş Takviyeler:

Vitamin, hamile bayanlar için en önemli takviyedir. B6 vitamini içeren besinler, 1. ay gebelik diyeti için çok önemlidir. Hamilelik sırasında büyük bir rahatsızlık olan kusmayı rahatlatır. Fıstık ezmesi, muz, somon ve fındık gibi yiyecekler B6 vitamini açısından zengindir.

3. 1. Aylık Hamilelikte Gerekli Meyveler:

Meyveler, kuşkusuz, hamilelikte 1. ay en iyi yemeğinizde yer almalıdır. Aslında her zaman bir zorunluluktur. Sabahları büyük bir kase elma ile gitmeyi seçin. Yanları için biraz fındık ve bir bardak süt ekleyin. Mümkün olduğunca papayadan kaçının. Tavsiyemiz dışında meyve dostu beslenme için doktorunuza danışmayı unutmayın.

4. Demir Açısından Zengin Gıda Takviyeleri:

Demir, bir destek sütunu gibidir. 1. aylık hamilelik diyetiniz, sürekli bir mineral tedariki sağlamak için demir açısından zengin yiyecekler içermelidir. Günlük olarak yulaf ezmesi ve tavuk, fasulye, kuru meyve, koyun eti gibi diğer yiyecekleri yemeyi düşünün. Zengin demir kaynağı, hem bebeğe hem de anneye iyi bir kan akışı anlamına gelir. Sabah ve gece iki randevu almayı unutmayın.

5. Şeker İçeren Yiyecekler:

Yine de aşırıya kaçmayın! Şeker içeren yiyecekler kesinlikle listeye eklenebilir. Ama asgari düzeyde devam edin.

6. İlk Ay Gebelik Yemekleri Olarak Süt Ürünleri:

Süt ürünlerinin sindirimi kolaydır ve bu nedenle genellikle doktor tarafından tavsiye edilir. Folik asit, D vitamini, kalsiyum gibi zengin protein kaynaklarını barındırır. Bu yönüyle yoğurt ve peynir gibi süt ürünleri de yeterince tüketilebilir. Süt de bir başka sağlıklı seçenektir. Günde bir bardak süt içmeyi unutmayın.

7. Yeşiller İçin Ispanak:

Koyu yeşil sebzeler yüksek besin kaynağıdır. Yeterli miktarda folat veya folik asit bebeğinizi doğum kusurlarından ve erken doğum olasılığından korur.

8. Narenciye Meyvesi:

Turunçgiller bol miktarda C Vitamini içerir. C vitamininin fetüsün bağışıklığını artırdığı bilinmektedir. Limon, hamilelikte sık görülen bir rahatsızlık olan gribi uzak tutar. Fetüsün sağlıklı gelişimi için ilk ay hamileliğinize greyfurt ekleyin.

9. Somunlar:

Dengeli bir diyet fındık olmadan asla tamamlanamaz. Sabah ortası atıştırmalık olarak sağlıklı bir porsiyon kuruyemiş yiyin. Fındık, B ve E vitamini açısından zengindir. İyi bir yağ ve potasyum, çinko ve bakır kaynağıdırlar. Yer fıstığı, badem ve kaju fıstığı yağ bakımından zengindir ve iyi vitamin ve mineral kaynaklarıdır.

Daha fazla gör: 1. Trimester Diyetinde Yenilecek ve Kaçınılması Gereken Gıdalar

10. Hamileliğinizin İlk Ayı İçin Et Diyet:

Pek çok insan etin hamile bayanlar için hiç de güvenli olmadığı fikrine sahiptir. Bu doğru değil. Pişmemiş çiğ et ve deniz ürünlerini uzak tutmayı unutmayın. Kontaminasyon riski olabilir. Ara sıra et porsiyonu güvenlidir ve riski yoktur. Etin görünen yağı çıkarabilir ve eti birkaç dakika önceden pişirebilirsiniz.

1 Aylık Hamile Yemek Tablosu: Nelerden Kaçınmalısınız?

İşte kesinlikle kaçınmanız gereken bazı yiyecekler.

1. Papaya:

Bu yemek bu dönemde bebeğinize zarar verebilir. Şu anda iyi olmayan bedeni ısıtır. Düşük yapma gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, bundan kaçınmak daha iyidir.

2. Deniz Ürünleri:

Bazı deniz ürünleri, bebek için iyi olmayan yüksek miktarda cıva içerir. Bu nedenle ilk ay hamilelikten kaçınmak daha güvenlidir. Ayrıca daha güvenli tatlı su balıkları vardır.

3. Yumuşak Peynir:

Yumuşak peynir listeria bakterileri içerir. Bu en iyi ihtimalle anne adayı tarafından tüketilmemelidir.

4. Sokak Yemekleri:

Hijyen kesinlikle bir endişe kaynağıdır! Hijyenik olmayan pişirme atmosferi ve malzemeleri sağlığınıza zarar verebilir ve enfeksiyonlara ve ateşe maruz kalabilirsiniz. Sağlıklı düşün, sağlıklı ye!

5. İşlenmiş Gıda:

İşlenmiş gıdaları da tavsiye etmiyoruz. Bu dönemde işlenmiş gıdaların yanı sıra meyve suyu ve yoğunlaştırılmış süt paketlerinden kaçınılması en iyisidir. Bu tür işlenmiş yiyecekler uzun süre saklanabilir.

6. Kafein:

Kafein alımını sınırlayın. Bazı çikolatalar ayrıca kafein içerir. Birini seçerken dikkatli olun. Kafein çok hızlı emilir ve daha sonra plasenta ve fetüse nüfuz eder. Fetal büyümeyi ciddi şekilde kısıtlayabilir ve bebeğin düşük doğum ağırlığı riskini artırabilir.

Alınacak Takviyeler:

İşte hamileliğinizin ilk ayında almanız gereken bazı takviyeler

A. Folik asit: Sağlıklı bir başlangıç ​​için folik asitle başlayın. 400mcg folik asit önerilen bir dozdur. Folik asit, hamile kalmadan önce ve siz de hamileyken alınmalıdır. Nöral tüp kusurlarını önler. Bu beyin ve omuriliği etkileyebilir. Folik asit ıspanak, fındık ve fasulyede bol miktarda bulunur.

B. Kalsiyum: Bu, bebeğin sağlıklı kemik gelişimi için önemlidir. Bebek yeterli miktarda kalsiyum almadığı takdirde annenin kalsiyumunu kullanmaya başlayacaktır. Bunun daha sonra anne üzerinde ciddi etkileri olabilir. Bunu hamileliğinizin ilk ayı için diyet planınıza ekleyin.

C. Demir: Hepsinden önemlisi olan demir, hem annenin hem de bebeğin oksijen taşıması için gereklidir.

Kaçınılması Gereken Takviyeler:

a. A ve E Vitamini: A vitamini yağda çözünür ve bu nedenle karaciğerde yağ biriktirebilir. Bu birikimin vücut üzerinde toksik etkisi olacaktır. E vitamini, karın ağrısı ve amniyotik kesenin erken yırtılma riskini artırır.

b. Karayılan otunun: Karayılan otu, düğün çiçeği ailesinin bir üyesidir. Bununla birlikte, uterus kasılmalarına neden olarak erken doğuma neden olabilir.

c. Dong Quai: Bu, Çin tıbbında popülerdir. Hamilelerin tüketmesi, rahim kasılmalarını tetikleyebileceği ve aynı zamanda düşük yapma riskini artıracağı için tavsiye edilmez.

Hamileliğinizin ilk ayı fark edilmeden geçeceğinden, herhangi bir kilo alımının gerçekleştiğini neredeyse hiç göremeyebilirsiniz. Bir rutini uygulamaya başladığınızda, bebeğiniz çok küçük olduğu için üç ila dört poundluk bir kilo alımı normaldir.

Daha fazla gör: Hamile Kadınlar İçin En İyi Yiyecekler

1. Ay Gebelik Diyeti İçin İpuçları:

  • Bol sıvı içmeyi unutmayın. Her zaman sulu kalın.
  • Abur cuburlarınızı azaltın. Aksi takdirde gereksiz kalori ve kilo artışı ekleyeceksiniz.
  • Doğum öncesi vitaminleriniz diyetinizle birlikte alınmalıdır.
  • Düzenli aralıklarla daha küçük öğünler yemek iyidir ve tavsiye edilir.
  • Yağlı ve baharatlı yiyecekler mide ekşimesini şiddetlendirebilir. Onlardan uzak durun.

İlk ayınız önemlidir, ancak çoğumuz gerçekten öğrenemiyoruz. Sağlıklı bir yolculuk geçirdiğinizden emin olmak çok önemlidir. Çantanızı daima fındık ve tohumlarla paketleyin. Bazen gerçek bir kurtarıcı olabilirler.

Sıklıkla Sorulan Sorular ve Cevaplar:

S1. Ne Kadar Su İçmeliyim?

Yıl: Günde yaklaşık 2-3 litre su için ama yavaşça alın. 1. gün yemeye yemin etmeyin. Susuz kalmamak gerçekten önemlidir.

S2. Alkol Alımımı Azaltmalı mıyım?

Yıl: Alkol ve tütünden kesinlikle uzak durun. Kalan ya da onun kokusunu taşıyan havadan bile uzak durmak isteyebilirsiniz. Bebeğin akciğerlerine zarar verebilir ve boğabilir.

S3. Kafeini Tamamen Kesmeli miyim?

Yıl: Bir ila iki fincan güvenli tüketim olarak kabul edilir. Bununla birlikte, doğru ve güvenli kafein alımı konusunda doktorunuza danışmanız gerekir.