Grafiti türleri (resimler dahil)

Duvar yazısı bu iki kökenin sonucudur. İtalyanın bir tarafında “sgraffiti,“Bu, düz bir karalama veya duvardan ve Yunanca’dan çizim anlamına gelir”Graphein”, Kimin anlamı yazmaktır.

Grafiti sanatında bunun iki yönü belirlenebilir; bir yandan yasal, diğer yandan yasa dışı. Birincisinde, sanatçılar harika işler ve muhteşem duvar resimleri yaratma yeteneğine sahipken, ikinci yön “her şey gider” yasasına tabidir ve tuvaller genellikle diğerlerinin yanı sıra metrolar, trenler, posterler, sokak duvarlarıdır. yüzeyler. Amerikalı sanatçı Cornbread’in kendi eserlerini boyamasıyla ünlendiğini belirtmekte fayda var. etiket hayvanat bahçesi filinde

Grafitinin sisteme ve kurallarına karşı özgür ifade olduğu söyleniyor.

Grafiti türlerinin sınıflandırılması

Vahşi Tarz: Vahşi tarz, sadece harf içeren değil, aynı zamanda onların bir parçası olan dağınık çizgileriyle karakterize edilir. Süslemeler, diğerleri arasında daireler, çizgiler, bağlantılar, spirallerdir. Ancak vahşi tarzın en sembolik sembolü, şiddet veya silahlar için özür dilemeyen, ancak grafitiye iyi bir dinamizm veren tüm varyantlarındaki oktur.

Wildstyle Graffiti

Model Pastel: Grafiti sanatı akımının içinde olmayanlar arasında en popüler stildir. Bu tarzın aradığı şey vahşi üsluba benziyor, çünkü hem kendi tarzına ulaşmak istiyor hem de işin sağladığı karmaşıklık dikkat çekiyor. Ancak Pastel Modelin renk kullanımıyla, harflere verdiği şekil veya görüş açısını değiştirerek elde ettiği tasarımlarda üç boyutluluk arayışı vardır. Bu, zaman zaman harflerin kendilerinin önemini yitirmesine ve çalışmaların doldurulmasıyla yıldızlaşmasına neden olur.

model pastel grafiti

Etiketler: Bu şekilde adlandırılır çünkü çok az zaman gerektiren basit bir tekniktir. Bu, modern grafitinin başlangıcında, stiller savaşı başlamadan önce ortaya çıktı, bu nedenle “yazarların” amacı, isimlerini olabildiğince okunaklı ve mümkün olduğunca çok yüzeyde bırakmaktı. Farklı etiket stilleri vardır:

  • Brogway Elegant: Uzun, ince ve birbirine yakın harflerle Manhattan stili.
  • Brooklyn: Kalpler, oklar ve spirallerle süslenmiş ayrı harflere sahiptir.
  • Bronx: Önceden adlandırılmış iki stilin bir kombinasyonuydu.

Etiketler grafiti

Etiketler con Anahatlar: Geniş kapak ortaya çıktığında, “yazarlara” bir dizi olasılık açılır. Bu, çerçeveli, yani çerçeveli imzayı doğurdu.

etiket anahat grafiti

Kirli: İtici renklerle “yanlış” çizgi ve nesnelerin gerçekleştirilmesi ile karakterize edilir, ancak bu bilerek yapılır. Bu tarzdaki bazı sanatçılar, nasıl çizileceğini bildiklerini göstermek için çalışmalarıyla genellikle doğru tasarımlar yaparlar ve bu sadece başarısız bir girişim değildir.

Kirli grafiti

Kabarcık Mektubu: Bu stil basittir ve dolgusu ve kenarlığı olan büyük, yuvarlak harflere sahiptir.

Graffiti Kabarcık Mektupları

Fırlatmak: Bu stilin amacı kaliteye değil, niceliğe ulaşmaktı, bu nedenle sprey darbelerinin fark edilebildiği yerlerde dolgulu büyük harfler gözlemlenir, çünkü bu şekilde mümkün olan en az miktarda boya ile doldurmayı başardılar. Bazı sanatçılar kısa sürede inanılmaz etkiler yaratarak bu tekniği mükemmelleştirmeyi başardılar.

Grafiti atmak

Blok Mektup: Bu tekniğin amacı grafitilerin çok uzak mesafelerden rahatlıkla ve kısa sürede okunabilmesini sağlamaktır, bu nedenle basit ve okunaklı dolgulu büyük, kalın harflere dayanmaktadır.

Graffiti Blok Harfleri

Simgeler: Bu stilin amacı, bir simgeyi hatırlamak bir kelimeyi hatırlamaktan daha kolay olduğundan, dikkat çekmek ve izleyicinin zihninde konumlandırmaktır. Birçok yazar etiketlerini bu teknikle değiştirdi. Parlak renklere sahip çeşitli bir sunumları var ve her şeyden önce öne çıkmaları için orijinal olmaları gerekiyor.

grafiti simgeleri

Karakter: Karakterler, grafitideki harflerin bir şirketi olarak görünür. Bu tekniği kullanan birçok “yazar” ın plastik sanat veya çizgi roman gibi diğer sanat dallarından çıktığı ve nihayet orijinalliklerini grafiti ile ifade ettiklerine inanılıyor.

Karakter grafiti karakterleri

Öz: Bu stil grafitinin özelliklerini biraz kaybeder; ancak yine de bir aerosol ile yapıldığı gerçeği ve çizimlerin konumu ile birleşmiş durumdalar.

soyut grafiti

Grafiti tarihi

Grafiti modern ve güncel olanı ima etmesine rağmen, insanlığın başlangıcından beri var olmuştur. Fransa’da, Lascaux’da veya ayrıca Calafate, Arjantin’de olduğu gibi belirli mağaralarda bazı mağara resimlerini bulmak hala mümkündür. Bunlar, duvarların kemik veya taşlarla boyanmasıyla yapıldı ve tekniklerde hızla ilerledi. Örneğin, renkli tozların içi boş kemiklerden üflenmesinden oluşan spreyi adlandırabiliriz. Antik Yunanistan’da, Pompeii kazılarında çok miktarda grafitinin yanı sıra kille kazınmış bazı metinler bulundu.

Çağdaş zamanlarda, Nazilerin Yahudilere ve muhaliflere karşı nefretlerini ifade etmek ve dağıtmak için grafiti tekniğini kullandıkları II.Dünya Savaşı’nda grafiti kullanımı öne çıkıyor. Ancak bu tekniğin, Hitler’in kararlarını büyük ölçüde reddeden bir grup genç insandan oluşan La Rosa Blanca grubu tarafından kullanılması da dikkate değer.

Birkaç yıl sonra, Fransa’da meydana gelen öğrenci protestolarında öğrenciler afiş ve pankartlarla, aynı zamanda şablon técnicaGünümüzde yaygın olarak kullanılan bir tekniğin öncüsü olan şablon.

70’lerin on yılı, New York ve Philadelphia gibi Kuzey Amerika şehirlerinde solmaya başladığında, bazı sokak sanatçıları adlarını şehrin duvarlarına veya metroda boyamaya başladılar ve bugün bilindiği gibi grafitinin kökenine yol açtı. gün. Başlangıçta bazı sanatçılar eserlerini gerçek isimleriyle veya lakaplarıyla sunmuşlardır, ancak zamanla grafiti sanatçılarının eserlerinde kendilerini tanıtacakları takma adlarını veya sahte adlarını belirlemeleri gerektiği bilinmektedir.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Grafiti türleri”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/arte/1047-tipos-de-graffitis/