Google Haritaları Kullanarak Seyahat Yönünüzü Nasıl Bulunur?

Google Maps

Bilinmeyen bir şehir veya arazide gezinmek söz konusu olduğunda Google Haritalar harika bir uygulamadır. Normalde şehir adı veya pazar yeri gibi hedef isimlerimizi belirleriz ve sonra yola koyuluruz. Yolculuğumuza başlarken otomatik olarak rotanın tahminini alıyoruz. Ama hangi yöne gittiğimizi nasıl bileceğiz? Yoğun bir şehirde veya popüler bir caddede seyahat ederken yönü bilmenize gerek olmadığını biliyorum.

Ancak bilinmeyen bir bölgeden geçiyorsanız ve Google Haritalar uygulamasında yol tarifi alma özelliğini kullanamıyorsanız, o zaman ne yaparsınız? Nasıl biliyorsun seyahat yönü.? Neyse ki, günümüz Android ve iOS cihazları bir manyetometre ile birlikte gelir. Bunu manuel olarak kullanarak çevremizdeki konumun yönünü bilebiliriz. Bu rehberde bunu nasıl bileceğimi anlatacağım.

Google Haritaları Kullanarak Seyahat Yönünüzü Bulun

Dediğim gibi, akıllı telefonlar bir manyetometre ile donatılmış olarak geliyor. Bu, Dünya’nın manyetik alanına bağlı olarak cihazınızın dünyevi düzlükteki hareketlerini algılar.

Cihazınızda konum etkinleştirilmelidir. Aksi takdirde yol tarifi almak mümkün olmayacaktır.

Google Haritalar’da pusula

Google haritasının bir pusulası vardır. Uygulamayı basitçe açtığınızda görmezsiniz. Haritayı parmaklarınızı kullanarak manuel olarak hareket ettirmeye çalıştığınızda pusula görünecektir. Hepimiz bir pusulanın bize yön verebileceğini biliyoruz. Bir yönü bildiğinizde, gerisini de bileceksiniz.

Google Haritalar’daki pusulanın, haritayı parmaklarınızı kullanarak ayarladığınızda veya hareket ettirdiğinizde hareket eden iki iğnesi vardır. Pusulanın üzerindeki Kırmızı iğne Kuzey yönünü gösterir. Kırmızı iğne hangi yöne işaret ederse etsin, o yön Kuzeydir. Gri iğne Güney.

Google Haritalar seyahat yönü

Konumunuz, Google Haritalar’da açık gölgeli belirgin bir Mavi nokta kullanılarak vurgulanır. Bu gölge, baktığınız yönü işaret ediyor. Böylece seyahat yönünüzü bilmek sizin için daha kolay hale gelir.

Pusula ekranda görüntülenirken, üzerine dokunabilirsiniz ve sadece Kuzey yönünü gösterecektir. Pusulanın üzerinde bir ok işareti ile ‘N’ alfabesi gösterilecektir. Bu, talimatları doğru şekilde onaylamanıza yardımcı olacaktır.

Yukarıdaki ekran görüntüsü Google Haritalar’a aittir. İPhone ve onun yerel Haritalar uygulaması gibi bir Apple cihazı kullanıyorsanız, haritayı parmaklarınızla manuel olarak ayarlamaya çalışırken pusulayı da göreceksiniz. İşte Apple Haritalar uygulamasındaki pusulanın ekran görüntüsü.

Apple Haritalar'da pusula kullanarak seyahat yönü

Şimdi, onu anlamalısın. Sadece Kuzey yönünü ve baktığınız yönü bilmeniz gerekir. Ardından, Google Haritalar’da seyahat yönünüzü kolayca öğrenebilirsiniz. Kuzey’i bulduğunuzda, Doğu, Batı ve Güney yönünü de kolayca anlayabilirsiniz.

Bu bilgi, bilinmeyen bir yerde olduğunuzda ve hangi yöne gitmeniz gerektiğine dair hiçbir fikriniz olmadığında kesinlikle kullanışlı olacaktır. Sadece Android değil, aynı zamanda yönünüzü almak için Apple iPhone’lardaki haritaları da kullanabilirsiniz. Android ve iOS’taki harita pusulası işlevleri arasında çok fazla fark yoktur.

Daha fazla Kılavuz,