Gantt grafiği tanımı

Gantt şeması nedir?

Gantt şeması bir Gelecekte geliştirilecek süreçleri planlamak veya programlamak için kullanılan organizasyon grafik aracı. Endüstri mühendisine saygı duruşu olarak bu ismi taşımaktadır. Henry Laurence Gantt, 1910 ve 1915 arasında tanıtan kişi.

Gantt grafiğinin kullanımları

Özellikle en önemli şeyin İzlenecek adımların belirlenmesi ve bir adımın tamamlanmasının diğerinin başlangıcı için kesinlikle gerekli olduğu durumlarda. Kesinlikle bu grafiğin detaylandırılmasının anlamı var. Bir hedefe ulaşmak için gereken adımların zamana nasıl dağıldığını açıkça gösterir.

Bu nedenle Gantt grafiği, aşağıdakileri belirlemek için iyi bir araç olarak kabul edilmektedir. zaman ve iş yükü arasındaki ilişkihem proje organizatörü hem de icracıların her biri için.

özellikleri

Gantt grafiğinin yapısı şunlardan oluşur: günleri gösteren üst yatay eksen, haftalar veya aylar, proje sürelerine en iyi uyan zaman birimine bağlı olarak ve Her aşamadan bahseden ve bir sonraki aşamaya başlayamayacağı, daha düşük bir seviyede bulunan dikey eksen.

Yani Proje ilerledikçe sağa ve aşağı hareket eden, etabın süresine göre daha fazla veya daha az uzayan yatay çubuklar olacaklar. Çubukların sonuncusu hepsinin alt satırında yer alacak ve projenin son sütununa denk gelecek şekilde projenin son günü / ayı / yılında sona erecektir.

Bu mümkündür bir aşamanın tamamlanması ve diğerinin bir olaya başlaması için özellikle bir önceki aşamanın gelişiminin ürünü. Bu olaylar daha sonra bir aşama ile diğeri arasındaki köprülerdir ve genellikle bir belgenin hazırlanması, bir toplantının düzenlenmesi veya bir ürünün tamamlanması gibi olaylardır. Süreleri yoktur ve diyagramda bir sembol verilen, genellikle bir yıldız veya üçgen.

Gantt şemasının detaylandırılması için belirli tanımlara sahip olmanız gerekir:

  • İstenilen detay seviyesi ile planlamak istediğiniz süreç
  • Her birinin süresine karar vererek süreci aşamalara ayırın
  • Çerçeve tasarımı
  • Grafikteki görevlerin gösterimi için modalite

Şirketlerde Gantt şeması

Gantt şeması en yaygın kullanılan araçtır şirketlerde projelerin kalıcı olarak izlenmesi ve değerlendirilmesi için ve bazı durumlarda ana işlevini tamamlayan bazı unsurlar eklemiştir.

Bazen çubuğun içinde, daha küçük bir çubuk bulunur. etkili evrim projenin uygulanmasından sonra (bu şekilde geciken bir şey olup olmadığını açıkça görebilirsiniz) ve diğer zamanlarda diyagram bir dizi kaynak ekleyebilir. maliyetleri ve iş yükünü kontrol edin insanların.

Gantt şemasının kullanımı o kadar yaygındır ki, her ne kadar bilinmesine rağmen detaylandırılmasını düşünen farklı bilgisayar programları vardır. Microsoft Excel veya benzerleri, diyagramın temel bir versiyonuna sahip olmak için kullanılır.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Gantt şemasının tanımı”. Erişim: https://www.tiposde.org/empresas-y-negocios/1010-definicion-de-diagrama-de-gantt/