Fırın işaretleri anlamları

Fırın sembolleri: anlam ve işlevsellik kılavuzu

Tüm özelliklerinden en iyi şekilde yararlanmak için fırınınızın tüm sembollerini tanıyın ve doğru noktada pişirilmiş ve lezzet açısından zengin yemekleri sofraya getirin

Fırın işaretleri anlamları simgeleri sembolleri

Her fırının, tanımayı ve ayarlamayı kolaylaştıran sembollerle işaretlenmiş özellikleri vardır. Bu hakkında bazı küçük farklılıklarla da olsa, farklı markalara ait olsalar bile bu tipteki tüm cihazlarda bulunabilen evrensel sembollerdir .

Fırının geleneksel sembollerini bilmek, onu doğru bir şekilde kullanabilmek ve tam potansiyelinden yararlanabilmek için önemlidir.

Fırın sembollerinin anlamı ile ilgili bu kılavuzda , cihazınızı mümkün olan en iyi şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmek için birçok yararlı bilgi bulacaksınız.

Tek cihaz, birçok pişirme modu

Modern ev fırınları giderek daha çok profesyonel aletlere benziyor. Sahip oldukları sayısız özellik, aslında, birçok farklı şekilde yemek pişirmek için kullanılmalarına izin verir.

Kombi fırında bulunabilen pişirme modları arasında sadece daha klasik statik, havalandırmalı ve ızgara modları değil, aynı zamanda modellere bağlı olarak buharlı pişirme , mikrodalga ve vakumlu pişirme de vardır .

Bunlara, buzunu çözmenize, ısıtmanıza, yiyecekleri yeniden oluşturmanıza ve hamurun kabarmasına izin veren bir dizi ekstra özellik eklenmiştir . Ancak diğerleri fırın bakımını kolaylaştırmak için kullanılır.

Cihazın her bir işlevini ayıran semboller, belirli yiyecekleri pişirmek için en iyi ayarları seçmeyi kolaylaştırmak için kullanılır . Bu yüzden onları tanımak önemlidir.

Statik fırının sembolü nedir

Uzun yıllardır ev fırınlarının tek bir pişirme yöntemi vardı: statik . Mayalı unlu mamuller gibi belirli yiyecekleri pişirmek için hala en iyi seçenek olmaya devam ediyor.

Fırını statik modda ayıran sembol, iki yatay çizginin içine çizildiği karedir : biri üstte, diğeri altta. Bu çizgiler fırın dirençlerini temsil eder ve her ikisinin de ısındığını gösterir.

Üstte tek bir yatay çizgi bulunan sembol , yalnızca üst direncin ısındığı anlamına gelir.

Olan bir alt tek bir yatay çizgi fırının alt kısmında bulunan tek direnci ısınma olduğunu gösterir.

Eğer çizim ortasına bir “e” var , bu fırın sahip olduğu anlamına gelir statik “eco” modunda yalnızca bir seviyede onları pişirme tarafından daha hassas pişirme gerektiren gıdalar için kullanılacak.

Noktalı yatay çizgileri olan statik fırın sembolü “hassas pişirmeyi” belirtir: bu ayar, yemekleri düşük bir sıcaklıkta (maksimum 120 °) pişirmenize olanak tanır.

Konveksiyonlu fırının sembolü nedir

Havalandırmalı modu eşit olarak, daha hızlı yemek pişirmek ve olanak daha raflarda, fırın, arka bulunan bir fan varlığı sayesinde boşluğun içine dolaştığı sıcak hava .

Konveksiyonlu fırını gösteren sembol genellikle bir fan tasarımını çevreleyen bir kare ile temsil edilir . Siemens fırınlarında fan sembolü bir daire ile çevrilidir; bu, bu fırınların termoventile olduğu anlamına gelir , yani fanın etrafına yerleştirilmiş , ısının optimum şekilde yayılmasına ve sirkülasyonuna izin veren ve 4 seviyeye kadar homojen pişirmeye izin veren üçüncü bir dirence sahiptir.

bosch fırın üzerindeki işaretlerin anlamları , siemens fırın işaretleri anlamları , bosch fırın sembolleri ve anlamları , beko fırın sembolleri ve anlamları , arcelik fırın işaretleri anlamları , beko fırın işaretleri anlamları , profilo fırın işaretleri anlamları , bosch fırın işaretleri anlamları , fırın işaretleri anlamları siemens , teka fırın işaretleri anlamları , vestel fırın işaretleri anlamları , bosch fırın gösterge anlamları , siemens fırın sembol anlamları , fırın sembolleri ve anlamları bosch , bosch ankastre fırın işaretleri anlamı ,bosch ankastre fırın üzerindeki işaretlerin anlamları,

Fanın yanında “e” harfi varsa , bu, fırının “eko” fan modu ile donatılmış olduğu anlamına gelir . Arka duvarda bulunan dairesel rezistansın ürettiği ısıdan yararlanarak, hassas pişirme gerektiren yemekleri mükemmel bir şekilde pişirmenize olanak tanır.

Eğer ikinci fan ile birlikte , var olan alt kısmında yatay bir çizgi de çizimde , bu fırın, belirli bir pizza modu pişirme ve pişirmek için çok fazla ısı gerektiren tüm Bu yemekler için donatılmış olduğu anlamına gelir iyi.

Bu ayarı seçerek arka duvarda bulunan dairesel rezistans ve altta bulunan ısıtma elemanı ısınır.

Fırında ızgaranın sembolü nedir

Izgara fonksiyonunu seçerken sadece fırının üst kısmında bulunan ızgara elemanı ısıtılır . Bu pişirme modu, ince dilimlenmiş yiyecekleri ızgara yapmak ve graten yapmak için kullanışlıdır.

Geleneksel ızgara işlevi (statik modda tüm üst direnci ısıtmak) dalgalı bir yatay çizgi sembolü ile gösterilir .

Eğer dalgalı çizgi kısadır , sembol ızgara ya da küçük oranlarda ızgara için kullanılan “ızgara modu, küçük bir yüzey”, gösterir.

Ayrıca bir tasarıma sahiptir ızgara sembolü fanı iç gösterir “havalandırılmış ızgara” işlevini Bu modda, ızgara elemanı ve üst ısıtma elemanı ile dönüşümlü aktive edilir ve kızartma tavuk, bütün balık ve büyük pişirmek mümkündür: et bölümleri.

Üç dikey dalgalı çizgiye sahip sembol, pişmiş yiyecekleri sıcak tutmanıza olanak tanıyan “yiyecek daha sıcak” işlevini gösterir .

Eğer yemekler benzeyen iki yatay çizgi üç dikey çizgiler, aşağıda çizilmektedir , sembol için kullanılan fonksiyonunu gösterir yemekler ön ısıtma .

Yelpaze ve elma sembolü, meyve, sebze ve bitkileri kurutmanıza izin veren kurutma fonksiyonunu gösterir .

Çok ankastre fırınlar Siemens, iki küçük ok, bir kar tanesi ve bir damla su ile temsil edilen coolStart işlevi ile donatılmıştır . .

Bu fonksiyon, fırının ön ısıtma aşamasını ortadan kaldırır ve donmuş ürünleri çok kısa sürede pişirmek için idealdir.

Buharlı ve vakumlu pişirme özellikli kombi fırınlar: bilinmesi gereken semboller

Bazı Siemens kombi fırın modelleri buhar kullanma imkanı sunar vakumlu paketlerde bile yiyeceklerin buzunu çözmek ve pişirmek ve hamur gibi bazı özel yemekler hazırlamak .

Daha geleneksel pişirme modları gibi, bu özel işlevler de ayarlamayı kolaylaştıran sembollere sahiptir.

Orada buharda pişirme üç buhar püskürtmeli bir sembol ile gösterilir . Özellikle sebze, balık ve garnitürlerin yanı sıra meyveleri de hassas bir şekilde pişirmek için uygundur.

Rejenerasyon işlevi tasarımı tarafından tanınan buhar puf hakim olduğu, fanın . Buharın varlığı kurumalarını engellediğinden, pişmiş veya donmuş yemekleri yeniden ısıtmak için idealdir.

Sadece buhar kullanan ve 95 ° ‘nin üzerindeki sıcaklıkları kullanmayan sous vide pişirme sembolü, hava geçirmez bir torba içinde kapalı bir et parçasının tasarımıyla temsil edilir . Yiyecekleri bu şekilde pişirmek, yiyeceklerin besleyici özelliklerini sağlam tutmanıza ve renklerini korumanıza olanak tanır çünkü vakum oksidasyon sürecini önler.

Üzerinde buhar püsküren bir sepet sembolü ile temsil edilen mayalama fonksiyonu , hamurun yüzeyde kurumadan kabartılması ve yoğurdun olgunlaşması için idealdir.

bosch fırın üzerindeki işaretlerin anlamları , siemens fırın işaretleri anlamları , bosch fırın sembolleri ve anlamları , beko fırın sembolleri ve anlamları , arcelik fırın işaretleri anlamları , beko fırın işaretleri anlamları , profilo fırın işaretleri anlamları , bosch fırın işaretleri anlamları , fırın işaretleri anlamları siemens , teka fırın işaretleri anlamları , vestel fırın işaretleri anlamları , bosch fırın gösterge anlamları , siemens fırın sembol anlamları , fırın sembolleri ve anlamları bosch , bosch ankastre fırın işaretleri anlamı ,bosch ankastre fırın üzerindeki işaretlerin anlamları,

Gıdaların hassas bir şekilde buzunu çözmek için uygun olan “buz çözme” işlevinin sembolü, bir buz kristali ve bir damla su ile gösterilir .