Eylem planının tanımı

Eylem planı nedir?

Eylem planı bir Gelecekte herhangi bir hedefe ulaşmak için önceden belirlenmiş adımlar kümesi. Sadece bir şeyi istemek gerçeği, ona ulaşmayı garanti etmez ve insanların koyduğu tüm hedefler az ya da çok çaba gerektirir ve bu çaba, iyi yönlendirilmezse, yani, eğer bir şeye hiçbir katkı sağlamayan bir şeye işaret ediyorsa, işe yaramaz. ana neden.

Günlük görevler için bir eylem planının tüm detaylandırılması veya kişisel bir hedefe ulaşmak (mezun olmak ve ardından yurtdışında yüksek lisans yapmak gibi) saçma görünse de, daha karmaşık konularda, özellikle de söz konusu olduğunda gerekli hale gelir. bir dizi insana ve kaynağa.

Şirketlerde eylem planı

İş Çok önemli bir disiplinin belirlediği kriterlere göre eylem planları hazırlamak, iş idaresi. Öncelik, verimlilik ve zaman, alan ve parayı optimize etmede, ancak bir eylem planının hazırlanması beraberinde başka avantaj:

  • Kuruluşa güvenilirlik kazandırınve çoğu zaman hissedarlar veya sponsorlar, yatırım yapmaya veya bunlardan birine finansal destek sağlamaya karar vermeden önce şirketlerin farklı eylem planlarını analiz etmeye ve karşılaştırmaya çalışır.
  • Operasyonel soruda, bir görevin uygulanmasından önce bir eylem planının gözden geçirilmesi, İlgili bir sorunu gözden kaçırma olasılığını en aza indirin: çoğu durumda unutulan bir adım vardır ve sonra artık çok geç ve geri dönmek zordur.
  • Eylem planının tamamı somut olarak belirlenmişse, bunu uygulayanlar tüm projeyi ve yalnızca onları bireysel olarak içeren kısmı anlayın, genel olarak planın başarılı olma eğilimindedir.

Bir eylem planı nasıl oluşturulur

Eylem planı genellikle mantıksal bir soru akışına göre yapılırOkumasının, bir proje analistinin o projeyi analiz ederken temel soruların cevaplarını almasını kolaylaştırması amacıyla:

  • Ne yapmalı?
  • Bunu gerçekleştirecek olanlar kimler?
  • Ne zaman piyasaya sürülecek ve değişiklikler ne zaman görülecek?
  • Bunu yapmak için ne gerekiyor?
  • Planla ilgili resmi bir tebliği kim almalıdır?

Bu cevaplar genellikle planda düzenli bir şekilde cevaplanır ve eylem planları genellikle bir eylemin bağlamını ve gerekçesini belirleyen tarihsel sunum.

Bunu bir takip eder durumun ve planı özellikle gerekli kılan boşlukların analizi. Sonra amaçlar ve hedefleronlar için belirlenen son tarihler ile birlikte, uygulama stratejileri ve son olarak izleme ve değerlendirme modu açıklanmıştır. Ek olarak, talep edilmesi gereken iç veya dış yetkiler, bütçeler veya planın uygulanmasının olası çevresel etkileri görünebilir.

Geleceğe yönelik bir eylem planı geliştirmek bazen bir uzun ön analiz. Eylem planlarının toplanması yaygındır bu görevde özel olarak uzmanlaşmış çalışma ekipleri.

Aşaması programın tanımı Eylem planının, hem insan hem de maddi kaynakların yanı sıra süreç sırasında erişilebilecek bütçenin bilinmesini gerektirmektedir.

Eylem planı önemli olsa da, takip aşaması Bu aynı zamanda, organizasyon içinde veya dışında üretilen beklenmedik durumlar veya geçici değişiklikler nedeniyle bazı şeylerin planlandığı gibi gitmemesi olasılığını da dikkate almalıdır. Bu yüzden söyleniyor eylem planları da esnek olmalıdır.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Eylem planının tanımı”. Erişim: https://www.tiposde.org/empresas-y-negocios/1021-definicion-de-plan-de-accion/