Epoksi boyaya hangi tiner kullanılır

Epoksinizi nasıl inceltmelisiniz ve yapmadan önce nelere dikkat etmelisiniz?

Bir solvent ekleyerek poksinin viskozitesini düşürmek cazip olabilir. Kullanıma açmak daha kolay hale geliyor; kısmen çürümüş ahşap gibi gözenekli yüzeylere daha derin nüfuz eder; ve fiberglas kumaş gibi malzemelere daha hızlı doyar.

Ancak – ve bu büyük bir ‘ama’ – viskoziteyi düşürmek, epoksinin özelliklerini de değiştirerek hem gücünü hem de nem direncini etkileyebilir. Ayrıca epoksinin jelleşmesi için geçen süreyi de etkiler.sentetik tiner ne işe yarar , tiner nedir , sentetik tiner nerelerde kullanılır , selülozik tiner nedir , epoksi boyaya hangi tiner kullanılır , endüstriyel tiner nedir , sentetik tiner nedir , epoksi boya hangi tinerle inceltilir , epoksi tiner nedir,

Bu nedenle, epoksinizi inceltmeye karar vermeden önce, potansiyel risklere karşı faydalarını tartmak önemlidir. Ardından, devam etmek istiyorsanız, epoksinizi ısı kullanarak mı yoksa bir çözücü ile mi incelteceğinize karar vermelisiniz.

sentetik tiner ne işe yarar

Epoksiyi inceltme hakkında bazı yaygın yanlış kanılar

West System International’daki teknik personel, epoksinin etkili olabilmesi için ahşaba derinlemesine nüfuz etmesi gerektiğine inanan müşterilerle sık sık konuşuyor. Bazen böyle olsa da, çoğu zaman öyle değildir – ve müşteriler aslında yararlı olmayabilecekken epoksiyi inceltmeyi düşünüyorlar.

Örneğin, yüzeydeki düzgün bir epoksi kaplama, inceltilmiş epoksiden çok daha iyi su direnci sağlar çünkü inceltilmiş epoksi gözenekli olma eğilimindedir. Benzer şekilde, yapışma, bir derzin yüzey alanına, ahşabın gücüne ve kullanılan yapıştırıcının gücüne bağlıdır ve epoksinin derinlemesine nüfuz etmesine – birçoğunun inandığı gibi – bağlıdır. Ve çürümüş ahşap söz konusu olduğunda, inceltilmiş epoksi onu kesinlikle zorlaştırsa da, orijinal gücünü geri kazanmaz.

Dolayısıyla, bu nedenlerden herhangi biri nedeniyle epoksiyi inceltmeyi düşünüyorsanız, tekrar düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Aksi takdirde, epoksiyi etkili bir şekilde inceltmek için bilmeniz gerekenler:

Isı kullanarak epoksinin inceltilmesi

Epoksiyi ısı kullanarak inceltmek istiyorsanız iki seçeneğiniz vardır. Reçine ve sertleştirici bileşenlerini ayrı ayrı ısıtabilir ve ardından bunları karıştırarak inceltilmiş bir epoksi oluşturabilirsiniz. Veya ahşap gibi alt tabakayı ısıtabilir ve oda sıcaklığında reçine ve sertleştirici karışımınızı ısıtılmış yüzeye uygulayabilirsiniz.

epoksi boyaya hangi tiner kullanılır

Ancak ahşabı kaplıyorsanız, en iyi yöntem epoksi yerine ahşabı ısıtmaktır. Epoksi uygulamadan hemen önce ısı kaynağını çıkarın ve karışım ahşapla temas ettiğinde incelecektir. Ahşap soğudukça epoksi, odun lifindeki hava büzüldükçe jelleşmeden önce derinlemesine çekilir.

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, epoksi kaplara veya ahşaba rahatça dokunabilmelisiniz, bu yüzden onları maksimum 35˚C’ye kadar ısıtın. Aşırı ısınma, epoksinin çok hızlı sertleşmesine neden olur. Kürlenmiş epoksiden yükselen duman görürseniz, muhtemelen hasar görmüştür ve değiştirilmesi gerekir.

Solvent kullanarak epoksinin inceltilmesi

Epoksi ısıtmak orijinal epoksi özelliklerini korumanıza olanak sağlarken, aseton, cila inceltici veya denatüre alkol gibi bir çözücü eklemek ciddi değişiklikler yaratabilir.  Biz herhangi bir zamanda çözücü ile epoksi incelme önermiyoruz , bu yüzden burada ve:

  • Epoksiye% 5 cila inceltici eklemek, epoksinin basınç dayanımını% 35 azaltır. Bu nedenle artık yapısal bir yapıştırıcı olarak uygun değildir.
  • Bir çözücü eklemek, kürleme süresini uzatabilir ve çalışmanızı öngörülemez hale getirebilir.
  • Bir çözücü eklemek, epoksinin zamanla büzülmesine ve çatlamasına neden olabilir. Bu, çözücü epoksi sertleşmeden önce buharlaşmazsa, ancak daha sonra zamanla karışımdan çıkış yolunu bulursa olur.
  • Aseton gibi bir çözücü eklemek kürlenmiş epoksinin rengini değiştirebilir.
  • Bir çözücü eklemek, Strafor gibi alt tabakalara zarar verebilir – bu nedenle, çözücünüzü epoksinizi inceltmeden önce alt tabakanız üzerinde test edin.
  • Bir çözücü eklemek yangın riskini artırabilir ve sağlığınıza zarar verebilir.
  • Cam elyafını hızlı bir şekilde ıslatmak için bir çözücü eklemek, fazla epoksi dikey yüzeylerden boşalırsa reçineden yoksun kumaş oluşturabilir.

Genel olarak önerimiz, epoksiyi ısı kullanarak inceltmektir, çünkü bu, epoksinin orijinal özelliklerini korumanızı sağlayabilir.

Ancak bu öneri her zaman bir uyarı ile birlikte gelir: epoksiyi incelterek, yıllar boyunca rafine edilmiş WEST SYSTEM ürünlerinin bileşimini değiştirmiş oluyorsunuz. Bu, asla yapmamalısın demek değil, ama yaptığın zaman dikkatlice düşünmen ve hareket etmen gerektiği anlamına geliyor.

Epoksi reçine, sızdırmazlık ve yapıştırıcı olarak kullanılabileceği gibi birçok başka şey de kullanılabilen katı bir malzemedir. Epoksi reçineyle ilgili bir sorun, ne kadar kalın ve viskoz olabileceğidir. Bu, kaplamada hava cepleri, çizgiler ve kendiliğinden tesviye sorunları gibi epoksiyi kullanırken sorunlar yaratabilir. Bu sorunu çözmenin en iyi yolu epoksiyi inceltmektir. Epoksiyi inceltmek için farklı yöntemleri gözden geçirelim. 

Not: Farklı epoksiyi inceltme yöntemlerini ve bunların ürünün mukavemet özelliklerine ve son kürlemeye nasıl zarar verebileceğini anlamak önemlidir.  

epoksi boya hangi tinerle inceltilir

Çözücülerle İnceltme

Epoksiyi inceltmek için mümkün olan ve en çok kullanılan yöntemle. Ama aynı zamanda en zararlı olanı. Epoksi reçineyi bir çözücü kullanarak inceltmek, epoksinin mukavemet özelliklerine çok zarar verir. Epoksi reçine markadan markaya değişir, ancak ortalama olarak, karışıma eklenen her% 5 tiner için epoksinin mukavemet özelliklerinde% 35 azalma olur. Epoksi ile bir çözücü kullanırken hafifçe basın. Bu yöntemler, epoksi reçinenizin çalışma şeklini önemli ölçüde etkileyebilir ve ayrıca epoksinin toplam kürlenme süresini artırabilir.

Aseton veya Boya Tiner

epoksi tiner nedir,

Epoksiyi inceltmek için aseton veya boya inceltici kullanırken, genel kural epoksi reçinesine maksimum% 10 eklenmesidir. Bir örnek olarak, karıştırdığınız 32 ons epoksiniz varsa, bu karışıma yalnızca 3,2 ons aseton ekleyeceksiniz. 

Denatüre Alkol 

Aseton ve diğer çözücüler yerine tavsiye edin. Denatüre alkol, epoksinin fiziksel özelliklerinin çoğunu etkilemeden partiye daha fazla çözücü eklemenizi sağlar. Genel kural, epoksi reçineye maksimum% 20 eklenmesidir. Bir örnek olarak, karıştırdığınız 32 ons epoksiniz varsa, bu karışıma yalnızca 6,4 ons denatüre alkol ekleyeceksiniz. 

Isı İle İnceltme

Çözücü ile inceltme kadar popüler değildir, ancak yine de epoksideki güç özelliklerinin çoğunu korumak için çok etkili bir yöntemdir. Bu işlem, epoksiyi bitmiş ürününüze uygulamadan önce yüzeye veya epoksiye doğrudan ısı uygulayarak gerçekleştirilir. Reçineyi ısıtmak, epoksiyi daha kullanışlı hale gelecek ve epoksinin neredeyse tüm fiziksel özelliklerini koruyan bir seviyeye kadar önemli ölçüde inceltecektir.