Düzenin tanımı

“Düzen” nedir?

Düzen bir kavramdır pazarlama alanı ile ilgilidir ve işletme üretim stratejisinin bir parçası olarak belirli bir alandaki fiziksel unsurların dağıtımı ile bağlantılıdır. Organizasyon yöneticilerinin mobilya ve çalışma araçlarını düzenleme şekli sezgisel gibi görünse de, yerleşim planının incelenmesi her bireyin ve makinenin zamanını ve çalışmasını optimize etmeyi amaçlamaktadırve bununla ilgilenenler, uzun vadede getirilerdeki farklılıkların fark edileceğini söylüyor.

Giriş ve çıkış stratejilerini düşünmeden bile kaynaklarının fiziksel dağılımını optimize etme konusunda endişelenmeyen birçok şirket olduğu doğrudur, ancak bunun onları farklı şekillerde nihai kayıplara maruz bıraktığı da doğrudur.

Organizasyon için ekonomik iyileştirmeye ek olarak, düzende bir optimizasyon Bir şirketin çevresel etkisini önemli ölçüde azaltabilir, ayrıca atıkları ve hurdayı azaltabilir ve işyerinde meydana gelen kaza olasılığını en aza indirebilir.

Açıktır ki planlama makine dağıtımıBazı durumlarda çok geniş alanlarda, bir anda belirlenen bir şeydir ve onu değiştirmek oldukça zordur: makineler çok büyük olabilir ve alan o endüstri için özel olarak belirlenebilir.

Ancak, düzen teorisi tavsiye eder her yönden esnekliği göz önünde bulundurunŞirketin kendisini her zaman aynı ürün veya hizmete adaması gerekmeyeceğini ve sonunda, eğer öyleyse ürünün şekil, boyut veya görünüm olarak değişebileceğini ve organizasyonun bu değişikliğe hazırlıklı olması gerektiğini varsayarsak.

Düzen kuralları

Çoğu durumda mizanpajın iyi bir şekilde hazırlanmasından sorumlu olanlar, tasarımcılar ve hazırladıkları eskizlerin işlevi öğelerin nasıl dağıtılacağını tam olarak tahmin edin.

Bu rehberlik etme eğilimindedir dört kural:

  1. Malzemelerin sürece girdikleri andan süreçten çıkana kadar kat etmeleri gereken mesafe mümkün olduğunca kısa olmalıdır.
  2. Üretim türü, hacmi ve biçiminde olası esneklik dikkate alınmalıdır
  3. Koridorlar olabildiğince geniş olmalıdır
  4. Personelin sirkülasyonu, üretim faaliyetinin dışındaki girdilerle temasından kaçınarak erişilebilir olmalıdır.

Bilgi işlem düzeni

Yerleşim konusuna, belki de sanayide olduğundan çok veya daha fazla, büyük önem verilen bir diğer alan, Bilgi işlem, web siteleri tasarlarken: genel olarak şirketler web sayfası geliştiricileri, sitenin görünümü veya düzeni konusunda hemfikir olanlarla.

Oldukça basit ve erişilebilir ve hatta bazı durumlarda ücretsiz olan belirli genel yerleşim modelleri vardır. Bununla birlikte, diğerleri çok pahalıdır ve siteyi alan kişinin psikolojisi hakkında bütün bir teoriye katılarak şirketin mümkün olan en doğrudan yoldan ayrılmak istediği mesajını almaya çalıştıkları için geliştirmeleri uzun zaman alır.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Düzenin tanımı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/empresas-y-negocios/1019-definicion-de-layout/