Deniz Ürünleri Salpicón – Kolay Ev Yapımı Tarif!

Deniz Ürünleri Salpicón Tarifi

deniz mahsulü sıçraması Başlangıç ​​veya kapak olarak ideal, basit ve taze bir reçetedir. Salpicón salata gibi ama deniz mahsulleri ve doğranmış sebzelerle. Birçok malzemeyi desteklediği için çok çeşitli yapılabilir, böylece en sevdiğiniz deniz ürünlerini ekleyebilir ve beğeninize göre özelleştirebilirsiniz.

Salpiconun güzel ve lezzetli olması için önemli olan taze malzemeler kullanmaktır. Sebzeler de taze ve iyi olmalıdır. Geri kalanı için, çok kolay ve hızlı bir tariftir, bu yüzden çok fazla komplikasyon yaşamayacaksınız. Ücretsiz Tariflerde size öğrenmeniz gereken tüm adımları ve ipuçlarını veriyoruz deniz mahsulleri salpicón nasıl yapılır, Göreyim seni!

2 kişi
30 dk.
Düşük zorluk

Ek özellikler:
Ortalama tutar

Deniz Ürünleri Salpicón’u yapmak için malzemeler:

Deniz Ürünleri Salpicón nasıl yapılır:

1

Sebzeleri doğrayın (soğan, kırmızı biber ve yeşil biber) çok küçük parçalar halinde.

Deniz Ürünleri Salpicón Tarifi - Adım 1

2

Ahtapot ve yengeç çubuklarını küçük parçalar halinde kesin. Karidesleri soyun ve damak tadınıza göre kesin veya tamamen bırakın.

Deniz Ürünleri Salpicón Tarifi - Adım 2

3

Tüm malzemeleri bir Servis tabağı.

Deniz Ürünleri Salpicón Tarifi - 3. Adım

4

Yağ, biraz sirke ve kırmızı biber ile bir sirke hazırlayın. Malzemeleri iyice karıştırın. Biraz tuz ekleyin deniz mahsulü sıçraması ve salata sosu ile yıkayın. Soğuk servis yapın ve tadını çıkarın. Salpicón sadece deniz mahsulü karışımlarından yapılmadığından ayrıca şunları da hazırlayabilirsiniz:

Deniz Ürünleri Salpicón Tarifi - 4. Adım

Deniz Ürünleri Salpicón – Öneriler

Başta da belirttiğimiz gibi deniz mahsulleri salpicón, pek çok varyasyonun yapılabileceği bir tariftir. İşte hazırlamanız için bazı öneriler en iyi deniz mahsulleri salpicón ve herkesi sizden tarifi sormaya bırakın:

  • Bu durumda salpicón’u oldukça erişilebilir ve ucuz malzemelerle hazırladık, ancak istediğiniz zaman örümcek yengeç veya karides gibi diğer deniz ürünlerini de ekleyebilirsiniz.
  • Onu Noel’de veya herhangi bir özel günde bir başlangıç ​​olarak servis edebilir, hafif ve oldukça besleyici bir akşam yemeği olarak tadını çıkarabilirsiniz.
  • Bir gün önceden hazırlayıp buzdolabında bırakabilirsiniz. Bu sayede tatlar daha iyi oturacak ve tarif daha lezzetli olacaktır.
  • İhtiyacınız olan tüm kabuklu deniz hayvanlarına sahip değilseniz, hake gibi ucuz balıklar kullanarak bunu tamamlayabilirsiniz.

Deniz mahsulleri salpicón da Galiçya’da çok popüler bir tarif. Galiçya deniz mahsulleri salpicón’unu nasıl hazırlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız, bağlantıya tıklayın ve adım adım keşfedin!