Denge anlamı

Denge nedir?

Dönem Denge genellikle belirtir Uygulanan kuvvetlerin telafi edildiği veya iptal edildiği bir veya daha fazla organın durumu. Denge, aynı zamanda bir durumun olduğu durum olarak da adlandırılır. olayların kararlılığı veya düzenliliğidurumunun aksine dengesizlik.

Fizikte denge

İçinde mekanikdenge, kuvvetler Bir cisme etki eden (yerçekimi kuvvetleri, sürükleme kuvvetleri, itme kuvvetleri vb. olabilir) birbirini yok eder, ayrıca anlar bu kuvvetlerin her biri. Bu nedenle denir statik denge Vücudun pozisyonunun herhangi bir değişikliğe uğramadığı duruma, bu nedenle vücut pozisyonunda herhangi bir öteleme, dönme, hızlanma veya başka bir değişiklik yoktur. mekanik değişkenler.

Buna karşılık, statik denge üç türden olabilir. İlk olarak, vücut üzerinde yapılan herhangi bir hareketten sonra orijinal konumuna geri döndüğünde, bir şeyin varlığındayız diyoruz. kararlı denge. İkincisi, bir kuvvet uyguladıktan sonra vücut orijinal konumundan daha da fazla saptığında, bunun bir denge durumu olduğunu söylüyoruz. kararsız.

Son olarak, bir kuvvet uygulandıktan sonra vücut orijinal pozisyondan farklı bir pozisyonda sabit kaldığında, bir kuvvetin varlığında olduğumuzu söylüyoruz. tarafsız denge veya bir kayıtsız denge.

Ayrıca şöyle bilinir termodinamik denge bulunduğu duruma fiziksel sistemco değişiklikleri yaşamaz sıcaklık Ö Basınç sistemin iç kuvvetleri ve dış kuvvetleri arasında oluşan kararlılık nedeniyle.

Organik denge

İçinde Biyoloji, bir organizmanın dengesi, sürdürmek yaşamsal işlevleryeterli hormon seviyelerinin, hücrelerin yaşamsal süreçlerinin, kanın pH seviyesinin vb. korunması yoluyla. Bu sürece denir homeostazve bilinçsizce meydana gelir.

Bir organizmanın dengesi aynı zamanda düşmeden hareket etme, hatta çok hızlı hareket etme yeteneğini ifade edebilir. Bunun için beyin Ekstremitelerin ve genel olarak vücudun pozisyonunda kalıcı olarak algılanamaz değişiklikler yapar, ağırlık merkezi İster dört ayaklı bir hayvan, isterse iki ayaklı bir hayvan olsun, vücudun dengesini kaybetmeden hareket etmesine izin veren bir pozisyonda. Bu denge hissi olarak bilinir denge algısı.

Siyasi ve ekonomik denge

Denir siyasi denge ikisinin olduğu bir duruma düşman siyasi güçler aynı güce sahipler ve birini diğerine dayatamazlar. Bu durum, bir parlamenter siyasi sistem, nerede olabilir ki hayır siyasi parti oyların çoğunluğunu elde edebilir, böylece hiçbir partinin yönetecek yeterli meşruiyete sahip olmadığı bir durum verir.

Ya da askeri ve jeopolitik düzeyde meydana gelebilir. durum benzer askeri güçlere sahiptir ve rakip gücü yenemez ( Soğuk Savaş Birleşik Devletler ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği arasında).

Ayrıca şöyle bilinir ekonomik denge bir duruma talep ve teklif aynı ürün veya mal aynı olup, piyasa denge fiyatı.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “Dengenin anlamı”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/general/944-significado-de-equilibrio/