CPU türleri

CPU’nun kısaltması central işlem birimi Ö “Merkezi işlem birimi” ispanyolca’da. Bilgisayarımızın tüm donanımını içeren kabin ile karıştırılmamalıdır. Bazen “beyin”, Bu durumda doğru bir biyolojik metafor.

Bilgisayarımızın gerçekleştirdiği tüm görevler, en azından büyük ölçüde CPU’muz tarafından gerçekleştirilecektir. Hıza ve CPU’mızın ne kadar modern olduğuna bağlı olarak, bilgisayarımızın yanıt verdiği hız olacaktır.

Bazıları CPU’ları genel olarak dolapların ve bilgisayarların sınıflandırılması olarak sınıflandırır, ancak bu sınıflandırma yanlış ve kesin değildir. CPU üretiminden sorumlu iki büyük marka var: ADM ve Intel. Sırasıyla, bunları tek çekirdekli, iki, üç veya dört çekirdekli CPU olarak sınıflandırabiliriz.

Üreticiye göre CPU türleri

Söylediğimiz gibi, pazar genellikle AMD ve Intel tarafından tekelleştiriliyor, ancak bu başka bir markanın olmadığı veya başka rakiplerin ortaya çıkmayacağı anlamına gelmese de, şimdiye kadar bilgisayar mikroişlemcilerinin çoğunu pazara sağlayanlar.

  • Intel Kurumu: Intel, rakamlarına göre yılda en çok parayı seferber eden çok uluslu şirkettir. Öte yandan, bilgisayarların büyük çoğunluğunda bunu görmek çok yaygındır ve her zaman bir güven garantisi olmuştur. Öte yandan, yeni ürünler açısından en çok yenilik yapan şirketlerden biri oldu: farklı USB bağlantı noktalarından tamamen farklı görevleri yerine getirebilen işlemcilere. Kârının% 15’inden fazlasını araştırma ve geliştirmeye harcayan, dünyanın en yenilikçi şirketlerinden biri olarak kabul edilmektedir.
  • AMD: Kuzey Amerika yarı iletken devi. Intel’den farklı olarak AMD (Advanced Micro Devices), çok çeşitli ürünlerde uzmanlaşmıştır, ancak daha önce de söylediğimiz gibi, muhtemelen piyasalarda dolaşan tüm yarı iletkenlerin anasıdır. Sadece Intel ile kıyasıya rekabet etmekle kalmıyor, grafik alanında da başka bir devle rekabet ediyor: Nvidia. Ek olarak, dünya çapındaki en büyük yonga seti üreticilerinden biridir.

Çekirdek sayısına göre CPU türleri

Bir veya daha fazla çekirdekli işlemcilerin hangi işlemcilerden oluştuğunu listelemeye ve açıklamaya başlamadan önce, bir açıklama yapmak önemlidir: Çekirdek sayısı, mutlaka çalışma hızını oluşturmaz; yani, bir işlemci üç çekirdekli ise, üç kat daha hızlı yanıt vereceği anlamına gelmez. Çekirdek sayısı esas olarak bir kapasiteyi ifade eder çoklu görev. Tarafından çoklu görev Bir bilgisayarın veya işlemcinin farklı görevleri gerçekleştirme ve aynı anda farklı programları çalıştırma yeteneğini anlıyoruz.

İşlemcimiz ne kadar çok çekirdeğe sahipse, bilgisayarımız yavaş veya geç tepki vermeden birçok komutu yürütme ve birçok görevi gerçekleştirme yeteneği o kadar artar. Bu, bilgisayarımızın genel yanıt verme yeteneğini doğrudan etkiler, ancak daha önce söylediğimiz gibi, çekirdek sayısı doğrudan yanıt hızına atıfta bulunmaz.

Tek çekirdekli CPU’lar: ilk bilgisayarların yalnızca bir çekirdeği vardı. Bu gecikmiş bir yanıt oluşturdu ve “daha ağır” görevler çok daha yavaştı. Bu, iki işlemi aynı anda yürütmek için, ikinci işlemin küçük bir kısmının ilk işlemin bitiminden önce başlatıldığı ve bu durumda bile sürecin çok külfetli olduğu anlamına geliyordu.

Çift çekirdekli CPU’lar– Çift çekirdekli CPUS’lar, tek çekirdekli işlemcilere kıyasla büyük bir sıçrama yaptı. Başlangıçta özel bir işlemci ile aynı anda birkaç görevi gerçekleştirme yeteneği, görevi sıradan kullanıcılar ve en zorlu kullanıcılar için kolaylaştırdı. SMT, Simultaneous Multi-Thread Technology adlı özel bir kod kullandılar. Çok eski olmayan çoğu işlemci hala bu tür işlemcileri kullanıyor, ancak mevcut programlar ve işletim sistemleri her seferinde daha güçlü işlemciler gerektiriyor.

Dört çekirdekli CPU’lar: yaygın olarak bilinir dört çekirdekli, dört çekirdekli işlemciler anın kralıdır. Tepki hızı, çift çekirdekli CPU’lardan çok daha yüksek olup, sözde oyuncular (video oyunu hayranları) ve bilgisayarlarıyla çoklu görev yapması gereken kişiler için idealdir.

Altı ve sekiz çekirdekli CPU: CPU’lardaki en son gelişmeler bize altı ve hatta sekiz çekirdekli işlemcileri gösterdi. Bahsedilen en iddialı projeler çoklu işlemciler, sonsuz komutu çözme ve aynı anda binlerce görevi yerine getirme yeteneğine sahip. Her zaman olduğu gibi, teknolojinin bu konuda freni yok.

CPU’lar hakkında bazı önemli açıklamalar

  1. Çekirdek veya çekirdek aynıdır; bu nedenle, quadcore, hexacore ve octacore “dört çekirdekli”, “altı çekirdekli” veya “sekiz çekirdekli” demenin farklı yollarıdır.
  2. CPU’lar PC’lere özel değildir: Akıllı telefonlar ve tabletler (özellikle yeni telefonlar), yalnızca birkaç yıllık ömrü olan birçok bilgisayardan bile daha güçlü CPU’lara sahiptir.
  3. Bir akıllı telefon, tablet veya PC seçerken, işlemci çok önemli bir faktör olmasına rağmen, aşağıdaki gibi diğer faktörleri de hesaba katmalıyız. memoria RAM (Rasgele Erişim Belleği, kısa vadeli cevap), diğer birçok faktörün yanı sıra.

Bu içeriğe nasıl atıfta bulunulur:

Alıntı

Sınıflandırmalar Ansiklopedisi (2017). “CPU türleri”. Kurtarıldı: https://www.tiposde.org/informatica/1041-tipos-de-cpu/