Çok Hızlı Kilo Vermek İçin Ketojenik Diyet Planı

Ketojenik diyet planı temelde düşük karbonhidrat ve yüksek yağ alım diyetidir. Hızlı ve güvenli bir şekilde kilo vermesi nedeniyle günümüzde popüler hale gelmiştir.ketojenik diyet tatlı tarifleri , ketojenik diyet tatlı , ketojenik diyet çeşitleri , ketojenik diyet yemek tarifleri , keto diyeti yemek tarifleri , ketojenik tarifler, Karbonhidrat alımınızı azaltmayı ve çoğunu yağ ile değiştirmeyi içerir. Bu süreç, vücudunuzu, vücutta artan miktarda ketonun üretildiği, ketozis adı verilen metabolik bir duruma sokar.

Bu olduğunda vücut çok verimli bir şekilde yağ yakmaya başlar ve onu ketonlara dönüştürür. Kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürür ve vücudun metabolizması karbonhidratlardan ziyade yağdan ketonlara doğru kayar. Bir araştırma, insanların diğer moda diyetlerinden 3 kat daha hızlı ve daha iyi kilo verdiklerini iddia etti. Ayrıca kolesterolü ve genel sağlık seviyelerini iyileştirdiler.

Ketojenik diyet planı, kişinin karbonhidrat alımını takip etmesini gerektirir. Günlük protein alımı, boy ve cinsiyete bağlı olarak değiştirilir. Tipik Ketojenik diyet vücutta bulunan yağdan% 70, proteinlerden% 20, karbonhidrattan% 5-10 kalori alır. Ketojenik diyet, büyük ölçüde yağ olması nedeniyle son derece doyurucudur ve açlığı büyük ölçüde azaltır.

Ketojenik Diyetin Kökeni:

Orijinal keto diyeti, Mayo Clinic’te Dr. Russell Wilder tarafından epilepsi tedavisi için tasarlanan klasik keto diyetiydi. Klasik keto, çeşitli makro besinlerin alımını, her 1 kısım karbonhidrat ve protein için 4 kısım yağ alımına değiştirir. Enerji ihtiyacının% 90’ı keto diyetindeki yağlarla,% 6’sı proteinden ve% 4’ü karbonhidratlardan karşılanır. Bu oran, enerjinin vücutta metabolize olma şeklini değiştirir ve ketoz adı verilen bir durumu tetikler. Hastalar ve sağlıklılar için de çeşitli terapötik faydaları vardır. Vücut, diyet alımına bağlı olmak yerine kendi yağ deposundan kalori harcamaya zorlanır, bu da onu kilo kaybı için son derece etkilidir. (1)

Keto Diyet Türleri:

 1. Standart veya Klasik Ketojenik Diyet: Düşük karbonhidrat, yüksek protein ve yağ alımı diyetidir. % 75 yağ,% 20 protein ve% 5 karbonhidrattan oluşur.
 2. Yüksek Proteinli Ketojenik Diyet: Klasik keto diyetine benzer ancak% 35 civarında daha fazla protein içerir.
 3. Hedeflenen Keto Diyeti: Özellikle egzersiz zamanlarında karbonhidrat eklemenizi sağlar.
 4. Döngüsel Keto Diyeti: Alternatif keto günleri döngüleri ve 5 keto günü ve ardından 2 günlük karbonhidrat diyeti gibi yüksek karbonhidrat yeniden besleme günlerini içerir.

Klasik keto diyeti, hevesli diyet yapanlar arasında popüler versiyondur, diğerleri ise vücut geliştiriciler ve sporcular tarafından kullanılır.

Ketojenik Diyet Nasıl Gidilir:

 1. Öncelikle, Ketojenik diyetin altında yatan mekanizmayı ve gerçekte nasıl çalıştığını ve içerdiği riskleri anlamak için araştırmanızı iyice yapın. Doktorunuza danışabilir, youtube videolarını izleyebilir veya internette okuyabilirsiniz.
 2. Diyette bulunan tüm yüksek karbonhidratlı yiyecekleri çıkarın. Tüm tam tahıllar, yüksek karbonhidratlı yiyeceklere örnektir. Pirinç ve şişirilmiş pirinç de dahildir.
 3. Diyetinizdeki karbonhidratlara kıyasla protein alımı artırılmalıdır.
 4. Ketojenik yiyecekler temelde doğaldır, doğaları gereği bütün gıdalardır. Şeker, tatlandırıcı, tatlı yemekler gibi işlenmiş gıdalardan kaçının. Bunların diyet sırasında alınması sağlık üzerinde olumsuz etki yaratabilir.
 5. Sadece düşük karbonhidratlı yiyecekler yenildiği için susuz kalmamak çok önemlidir.

Ketojenik Diyet Yemek Nedir:

Keto Diyette Tüketebileceğiniz Yiyecekler:

 1. Yumurta: Yumurta akının protein açısından çok yüksek olduğu düşünülmektedir.
 2. Balık: Protein ve birçok besin maddesi bakımından yüksektir. Uskumru, ton balığı gibi yağlı balıklar diyetinize dahil edilebilir.
 3. Soya fasulyesi: % 54 civarında protein içerir ve aynı zamanda mideyi dolu tutar.
 4. Koyu yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Domates ve biber gibi diğer sebzeler de dahil edilebilir.
 5. Yer fıstığı, kaju fıstığı, antep fıstığı, keten tohumu vb. Kuruyemişler ve tohumlar, ara öğünlerde yenmek için iyidir.
 6. Tereyağı ve krema yağ bakımından yüksektir ve dahil edilebilir.
 7. Yüksek yağlı içerikli kırmızı et, jambon, pastırma, hindi gibi etler.
 8. İşlenmemiş peynir de dahil edilebilir.
 9. Yağlar, özellikle zeytinyağı ve hindistancevizi yağı, ketojenik bir diyet planında yenebilir.
 10. Tuz, karabiber vb. Çeşniler tüketilebilir.

Dışarıda yemek yemeniz gerektiğinde, yumurta ve et gibi yağ veya protein bazlı diyetleri seçin. Daha fazla sebze sipariş edin ve tercihen tatlıdan vazgeçin.

Keto Diyetinde Kaçınılması Gereken Gıdalar:

 1. Smoothie, kek, çikolata, dondurma gibi şeker ve şekerli yiyeceklerin yüksek alımı
 2. Pirinç, makarna, tahıl vb. Tahıllar ve nişasta
 3. Mayonez gibi sağlıksız yağlar
 4. Alkol
 5. Pancar, patates vb. Gibi kök sebzeler
 6. Fasulye, mercimek vb. Baklagiller
 7. Karbonhidrat oranı yüksek işlenmiş ve paketlenmiş yiyecekler.

Daha fazla gör: 31 Günlük Fat Loss Cure Egzersizleri

Ketojenik Diyet İçin Örnek Yemek Planı:

Kahvaltı:

500-600 kalori, 50 gr yağ, 25 gr protein ve 5 gr karbonhidrattan oluşabilir. Örnekler, yoğun krema ve domuz pastırmalı tereyağlı ve çırpılmış yumurtadır.

Öğle yemeği:

700-800 kalori, 60 gram yağ, 25 gram protein ve 10 gram karbonhidrattan oluşabilir. Örnekler zeytinyağlı ızgara tavuk, yeşillikli salata ve çiftlik sosu.

Akşam yemegi:

500-600 kalori, 50-60 gr yağ, 20 gr protein ve 5 gr karbonhidrattan oluşabilir. Örnekler tereyağı ve krema ile ızgara biftek, brokoli ve mantardır.

Ketojenik Diyet Planının Faydaları:

1. Zaten mevcut olan yağları kullanmak ve yakmak için vücudun metabolizmasını artırır. Yüksek karbonhidrat diyeti durumunda, vücutta bulunan yağ kolayca yanmaz ve daha sonraki bir noktada kullanımı çok zor hale gelir. Ketoz, vücudun çeşitli aktiviteleri yapmak için ihtiyaç duyduğu enerji olarak yağları harekete geçirmeye yardımcı olur.

2. Bu diyet kanser, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı, epilepsi, PKOS, akne vb. Gibi çeşitli kronik hastalıklarda kullanılmaktadır.

3. Ketojenik diyet, birçok insanda açlığı azaltır, böylece dışarıdaki yağ ve işlenmemiş yiyecekler için istekleri azaltır. Düşük karbonhidrat diyeti yapmaktan ve her zamanki gibi acıkmamaktan daha iyi ne olabilir?

4. Kilo Kaybı:

Ketojenik diyet planı, daha fazla ve etkili kilo vermeye yardımcı olabilir ve bu, vücudun fiziksel aktivitelerini teşvik etmeye yardımcı olan sağlıklı yiyecekler yiyerek kilo vermenin en iyi yollarından biridir. Pek çok araştırma çalışmasına göre, böylesine düşük karbonhidratlı bir diyetin, insanların düşük yağlı diyetlere göre çok daha hızlı kilo vermesine olanak sağlayabileceği kanıtlanmıştır. Bir kişi diyet takviyeleri alıyor olsa bile, bunu alarak kilo veremez.

5. Kişi bu tür diyet planları sayesinde vücudundaki fazla sudan kolayca kurtulabilir. Hiçbir şey yapmayan ancak vücutta aşırı yağ şeklinde kalan kötü kalori alımları kısıtlanabilir. Böbrek sodyum kaybetmeye başladığında, hızlı kilo kaybına neden olur.

6. Merkezi Obeziteyi Azaltır:

Kilo vermeyi belirleyen en önemli faktörlerden biri olan karın yağını harekete geçirmek için ketojenik diyet de iyidir. Karın yağları, kilo vermenin kolay olup olmadığını ve ayrıca diyabet ve tansiyon gibi birçok hastalık için belirleyecektir. Bu, birisi düşük karbonhidratlı diyetin faydalarını belirlemeye çalışırken akılda tutulması gereken en önemli gerçeklerden biridir.

7. Kalp Hastalığı:

Ketojenik diyet, sağlıklı veya iyi kolesterol seviyelerinin yükselmesine yardımcı olacaktır. HDL genel olarak kolesterolü kanda taşıyan lipoproteinleri ifade eder. LDL, kolesterolü karaciğerden vücudun geri kalanına taşır ve faydalı hale getirir. Keto diyeti, HDL, LDL kolesterol, kan basıncı vb. Gibi kalp hastalığının tüm risk faktörlerini değiştirir.

8. Diyabet:

Düşük karbonhidratlı veya ketojenik bir diyet planı, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu için vücut için faydalı olabilir. Yüksek kan şekeri ve bozulmuş insülin ile karakterize olan tip 2 diyabet hastalarının durumunun önemli ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olur. Karbonhidratlar genellikle vücut içinde daha küçük şeker gruplarına veya glikoza bölünür, buradan kan dolaşımına girerler ve kan şekeri seviyelerini etkilerler. Düşük karbonhidrat veya ketojenik, bunu önlemeye yardımcı olacaktır.

Bir çalışma, keto diyetindeki kişilerin insülin duyarlılığını% 75 artırdığını ve çok daha etkili bir şekilde kilo verdiğini gösterdi. (2)

Daha fazla gör: P90X Vejetaryen Diyeti

Ketojenik Diyet Planının Riskleri:

 • Vücudunuzun yeni metabolik değişikliklere ve diyete uyum sağlaması zaman alabilir.
 • Görülen en yaygın yan etkiler zayıf zihinsel işlev, uyku sorunları, azalan enerji, zayıf uyku vb.
 • Ayrıca vücudun su ve mikro besin dengesini de değiştirebilir.
 • Bu diyet, diyabetik ve hipertansiyon hastalarında aşırı dikkatle ve ancak onaylanmışsa profesyonel tıbbi tavsiye arandıktan sonra uygulanmalıdır.
 • Bu diyet, vücutlarına kas katmak isteyen sporcular için uygun olmayabilir.

Ketojenik diyet planı, diyabetik kişilerde kilo vermede ve kan şekerini kontrol etmede harikalar yaratabilir. Epilepsi, kanser, akne gibi çeşitli terapötik alanlardaki uygulaması hızla artmıştır. Bununla birlikte, herhangi bir diyet ancak uzun vadede tutarlı olduğunuzda işe yarar. Keto diyetinin size göre olduğunu düşünüyor musunuz? Cevabınız evet ise, makalemizin size faydası olup olmadığını lütfen bize bildirin.

Feragatname: Burada sağlanan bilgilerin tıbbi tavsiye olarak yorumlanması amaçlanmamıştır. Herhangi bir tıbbi sorunuzla ilgili olarak veya bu diyete başlamadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

SSS:

1. Tekrar Karbonhidrat Yiyebilir miyim?

Yıl: Evet. İstediğiniz kiloya ulaştıktan sonra karbonhidrat alımınızı çok yavaş artırın. Ketoyu bıraktıktan hemen sonra karbonhidrat yemeyin.

2. Nefesim ve İdrar Meyveli Kokuyor. Endişelenmeli miyim?

Yıl: Endişelenmeye gerek yok. Koku, vücutta artan keton üretimi ve ketozis ile ilişkilidir.

3. Ketoz Sağlık İçin Tehlikeli mi?

Yıl: İnsanlar bunu diyabette ortaya çıkan ketoasidoz ile karıştırırlar. Ketoz doğal ve sağlıklıdır.

4. Zayıf Enerji ve Yorgunluğun Üstesinden Nasıl Gelirim?

Yıl: Diyetinize mineraller ve MCT yağları gibi takviyeleri ekleyin ve başlangıçta birkaç karbonhidrat ekleyin.

Bir cevap yazın