Chrome Şifreleri Microsoft Edge ve Firefox Arasında Nasıl Paylaşılır?

Tek bir tarayıcıya bağlı kalıyorsanız, tüm hesap şifrelerinizi hatırlamanız gerekmez. Örneğin, bir Chrome kullanıcısıysanız, Chrome şifrelerinizi ve kimlik bilgilerinizi hatırlayacaktır. Dolayısıyla, bu parolayı kolayca kaydedebilir ve bunlara erişebilir ve hatta birincil krom tarayıcı hesabınız olarak kullandığınız hesabı kullanarak diğer PC’lerinizle eşitleyebilirsiniz.

Ancak, örneğin Firefox gibi diğer tarayıcıları kullanmak istiyorsanız, bu şifreleri manuel olarak girmeniz gerekir ki bu yorucu bir iştir.

Neyse ki, herhangi bir veri kaybetmeden ve gizlilik riski olmadan Chrome parolalarını Microsoft Edge ve Firefox tarayıcısı arasında kolayca paylaşabilirsiniz.

Chrome Şifrelerini Microsoft Edge ve Firefox Arasında Nasıl Paylaşın?

Chrome Şifreleri Microsoft Edge ve Firefox Arasında Nasıl Paylaşılır?

Chrome’dan diğer tarayıcılara geçmek için yalnızca bir kez içe aktarmayı arıyorsanız, yapmanız gereken bu bir kerelik içe aktarma. Daha sonra tüm şifreler mevcut tarayıcınızda saklanacaktır. Ancak, Chrome şifrelerini gerçek zamanlı olarak Microsoft Edge ve Firefox arasında paylaşmak istiyorsanız, diğer seçeneklere bakmamız gerekebilir.

Firefox

Firefox aslında seçeneği taşıdı ve yer imleri yöneticisine gizledi. Artık aşağıdaki adımları izleyerek ayara kolayca erişebilirsiniz:

Tuşuna basarak Yer İşareti Yöneticisini (Kitaplık) açın Ctrl + Üst Karakter + B kısayol.

Pencerenin üst kısmındaki İçe Aktar ve Yedekle’ye tıklayın.

Şimdi diğer tarayıcılardan içe aktar’a tıklayın.

Şimdi tarayıcı listesinden Chrome’u seçin ve İleri’ye tıklayın.

Chrome Şifrelerini Microsoft Edge ve Firefox Arasında Nasıl Paylaşın?

Seçeneklerden tümünü seçin (şifreleri eklediğinizden emin olun).

İçe aktarmayı bitirmesini bekleyin. Bittiğinde, Bitir’e tıklayın.

Bu bittiğinde, şifre girmeden oturum açabilmelisiniz (otomatik doldurma nedeniyle).

Kenar

Microsoft Edge tarayıcısında bu seçeneği ayarlar içinde görebilirsiniz. Sadece bu adımları izleyin ve şifreleri Chrome’dan Edge’e aktarabilirsiniz.

Diğer seçenekler üzerine dokunun (klavye kısayolu: Alt + X) Edge tarayıcısında ve Ayarlar’a tıklayın.

Genel ayarlar altında biraz aşağı kaydırın ve adında bir düğme bulmalısınız. “İçe veya Dışa Aktar.”

Chrome Şifrelerini Microsoft Edge ve Firefox Arasında Nasıl Paylaşın?

Üzerine tıklayın, yüklü tarayıcılar listesinden Chrome’u seçin ve İçe Aktar’a tıklayın.

Bu, tüm parolalarınızı içe aktarır ve İçe Aktar düğmesinin yanında “Hepsi tamamlandı” mesajını görmeniz gerekir.

Chrome Şifrelerini Microsoft Edge ve Firefox Arasında Nasıl Paylaşın?

Şimdi bu, tüm ayrıntıları Chrome’dan içe aktaracak. Ancak firefox için içe aktarma, yalnızca bazı nedenlerle Yer İşaretleri ile sınırlıdır. Her neyse, krom arıyoruz ve iyi çalışıyor.

Gerçek zamanlı senkronizasyon Seçenekleri

Her iki tarayıcıyı da kullanıyor olsanız da, verileri tarayıcılarda içe ve dışa aktarmak için zamanınızı boşa harcayamazsınız. Bu süreç zaman tüketir ve gerçek zamanlı olarak çalışabilecek bir şeye ihtiyacınız vardır. Bu özel amaç için, hem Chrome, Firefox hem de Edge için eklentiler sunan, iyi tanınan herhangi bir şifre yöneticisi hizmetini kullanabiliriz.

Son geçiş şifre yöneticisi

Bu, birçok tarayıcı kullanıcısı tarafından güvenilen ücretsiz ve popüler bir şifre yöneticisi uzantısıdır. Ücretsiz olmasına rağmen, bu, Chrome, Firefox ve Edge gibi birden çok tarayıcı arasında harika senkronizasyon sağlar. Elbette, tercih ettiğiniz herhangi bir şifre yöneticisini seçebilirsiniz. Ama bunu bir süredir kullandığım için, denemenizi tavsiye edeceğim.

Aşağıdaki bağlantıları kullanarak tarayıcınız için bu uzantıyı edinin:

Yöneticiyi indirdikten sonra adımlar basittir.

  1. Tarayıcının üst kısmındaki uzantı simgesine sağ tıklayın.
  2. Bir hesap oluştur’a tıklayın ve bir hesap oluşturmayı tamamlayın.
  3. Şimdi hesabınıza giriş yapmaya başlayın. Yönetici, o web sitesi için kimlik bilgilerini hatırlamak isteyip istemediğinizi soracaktır.
  4. Tamam’a tıkladığınızda şifre kaydedilecektir.

Son olarak, LastPass yöneticisini diğer tarayıcılara kurmaya başlayın ve az önce oluşturduğunuz hesabı kullanarak giriş yapın. Bu, tüm şifrelerinizi tarayıcılarınız arasında herhangi bir sorun olmadan otomatik olarak senkronize edecektir.

Sonuç

Özetlemek gerekirse, Chrome şifrenizi Microsoft Edge ve Firefox ile bu şekilde paylaşabilirsiniz. Bu tarayıcılardan birini Chrome’dan almayı umuyorsanız, en iyisi tek seferlik senkronizasyon yöntemini kullanmaktır.

Gerçekten birden fazla tarayıcı kullanmak istiyorsanız, tercih ettiğiniz tüm tarayıcılarla çalışabilen tanınmış bir şifre yöneticisi kullanın. Dashlane ayrıca tanınmış bir şifre yöneticisidir. Diğerlerini de kontrol edebilirsiniz.