Çamaşır makinesi çalışıyor ama dönmüyor

Çamaşır makinesinde koştuktan sonra çamaşırlar ıslanmamalıdır. Bu hızlı ipuçlarıyla makinenizin sıkma döngüsünü onarın ve profesyonelleri ne zaman arayacağınızı öğrenin.

S: Kurutma makinesine çamaşırları taşımaya gittim ve çamaşırların sırılsıklam olması beni hayal kırıklığına uğrattı! Yıkayıcı neden suyu döndürmedi? Tamirci çağırmalı mıyım?

C: Henüz değil. Yıkayıcınız dönmezse, bir tamirci gerektiren bir arızaya işaret edebilir , ancak çoğu zaman basit bir DIY düzeltmesi, çamaşır makinenizin bir kez daha çalışmasını sağlayabilir . Yıkayıcı sorunlarınızın nedenini ve hangilerini profesyonel yardım almadan çözebileceğinizi belirlemek için okumaya devam edin. Bu onarımlardan bazılarının, dahili bileşenleri kontrol etmek için çamaşır makinesinin arkasını çıkarmanızı gerektirebileceğini unutmayın; bu sadece makinenin fişi çekildikten ve su kaynağı kapatıldıktan sonra yapılmalıdır.

Dengesiz bir çamaşır yükünü yeniden dağıtın.

Dengesiz çamaşır yükü, yetersiz sıkma döngüsünün en yaygın nedenlerinden biridir. Bazen giysiler tamburun bir tarafına yerleşerek çamaşır makinesinin hareketini bozabilir. (Bu genellikle yorgan veya kalın palto gibi büyük ve ağır eşyaları yıkarken olur .) Bosch çamaşır makinesi kazan dönmüyor Ayrıca, bazı yeni makineler dengesiz yüklerle yüksek hızlara ulaşamaz ve bu da giysilerin ıslanmasına neden olur. Bir dağıtım sorunu olduğundan şüpheleniyorsanız, topaklanan ıslak çamaşırlarınızı yeniden düzenlemeyi ve sıkma döngüsünü tekrar çalıştırmayı deneyin. Bir profesyonele danışın Yakınınızdaki lisanslı cihaz teknisyenlerinden ücretsiz, taahhüt gerektirmeyen onarım tahminleri alın.

Kirli bir yıkayıcıyı düzleştirin.

Ayarlanabilir kaidesi üzerine eşit olmayan bir şekilde yerleştirilirse, yıkayıcınız düzgün şekilde dönmeyecektir. Düz olmayan bir makinenin diğer belirtilerini (yıkama işlemi sırasında aşırı gürültü ve titreşim) arayın ve şüphenizi doğrularlarsa, yıkayıcı tamamen düz olana kadar her bir ayağı yukarı veya aşağı ayarlayın.

Güç kaynağını kontrol edin.

Kolay gibi görünse de, yıkayıcının prize takılı olup olmadığını iki kez kontrol edin. Döngünün ortasındaki bir çarpma veya sallanma, fişin prizden çıkmasına neden olabilir ve yeniden fiş sizi geri getirebilir. iş dünyasında. Güç kablosu prize takılıysa, devre kesicinin devreye girmediğinden emin olmak için evinizin devre panelini kontrol edin.

Uzatma kablosu kullanmayı bırakın.

Çamaşır makinenizin ağır hizmet tipi güç kablosu, uzatma kablosuna değil, doğrudan prize takılmalıdır. Birçok uzatma kablosu, yıkayıcının motoruna güç sağlamak için yeterli elektriği iletemez, bu da daha sonra aşırı ısınabilir ve kendini kapatabilir. Motor soğuduktan sonra yıkayıcı muhtemelen tekrar çalışacaktır, ancak sorun muhtemelen tekrar ortaya çıkacaktır. Ayrıca, bir uzatma kablosuna güvenmek, yıkayıcının kullanım ömrünü kısaltacaktır. Çamaşır makinesini bir prize yaklaştıramıyorsanız, makul bir mesafe içinde yeni bir priz taktırın.İLAN

Döndürme anahtarını inceleyin.

Üstten yüklemeli bir yıkayıcıda, kapağın alt tarafındaki küçük bir çıkıntı, kapağı kapattığınızda bir düğmeye basar ve kapağın ne zaman kapandığını algılamak için bir güvenlik önlemi görevi görür. Çıkıntı bükülmüşse, anahtarı istendiği gibi tetiklemeyebilir.

Kapağı açarak, yıkayıcınızdaki sıkma döngüsünü seçerek ve ardından düğmeye parmağınızla manuel olarak basarak teoriyi test edin. Makine normal şekilde dönmeye başlarsa, çıkıntıyı yeniden bükün, böylece döndürme anahtarını düzgün şekilde tetikler.

Düğmeye manuel olarak bastığınızda çamaşır makineniz dönmedi mi? Sorun, anahtarın kendisindeki bir kusurdan kaynaklanabilir. Neyse ki, bozuk bir sıkma anahtarını değiştirmek, çamaşır makinesinin markasına ve modeline bağlı olarak, kendin yap dostu bir proje olabilir. Talimatlar için kullanıcı el kitabınıza bakın.

Önden yüklemeli yıkayıcı ile yüksek verimli deterjana sadık kalın.

Farkında olmayabilirsiniz, ancak önden yüklemeli yıkayıcıların çoğu, düşük köpürme etkisine sahip yüksek verimli (HE) deterjanlar gerektirir. Aksi takdirde, HE olmayan deterjanlar o kadar çok köpük üretebilir ki, makinenin sensörleri yıkayıcıyı çok dolu olarak algılar. Sonuç olarak, yıkayıcı yeterli sıkma hızlarına ulaşamayacak ve döngünün sonunda giysilerinizi ıslak bırakacaktır.

Hortumdaki herhangi bir bükülmeyi giderin.

Bu, cihaza ve cihazdan su akışını engelleyerek sıkma döngüsünü başlatan ancak asla hız almayan ve suyu tahliye etmeyen bir yıkayıcıya neden olur. Arkasına bakmak için pulu dışarı çekin ve hortumun bükülmediğini kontrol edin, ardından hortumu yanlışlıkla tekrar sıkıştırmamak için makineyi dikkatlice yerine geri itin.

Drenaj sistemindeki bir tıkanıklığı takip edin.

Bozuk paralar, anahtarlar, düğmeler veya giysi klipsleri gibi küçük parçalar ceplerden ve giysilerden düşebilir ve ardından yıkayıcıyı tahliye pompasına bağlayan hortumlara takılabilir. Sonuç olarak, tıkanmış drenaj makinenin dönmesini engeller. Bazı yıkayıcılarda, tahliye pompasına (tipik olarak yıkayıcının arkasında, zeminin yakınında bulunur) yıkayıcının arkasını çıkarmadan erişilebilir ve diğer modellerde yıkayıcının arkasını çıkarmanız gerekir. Modele özel talimatlar için kullanıcı el kitabınıza bakın. Ardından hortumları yerinde tutan kelepçeleri çıkarın, bulduğunuz tüm tıkanıklıkları giderin ve hortumları yeniden takın.İLAN

Tahrik kayışını değiştirin veya yeniden ayarlayın.

Kırık bir tahrik kayışı veya kasnak çarkından kaymış olan bir kayış, yıkayıcının yıkama döngüsü sırasında çalkalanmasına ve yine de motorun çalışma sesine rağmen, tambur sıkma döngüsü sırasında hareketsiz kalmasına neden olabilir. Durumun böyle olup olmadığını belirlemek için rondelanın arkasını çıkarın ve kayışın hala kasnak üzerinde olup olmadığını gözle kontrol edin. Değilse, tahrik kayışını değiştirmeniz gerekebilir. Yıkayıcı markanız ve modeliniz için özel olarak yapılmış bir tane satın aldığınızdan emin olun.

Hala şaşkınsanız, profesyonelleri arayın.

Aşağıdaki nedenler, ele alma zamanı geldiğinde ek uzmanlık gerektirir:

  • Su dönmediğinde tahliye pompası  suçlanabilir. Bir multimetrenin nasıl kullanılacağını biliyorsanız, hala geçerli olup olmadıklarını görmek için tahliye pompasının motor bağlantılarında süreklilik kontrolü yapabilirsiniz . Ancak, DIY işi bu kadar; çalışmayan drenaj pompalarının bir tamirci tarafından değiştirilmesi gerekecektir.
  • Olmadığını belirlemek için motorlu bağlantı Seti yıkama döngüsüne çamaşır makinesinin üstüne kadran ve davul sağlayan açın: (küçük bir lastik ve yıkayıcı motorunun ve iletim arasında yer alan plastik konektör parça) kırıldı, bu basit testi gerçekleştirmek suyla doldurun. Su dolum seviyesine ulaştığında çalkalama başlamalıdır. Motorun çalıştığını duyuyorsanız ancak merkez karıştırıcı hareket etmiyorsa, makinenizin yeni bir kuplöre ihtiyacı vardır. Bir yedek sadece 20 $’lık bir balo sahasındayken, bu düzeltme yalnızca küçük motor onarımında yetenekli olanlar için DIY dostudur.
  • Güç kaynağına ve kesiciye iyi bağlantılara rağmen hiç çalışmayan bir motor , bir rondelanın dönmesini engelleyebilir. Bazı motorlarda zamanla aşınan karbon fırçalar bulunur ve bunlar ucuza değiştirilebilir. Bununla birlikte, sorun aşınmış bir karbon fırçadan daha kapsamlı olabilir ve motoru söküp test etmeden bunu bilmek imkansızdır. Yıkayıcı takılı değilken bile, kapasitör içeren endüksiyon tipi motorlar size oldukça elektrik çarpması verebilir, bu nedenle motor testi ve onarımları en iyi şekilde profesyonellere bırakılmalıdır.

Çamaşır Makinem Neden Dönmüyor?

Çamaşır makinelerinin dönmeyi durdurması nadir değildir. Bu, makinenizle ilgili, çoğu düzeltebileceği ve makinenizi kısa sürede yeniden çalışır duruma getirebileceği bir dizi sorun nedeniyle olabilir .

Drenaj pompası tıkanıklığı

Çamaşır makinenizin sıkmayı durdurmasının en yaygın nedenlerinden biri, tıkalı bir tahliye pompası nedeniyle düzgün şekilde tahliye edememesidir. Bu, çıkış borusunda suyun makineye girip çıkmasını engelleyen bir şey sıkıştığında meydana gelebilir. Bu, tiftik birikmesi veya madeni para veya saç tokası gibi küçük bir nesne olabilir. Tahliye pompanız tıkalıysa makinenizin tahliyesinin daha uzun sürdüğünü veya tamamen tahliye etmediğini fark edeceksiniz.

dengesiz davul

Yük makine için çok ağır olduğunda veya bazen tek başına büyük bir parçayı yıkamaya çalışıyorsanız, cihaz bir risk algılar. Tambur çok fazla veya dengesiz bir şekilde hareket ederse, bu makineye baskı uygular ve makinenin hareket etmesine veya tamamen kırılmasına neden olabilir. Dengesiz bir tambur, makinenizin dönmemesinin yaygın bir nedenidir.

Dengesiz bir tamburdan kaçınmanın en kolay yolu , çamaşır makinenizi aşırı yüklemediğinizden emin olmak veya büyük bir parça çamaşırınız varsa yükü dengelemek için daha küçük parçalar eklemektir. Ayrıca makinenizin düz olduğunu kontrol etmeniz gerekebilir. Tamburun bir tarafa yaslanmadığından emin olmak için makinenizin üzerine bir su terazisi yerleştirin ve makinenizi mümkün olduğunca düz olacak şekilde ayarlayın.

Motor fırçaları aşınmış

Yıkayıcınızdaki motor fırçaları, tamburu motora bağlamak için kullanılır. Fırçalar zamanla aşınabilir, bu da makinenin normal şekilde suyla dolacağı ve boşalacağı, ancak tamburun dönemeyeceği ve giysilerinizin etkili bir şekilde temizlenemeyeceği anlamına gelir. Yeni karbon fırçalar ucuzdur ve motora bir bağlantı teli kullanılarak bağlanır. Bir elektrikçiden profesyonel yardım alın!

Makinenizin düzgün çalışmamasının başka nedenleri de vardır. Elektrik kontrolleri, pompalar, motorlar veya makinenin diğer bileşenlerindeki sorunlardan dolayı makineniz arızalı olabilir. Ancak, yukarıda belirtilen sorunlar, makinenizin dönmemesinin en yaygın nedenleridir.